Deniz uçağıyla kısa ama sarsıntılı yolculuk

Ayvalık, İzmir, Alaçatı, Kocaeli, Bozcaada ve Gemlik'e seferleri bulunan deniz uçağıyla İstanbul üzerinde tur attık. Deniz uçağı, tatil noktalarına ulaşımı kolaylaştırıyor ama kabinde oluşan ısı ve sarsıntı oldukça yorucu

Yaz aylarında tatile çıkanların ulaşım tercihlerinden biri de deniz uçağı. Havalimanına git gel, uçak bekle, rötara takıl derdi yok. İstediğiniz yere kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Peki yolculuk nasıl geçiyor? Sonuçta küçük bir uçakla uçuyorsunuz. İşte bu sorunun yanıtını öğrenmek için deniz uçağıyla İstanbul'da Boğaz turu attım. Deniz uçağıyla seferler düzenleyen şirketin Haliç'teki istasyonundan 18 kişilik deniz uçağına bindim ve yaklaşık 30 dakika boyunca İstanbul'un güzelliğini yukarıdan izleme şansını yakaladım. Baştan söyleyeyim defalarca uçakla üzerinden geçseniz de deniz uçağıyla İstanbul turu atmak çok farklıydı. Atatürk Köprüsü'nden başlayarak Galata Kulesi, Rumeli ve Anadolu Hisarı, Kız Kulesi gibi tarihi yapıların üzerinden geçtik. Bize şehirde düzensiz ve çirkin gelen her şey yukarıya çıkınca tamamen farklı ve büyüleyici bir atmosfere büründü.

DENİZ UÇAĞI YORABİLİR
Deniz uçağını daha önce deneyimlememiş olanlar için bu uçuşun normal bir uçakla seyahatten çok daha zor olduğunu da söylemek lazım. Pilotların tamamı Kanadalı. Uçak, yaklaşık 280 kilometre hızla gidiyor. Ancak bu ufak uçaklarda motorun sesinden kendinizi koruyabilmek için yolculuk boyunca sürekli kulaklık takmak bir noktadan sonra sıkılmanıza neden oluyor. Uçağın kalkarken ve inerken içinin dayanılmayacak kadar ısındığını söylemekte de fayda var. Uçak sarsıntısından rahatsız olanlardansanız deniz uçağı sizi yorabilir. Çünkü kalkarken yaşadığınız sarsıntı -tabii ki hava koşullarını da göz önüne almanız gerekiyor- neredeyse tüm uçuş boyunca sürüyor. Yaklaşık 8 bin 600 metre yükseklikte ciddi bir sarsıntı yaşıyorsunuz. Ancak deniz uçaklarının tümünde yaşanan bu teknik sorunlar, bu uçaklarla tatil noktalarına ulaşımın kolaylaştığı ve yolculuk süresinin kısaldığı gerçeğini ise değiştirmiyor. Şu an deniz uçağının Ayvalık, İzmir, Alaçatı, Kocaeli, Bozcaada ve Gemlik'e uçuşları bulunuyor. Talep doğrultusunda Hisarönü'ne ve Bodrum Yalıkavak'a da uçuş gerçekleştiriliyor. Deniz uçağıyla gidilen en uzak rota 1 saat 35 dakikayla Alaçatı. Bu uçuş için kişi başı 499 TL'yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Alaçatı'nın ardından en uzak rota 1 saat 5 dakikayla Bozcaada. Bu uçuş da 369 TL. Şirketin en kısa uçuşu Gemlik'e. 18 dakikalık uçuş 125 TL. Yaklaşık 30 dakika süren İstanbul turuysa 95 avro... Bu uçuşa en çok turistler ilgi gösteriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz uçağıyla kısa ama sarsıntılı yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN