Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldızlar Türk tasarımcıları keşfetti

Herkes yaz rehavetine girdi sanmayın; moda dünyasında durmak yok! Son yıllarda Türk tasarımcılar, seslerini uluslararası arenada daha güçlü bir biçimde duyurmaya başladı. Yıldızlara kendilerini kabul ettiren Türk tasarımcılar bize bu yaz sıcaklarında son ilgi alanlarını ve dikkat çeken çalışmalarını anlattı

Giriş Tarihi: 12.7.2014
ZEYNEP KARTAL

İngiliz futbolcu eşleri gece kıyafetlerime bayılıyor

Türk tasarımcılar gittikçe daha büyük oranlarda yurtdışında kendilerini ispat ediyor. Bu isimlerden biri de Zeynep Kartal… Markasını geçtiğimiz yıl ağustos ayında kuran Kartal, ilk koleksiyonunu şubat ayında Londra Moda Haftası sırasında tanıttı. Sık sık İngiliz basınına konu olan birçok ünlü ve sosyetik ismi giydiren tasarımcının gece kıyafetlerinden birini giymemiş bir futbolcu eşi ya da dizi oyuncusu yok gibi! Kantal sık sık İngiliz basınında yer almasını sağlayan müşterilerini ve çalışmalarını anlattı:
Ağırlıklı olarak haute-couture çalıştığım için İngiltere'nin birçok ünlü ismi önemli etkinliklerde benim tasarımlarımı giydi.
Mesela Cheryl Cole, son kapak çekiminde benim tasarımım olan bir elbise giyiyor. Nathalie Coyle çok ünlü bir soprano o da benim tasarımlarımı giyiyor sık sık konserlerinde.
Futbolcu eşleri de tasarımlarıma bayılıyor. Alex Gerard ve Abbey Clancy de sık sık gece kıyafetlerimi giyiyor.
Ancak sanırım esas şöhretimi; Rosie Fortescue, Jessica Taylor, Michelle Keegan, Charley Webb, Kym Mars Lomas ve Gemma Merna gibi İngiltere'nin çok ünlü dizi oyuncularının tasarımlarımı giymesiyle kazandım. Gazetelerde neredeyse gün aşırı benim koleksiyonumdan bir parçayla fotoğraflanıyorlar.
Şu an merkez ofisim Manchester'da bulunuyor. Tasarımlarım İngiltere genelinde butiklerde ve internet üzerinden satılıyor.

YAZ BUKEY

Scarlett Johansson'ın taktığı çanta yok satıyor

Son olarak Karl Lagerfeld'in de eldivenlerini üreten Fransız eldiven markası Causse için son baharda piyasaya çıkacak bir clutch ve eldiven koleksiyonu hazırlayan Yaz Bukey için çanta tasarlamak tam bir tutku. Çılgın çanta tasarımlarıyla Hollywood yıldızlarını da peşinde sürekleyen Bukey ile çanta sevdasını konuştuk. "Henüz küçükken çanta tasarlamaya başladım. Kağıt torbaların üstüne resim çizip 'Yeni çantamı gördünüz mü?' diyerek arkadaşlarımın yanına giderdim" diyen Bukey yıllarca Zac Posen, Diane von Furstenberg, Martine Sitbon ve COS gibi büyük markalar ve modaevleri için de çanta tasarımları yaptı. Kendi markası için özgürce tasarım yapmaktan daha büyük keyif aldığını söyleyen Bukey, tasarladığı clutch'ların birçoğunun bir ikincisini yapmıyor. Ancak her sezon satan ve klasik grubuna giren çanta modellerinin farklı renklerini üretiyor. "En çok fare ve hediye paketi şeklindeki çantalar talep görüyor. Scarlet Johansson'ın da kullandığı C'est Ahh isimli dudak formlu çanta çanta da çok beğenildi. Şu an yok satıyor" diye konuşan ünlü tasarımcının kendisinin en beğendiği çantasıysa Fortune Teller'mış. "Neredeyse hergün onu kullanabilirim" diyen Bukey için bir çantanın cep telefonu, kredi kartı, ruj ve ayna sığacak kadar geniş olması yeterli.

YUNUS ASCOTT

Madonna'nın ardından markamız yükselişe geçti

İngiltere'de her geçen gün daha fazla Türk tasarımcı kendisinden söz ettiriyor. Bu isimlerden biri de Yunus Ascott… Eliza Higginbottom ile 2009 yılında kurduğu Yunus&Eliza markası, genç bir marka olmasına rağmen kısa sürede aralarında Madonna'nın da bulunduğu birçok ünlü isim tarafından tercih edildi. Tasarımlarını "başkaldıran giyilebilir sanat" olarak tanımlayan Ascott ile Türk kökeni, tasarımcılığı ve moda üzerine konuştuk:
Annem Türk, babam İngiliz. İki tarafın da farklı özelliklerini taşıyorum. Annemin babası Mithat Demokan ünlü bir opera sanatçısı. Anneannem Feriha da opera sanatçısı. Deniz Gökçer de kuzenim.
İngiltere'de yaşıyorum ama tabii ki Türkiye'ye birçok defa geldim. Özellikle çocukluk tatillerimin büyük kısmını Türkiye'de geçirdim. En son da Eliza ile geçtiğimiz yıl İstanbul'a geldik. Bir sanatçı için daha çok ilham verecek şehir düşünemiyorum.
Türk müşterilerimin her geçen gün sayıları artıyor. Genel olarak Türk kadınlarının ne istediklerini bildiğini ve kendilerine yakışan ürünler tercih ettiklerini söyleyebilirim.
İngiltere'de Türk asıllı başarılı birçok tasarımcı var. Bunlardan biri de Erdem. Cidden çok güzel tasarımları var. Hüseyin Çağlayan'ın çalışmaları inanılmaz. Lady Gaga için yaptığı tasarımlar cidden büyüleyici.
Madonna, özel bir tasarımımızı Harper's Bazaar'ın Amerika edisyonu için giydi. Madonna'dan sonra markamız yükselişe geçti.
Tasarımlarımda eskiyle yeniyi bir arada kullanıyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldızlar Türk tasarımcıları keşfetti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN