Tatil alışverişiniz pazardan

Madem yaz geldi, tatil yapmayacağız da ne yapacağız? O halde pazar arabalarınızı hazırlayın, tatil alışverişine gidiyoruz

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Yağmurlar bitti, bulutlar gitti ve artık yaz geldi. Koca kış çalışıp durduk, yazın dinlenmek herkesin hakkı. Tatile gideceğiniz yerde önceden rezervasyon yaptırıp indirimi de kaptıysanız, sıra tatil alışverişinde. Kışın yorgunluğunu tatilde atacağız ama kazandığımız paraları da tatil alışverişine yatırmayalım. Sırt çantamı kaptığım gibi Çarşamba Pazarı'na yol aldım. Fatih'teki pazarda yolunuzu kaybetmemek mümkün değil. Bir yanda "Gel abla" diye bağıran tezgahtarlar, diğer yanda çocuklarını zapt etmeye çalışan kadınlar. Öncelikle pazara giderken yanınızda su ve büyük bir poşet bulundurmalısınız. Pazarın bir ucundan girdim. Adam tezgahın üzerine çıkmış "Çıldırdık daha da indirdik!" diye bağırıyor, kadınlar tezgahın etrafında dönüyor. Tezgah ağzına kadar plaj terliği dolu. Beş lira ve her renk. Aslında ayakkabı ya da terliği pazardan almak doğru değilse de, plaj terliğini uzun süre kullanmıyoruz. Tabii benim tezgahı görmemle üzerindekilerin bitmesi bir olunca, hevesim kursağımda kaldı. Aynı şeyin başıma gelmemesi için daha hızlı olmalıydım. Çünkü bir tezgahtar birden açık arttırma yapıyor gibi başlıyor indirim yapmaya.

PAZAR ACEMİSİ OLDUK!
Başı kalabalık olmayan tezgahlara hiç ilişmeyin derim, kalabalık olmamasının sebebi ya pahalı ya da kötü ürün satmasıdır. Yürüdükçe yürüdüm. Bu sefer şapkalar dolu bir tezgah buldum. Adam bir iki saniye sonra çıkmasın mı tepeye?! Nasıl koşturdum o kalabalık içinde, pazar arabaları üzerimde, teyzeler omuz atıyor, tezgahtar bağırıyor adeta olimpiyat yarışı. Neyse ki zafer benim. İki hasır şapkaya altı lira ödedim. İki adım attım ki her renk plaj çantası satan teyzenin tezgahını gördüm. Bir çantaya 20 lira dese de, elbette indirim yapılacak. Yaparsın, yapmazsın derken 15 liraya mavi ve geniş plaj çantamı aldım. Plaj havluları da 10 liradan başlıyordu ama modelleri güzel değil. Aslında mayo ve bikini arıyordum ama onun yerine tonla ucuz şey buldum. Meğer deniz kıyafeti satan tezgahlar bir saat önce kadınların istilasına uğramış, toplanıp gitmişler. Pazara öğlen saatlerinde giderseniz daha iyi ürünleri önceden kapabilirsiniz. İşin aslı sadece iki şapka ve bir plaj çantasını 21 liraya aldım. Elim boş döndüm ama Fındıkzade'deki Cuma Pazarı, Bakırköy Pazarı ve Kadıköy'ün Salı Pazarı'nı kaçırmayın derim. Tabii önce kendinizi pazar yarışına hazırlayın. Ben eli boş döndüm diye sizin de pazar acemisi olacak haliniz yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatil alışverişiniz pazardan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN