Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kelebek uçuran da var balonla dolaşan da

Yaz geldi, evlilik sezonu açıldı. İstanbul her gün onlarca düğüne evsahipliği yapıyor. Üstelik bunlar havyarın servis edildiği, Fransa'dan özel şarapların taşındığı, Afrika'dan egzotik ağaçların getirtildiği, lükste sınır tanımayan düğünler

Boğaz'daki oteller adeta lüks düğün yarışlarına sahne oluyor. Üstelik sadece Türk jet seti değil dünya jet seti de evlenmek için İstanbul'u tercih ediyor. Yıllık hedeflenen düğün ekonomisi cirosu 200 milyon dolar. Kulağa çok gibi gelebilir. Ama geçmişe dönüp de baktığımızda 'çelik kralı' olarak nitelendirilen ve 3.2 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin adamları listesinde yer alan Laksmi Mittal'in yeğeninin İstanbul'da üç gün üç gece süren düğününde 2.5 milyon avro harcandığını hatırlayabiliriz. Ya da petrol kralı Halit El Reza'nın kızı Amira ile Mohammed Zaid'in Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleşen düğününün 20 milyon avroya mal olduğunu... Peki 2014 model düğünlerde neler servis ediliyor, hangi konseptler uygulanıyor, ne kadar lükse kaçılıyor? Lüksün damgasını vurduğu İstanbul düğünlerini mercek altına aldık.

ÜÇ GÜN ÜÇ GECE SÜRÜYOR
Lüks düğünlerde son trend, törenin üç gün üç gece sürmesi... Bu trendi Araplar başlattı, kısa süre içinde Avrupalılar ve Ruslar da uygulamayı benimsedi. Üç gün süren düğünlerde bir gece mutlaka Arap teması uygulanıyor. Dansöz ve zenne çıkartılıyor, kebap ve nargile ikram ediliyor. Nargileler de sıradan değil şampanyalı, votkalı nargileler. Bunun için genellikle Azerbaycan'dan tütün getirtiliyor. Mekan baştan aşağı dekore ediliyor; ipek perdeler, kadife koltuklar ve yerlere de pahalı İran halıları seriliyor. Osmanlı gecesi temalı düğünler de Sait Halim Paşa gibi lüks mekanlarda düzenleniyor. Sadece yemeğe yaklaşık 150 bin dolar harcanıyor. Üç günü az bulup bunu dört gün dört geceye çıkaranlar da yok değil. Örneğin Hintli aile Bhatia'lar... İstanbul'da evlenen çift Hindistan'dan tam dört TIR malzeme ve 80 kişilik ekip getirtmişti.

YENİ TREND: KELEBEK

Nikahta gelinle damat "Evet" dedikten sonra binlerce kelebeğin havaya uçtuğunu düşünün. Evet, kelebek kullanmak jet set düğünlerinde yeni trend. Elbette bu kelebeklerin muhafaza edilmesi çok da kolay değil. Delikli kutulara konan kelebekler belli bir hava sıcaklığında muhafaza ediliyor. Ve tam nikah kıyıldığı sırada görevliler tarafından gökyüzüne salıveriliyorlar. Sırf bu şov için yurtdışından kelebekleri uçakla getirten çiftler bile oluyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kelebek uçuran da var balonla dolaşan da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN