Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evi düşünmeyin tatilin tadını çıkarın

Giriş Tarihi: 14.6.2014

İşin içinde deniz, güneş ve kum varsa yazlık bir evi temiz tutmak zor. Seçilecek uygun materyallerle her zaman temiz ve rahat bir yazlık eve sahip olabilirsiniz

Ayaklara yapışan kum ve yosunlar, güneş yağları derken denizden eve geldiğinizde banyoya girene kadar kendinizi vebalı gibi hissettiğiniz olmadı mı hiç? Olmuştur mutlaka. Hiçbir yere oturamaz, bir yere değmemeye çalışırsınız. Hatta bir de bronzluk meraklısı kadınların çok iyi bildiği o kuşburnu marmeladı kıvamındaki güneş yağından sürdüyseniz işiniz daha da zordur. Çantanız, terlikleriniz bile boyanmıştır, koltuğa yaklaşmak söz konusu bile değildir artık. Ama üzülmeyin, seçeceğiniz uygun materyallerle evinizi deniz-güneş- kum üçlüsünün dostu haline getirebilirsiniz. Silinebilir boyalar, leke tutmayan kumaşlar, yıkanabilir koltuk kılıfları gibi ayrıntılar hayatınızı kolaylaştıracak.

ZEMİNDE NE KULLANALIM?
Mimar Kaan Karaali, zeminde ahşap ve taş malzemeye nazaran kaymaz özelliğe sahip seramik malzeme öneriyor. Doğal malzemelerin temizlik, bakım ve uygulama konusunda iyi bir seramiğin yerini tutmayacağını, mermer, traverten ve granite taşlayarak verilen antislip (kaymazlık) özelliğinin de kimyasallara karşı çok dirençli olamadığını, leke tutabileceğini belirtiyor. Bunun yanında kayrak gibi daha doğal taşları temizlik kaygılarının olduğu iç mekan, teras balkon gibi yerlerde hiç kullanmamak gerektiğini vurguluyor. Dışarıdan taşınan su, kum ve tozun akıtma rahatlığıyla temizlenebilmesi gerektiğinden bu malzemeleri kesinlikle önermiyor. Kaymaz malzemeyi seçerken de üzeri mikro seviyede tırtıklı olanlarını tavsiye ediyor. Bunların derin ve geniş desenli olanlara göre daha kolay silindiği ve daha az kir topladığının altını çiziyor. Seramiklerin kaymazlık özelliklerini kıyaslamanın en emin yolunun ise üzerlerine su döküp çıplak ayakla test etmek olduğunu söylüyor. Çünkü daha derin tırtıklı görünüp daha az kaymazlık özelliği göstermeleri mümkün olabiliyormuş. Y. Mimar Selen Sayar, ahşap görünümden vazgeçmem diyenler için yüksek devinimli laminat parke öneriyor. Laminat parkenin kumdan çizilmelere karşı lamine veya masif ahşap parkeden daha fazla dayanıklı olduğunu anlatıyor. Neme, suya ve kuma daha dayanıklı olduğu için sert zemin malzemelerinin uygun olduğunu, ama illa ahşap görüntüsü tercih ediliyorsa ahşap parke görünümlü seramik zemin malzemelerinin kullanılabileceğini anlatıyor.

KUMAŞLARDA ÖZEL OLMALI
Özellikle yazlık mekanlarda neme bağlı küf oluşumunu engellemek için, mutlaka anti-bakteriyel boyaların tercih edilmesi gerekiyor. Pamuklu ve keten gibi hava alan doğal kumaşları döşemelik olarak tavsiye eden Sayar, bu kumaşların yıkanabilir olmasının da hijyen açısından avantaj sağladığından bahsediyor. Sürtünmelere karşı dayanıklılık sağlayan ve su itici özelliğiyle sıvıları içine hapsetmeyen kumaşları da öneren Sayar, güneşe karşı renk dayanıklılıkları yüksek olduğundan perdelerde polyester ile karışık kumaşların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor.

YAZLIK EVLERDE YERELLİK
Geçtiğimiz hafta sonu Koleksiyon'un Bodrum mağazasında mimarlarla sohbet toplantısına katıldık. Biri "Bu dergide gördüğünüz her şey Türkiye'de var" sloganıyla çıkan Home Art dergisi, diğeri de Türkiye'nin tasarım üreten en önemli markalarından biri olunca sohbetin konusu ister istemez 'Dekorasyonda Yerellik' oldu. Bodrumlu mimarlar ve dekorasyon okuyucuları İstanbul'dan gelip oradaki konforu ve anlayışı Bodrum'a adapte etmeye çalışanlardan çok şikayetçi. Sohbetin ana fikri buydu. Kendine has mimarisiyle dikkat çeken, küçük pencereli, kutu gibi, kireç badanalı evleriyle Bodrum'un büyükşehir havasına girmesi, milyon dolarlık yatırımlardan ev alanların dekorasyon anlayışının da tümüyle değişmesi gerçekten şaşırtıcı. Hafif, keten perdeler yerini ağır tafta perdelere bırakırken Bodrum'un da ruhu yavaş yavaş aramızdan ayrılıyor sanki. Hele Güvercinlik'te, havalimanı yolunda inşaatı süren, denizin kıyısındaki devasa yapıyı görünce insan gerçekten Bodrum'un gelişmemiş o eski halini özlüyor.

YENİLİK
YAŞASIN, TEMİZ TUVALET!

VitrA ve Artema, hangi semtte ve nerede tuvalet bulunduğu gösteren AirPnP (Air pee and poo) uygulamasına dahil olarak, kendi alanında bir ilki gerçekleştiriyor. "Sıkışınca, bize uğrayın" sloganıyla sizi Nişantaşı ve Caddebostan mağazalarına davet ediyor.

TREND
HÜCRESEL OLUŞUMLAR
Hücrelerin mikroskop altındaki görüntülerini andıran, birbirine eklemlerle birleşen mobilyalar çok trendy. Aydınlatma ya da aksesuvar olarak bu yaz mutlaka edinin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evi düşünmeyin tatilin tadını çıkarın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN