Virginia Woolf'un bastonu da vardı

73 yıl önce intihar ederek hayata veda eden İngiliz yazar Virginia Woolf'un özel eşyaları National Portrait Gallery'de sergileniyor

İngiliz yazar Virginia Woolf , 73 yıl önce İngiltere'nin Sussex bölgesinde, cebine doldurduğu taşlarla nehre atlayarak hayatına son vermişti. Woolf yaşamının son yıllarını Sussex'te geçirmiş olsa da kalbi hep Londra'daydı. Virginia Woolf'u okuyanlar, onun ünlü roman kahramanı Mrs. Dalloway ile Londra sokaklarında gezenler, ünlü yazar için Londra'nın ne kadar özel olduğunu çok iyi bilir.

İNTİHAR MEKTUPLARI
Leicester Meydanı'ndaki National Portrait Gallery, yıllar sonra Virginia Woolf'u Londra ile yeniden buluşturdu. Edebiyat tutkunlarının uzun zamandır sabırsızlıkla beklediği 'Virginia Woolf Art, Life and Vision' (Virginia Woolf Sanat, Yaşam ve Vizyon) adlı sergi, geçtiğimiz hafta açıldı. Biyografi yazarı ve sanat tarihçisi Frances Spalding'in küratörlüğünde gerçekleşen sergi, şüphesiz uzun süre konuşulacak. Basında da büyük ilgi gören sergi, yapıtlarıyla olduğu kadar yaşamıyla da dikkat çeken Woolf'un dünyasının kapılarını aralıyor. Oldukça kapsamlı hazırlanmış sergide, ünlü yazara ait 140'tan fazla obje var. Woolf'un günlüklerinden kitaplarının ilk baskılarına, portrelerinden günlük hayatta çekilmiş fotoğraflarına kadar pek çok şeyi görmek mümkün. Sergideki en can alıcı objeler ise Virginia Woolf'un yazdığı iki intihar mektubu oldu. Woolf'un kardeşi Vanessa Bell ve eşi Leonard Woolf'a yazdığı bu iki mektup, İngiltere'de ilk kez sergileniyor. Mektuplar sergi için Britanya Kütüphanesi'nden ödünç alınmış. Bir diğer önemli obje de Virginia Woolf'un intihar ettiği Ouse Nehri'nin kıyısında eşi Leonard Woolf tarafından bulunan bastonu. Bu baston, 2002 yılında yapılan açık artırmadan bu yana New York Halk Kütüphanesi'nin koleksiyonunda yer alıyor. Galerinin hediyelik eşya kısmındaki bir bölüm de sergiden ötürü Virginia Woolf'a ayrılmış durumda. Woolf'un kitapları, sergide yer alan portre ve fotoğrafların kartpostalları, hatta Woolf'un kullandıklarına benzeyen şapkalar ziyaretçiler için satışa sunuldu. Sergide bulunan, 1902 yılında fotoğraf sanatçısı George Beresford tarafından çekilen Virginia Woolf'un ünlü fotoğrafı, National Portrait Gallery'nin son 25 yıldır en çok satılan kartpostallarından biri. Giriş ücretinin 7 pound (yaklaşık 25 TL) olduğu bu eşsiz sergi, 26 Ekim'e kadar açık olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Virginia Woolf'un bastonu da vardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN