Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Victoria Beckham gibi giyineceğiz

Dünyanın en büyük moda fuarlarından Premiere Vision'un moda direktörü Pascaline Wilhelm, 2016 sonuna kadar modaya yön verecek trendleri anlattı: Yeşil egemenliğini ilan ediyor, desenli ceketler, bermudalar ve kalın yünlüler yeni gözdelerimiz

Moda dünyasını yakından takip edenler bilir, moda haftaları milyarlarca dolarlık dev endüstrinin büyülü ancak küçük sahneleridir aslında… O moda haftalarına gelinceye kadar, dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar sektörün en önemli isimlerinin katıldığı dev fuarlarda gelecek yıllara ait kumaş, renk, kesim trendlerini belirler. Tasarımcılar da bu verilerden yola çıkarak tasarımlarını yapar… Bu konuda dünyanın en etkili ve en önemli fuarlarından biri hiç kuşkusuz Premiere Vision. Paris'te gerçekleşen ancak seneler içinde dünyanın başka moda merkezlerinde de kurulmaya başlayan fuar ekim ayında Türkiye'ye geliyor Premiere Vision'un moda direktörü Pascaline Wilhelm, bu hafta fuarın son hazırlıklarını takip etmek için İstanbul'daydı. Moda dünyasının uzmanları tarafından şakayla karışık 'modanın falcısı' olarak isimlendirilen Wilhelm, 2015 yazı ve 2016 kışında moda dünyasında bizi bekleyen gelişmeleri anlattı. 2017 ile ilgili soru sorduğumda gülümseyen ve "O kadar iyi bir falcı değilim. 2014'ten üç yıl sonraki yazı ancak çok flu hatlarıyla belirleyebiliriz" diyen Wilhelm'in 2016 kışına ilişkin öngörüleri de çok iddialı:

SICAK RENKLER GELİYOR
Gelecek yaz hangi renk başımızı döndürecek derseniz kesinlikle sarı cevabını veririm. Ancak güneş sarısı hatta taksilerin sarısı gibi insana enerji veren parlak sarılar popüler olacak. Onlarla birlikte parlak renkleri tüm yaz göreceğiz. Son birkaç sezondur resmen siyahın tahtına oynayan koyu mavi tonlarıysa, önümüzdeki yazdan itibaren yavaş yavaş silikleşecek. Turkuvazlar ve pastel maviler ara oyuncu olarak kalacak. Ancak mavinin neredeyse beş yıldır sahip olduğu etkiyi yeşiller ele geçirmeye başlayacak. Zaten haki yeşilleri ve siyahla parlak yeşil arası tonları görmeye yavaş yavaş alışıyorduk. Önümüzdeki yazdan sonra yeşil egemenliğini ilan edecek.

DESENLER ÖN PLANDA OLACAK
Birkaç sezondur pantolonlarda ve elbiselerde desen görmeye alıştık. Önümüzdeki yazdan itibaren desenler üst giyime taşınıyor. Emprime üstler giyimde geniş yer alacak. Bu desen bolluğunu ceketlerde ve paltolarda da göreceğiz. Görkemli işlemeler ve motifler yazın ve daha sonrasında kışın tüm vücudumuzu saracak.

DEV BİR KOZANIN İÇİNDE OLACAĞIZ
Son birkaç sezondur XXL ceketler ve paltolar giymeye yavaş yavaş alıştık. Önümüzdeki günlerde bu dev koza görüntüsünü tüm dış görünüşümüze yansıtacağız. Çok geniş ve kabarık üstler göreceğiz. Üstelik bol pantolonlarla bu dev üstleri bir arada giyeceğiz. Ya da üst üste, minik minik çok şey giyerek ortaya katmanlı ve kabarık bir görüntü çıkartacağız.

YÜNLÜ DOKUMALAR POPÜLER
2014-2015 sonbahar-kış sezonunda bolca kalın yünlüleri göreceğiz. Gözlerimiz bu kalın dokumalara alışacak ve 2016 kışında yün ciddi bir döneme girecek. Kalın, volümlü yünler çok popüler olacak. Dev kazaklar giyeceğiz. O kadar büyük olacaklar ki kazak mı elbise mi ayırt edilemeyecek. Bu karışık görüntü zaten modanın gelecek bir yılki genel halini bize net bir şekilde anlatacak.

ETEKLER KISALIYOR
Şimdi yolda yürüken gördüğünüz mini mini şortları gelecek yaz ne yazık ki dolaplarınızın en arka kısımlarına kaldıracaksınız. Bermudalar tam bir geri dönüş yaşayacak. Bermudaların ağır ve hoş havasıyla şık kombinler yapacaksınız. Yavaş yavaş uzayan etek boylarıysa ağır adımlarla kısalmaya başlayacak. Önümüzdeki beş yıl içinde mini etekler tam bir geri dönüş yaşayacak.

NEOPREN VE DANTEL
Yaz aylarında spor giyimden ilham alan neoprenler yine gözde olacak. Ancak bu spor dokular daha sade kumaşlarla bir arada kullanılacak. Üst üste kullanılan kumaşlarla ortaya tek bir büyüleyici görüntü çıkacak. Cambridge Düşesi Catherine'in düğününden bu yana danteller çok popüler… Özellikle 2016 kışında dantel yine popüler olacak. Ancak kumaşa baktığınızda bir baskı mı yoksa dantel mi olduğunu anlayamayacaksınız. İnsanı şaşırtan kumaş birliktelikleri göreceğiz.

SPORTİF VE MODADAN ANLAYAN
Gelecek günlerdeki görüntümüz Victoria Beckham'a benzeyecek. Aynı onun gibi modadan anlayan, trendleri takip eden ancak spor giyimden de etkilenen bir kadın görüntüsünü benimseyeceğiz. Beckham silüetinin daha renkli ve genç bir havası olacak.

ÜNLÜLER OYUN KURUCU DEĞİL
Pascaline Wilhelm'e tüm dünyada ve tabii ki Türkiye'de ünlü isimlerin modaya etkisi üzerine konuşurken genel kanının aksine ünlülerin modada oyun kurucu olmadığını söyleyip sözlerini şöyle sürdürdü Wilhelm: "Bizim trendlerdeki dalgalanmaları ve ne yöne kaydıklarını inceleyen dev bir ekibimiz var. Bu ekip belli aralıklarla ciddi raporlamalar yapıyor. Fuar döneminde de tekstil şirketleriyle ve moda tasarımcılarıyla bir araya gelip bu raporları tekrar baştan inceliyoruz ve son trend raporunu hazırlıyoruz. Bir tek kişinin genel eğilime yön verebilmesi hele de günümüz koşullarında mümkün değil. Yıldızlar ancak seneler önce hazırlanmış raporları inceleyip koleksiyon hazırlayan tasarımcıların çalışmalarını tanıtmak için bir çeşit manken görevi görebilir. Sonuçta onlar stilistler tarafından giydirilen mankenler bunu unutmamak gerekiyor."

TÜRKİYE 'NİN MODADA ETKİSİZ OLMASI İMKANSIZ
- Modayı yakından takip eden biri olarak tanıdığınız Türk tasarımcılar da vardır muhakkak…
- Atıl Kutoğlu, geçtiğimiz yıl Paris fuarımızdaki çalışanların ve tanıtım elçilerinin kıyafetlerini hazırlamıştı. Hakan Yıldırım, Hüseyin Çağlayan ve Dice Kayek'i tanımayan birileri olduğunu sanmıyorum zaten.

- Türkiye'nin moda dünyasındaki yerini modaya yön veren biri olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Moda endüstrisinde çalışanlarla bir araya gelmek için sık sık ülkenize geliyorum. Bir kere enerjik ve hızlı yol alan bir ülkeniz var. Her gelişimde yaşanan gelişmeler beni bile heyecanlandırıyor. Öte yandan tekstil sektöründe bu kadar başarılı bir ülkenin modada etkin olmaması imkansız…

- Türkiye'nin moda endüstrisindeki geleceğini nasıl görüyorsunuz?
-Tekstil ülkenizin en büyük ikinci endüstrisi yanılmıyorsam. Tekstil firmalarınız inanılmaz bir bilgiye sahip. Türkiye, tekstil geleneği olan çok başarılı bir ülke. Tüm bunlar varken tabii ki modada her geçen gün daha da etkili olacaksınız. Moda okulları açılıyor, moda haftanız var, sonunda uluslararası arenada daha da etkili olacaksınız…
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Victoria Beckham gibi giyineceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN