Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayakkabı dünyasının Sindirellası

Melis Yıldız Paciotti, isminden de anlaşılacağı üzere İtalyan ayakkabı devi Paciotti'lerin bir ferdi. Tasarım eğitimi alırken aşkı bulan genç modacı, 1.5 yıllık başarılı bir markanın da sahibi

Her yıl tasarımcı olmak için eğitim alan binlerce genç, sonunda ya dev tekstil şirketlerinin tasarım ekiplerinde eriyip gidiyor ya da bu işte aradığı başarıyı bulamayıp başka sektörlere geçiyor. Melis Yıldız Paciotti de yıllar önce tasarımcı olabilmek için İtalya'ya eğitim almaya gitti. Başarıyla stajlarını yaparken kalbinin prensini buldu. Dünyanın en büyük ayakkabı ve çanta üreticilerinden Paciotti'lerin oğluyla evlendi. Yaklaşık 1.5 yıl önce kendi markasını kuran ve kısa sürede birçok ünlü ismin desteğini alan 1985 doğumlu Paciotti ile İtalya'da yakaladığı aşkı ve kariyerini konuştuk:

- Ayakkabı dendiğinde bir çoğumuzun aklına Paciotti markası geliyor ve siz de Paciotti soyadını taşıyorsunuz. Nasıl oldu, nasıl tanıştınız Alessandro Paciotti ile?
- Alessandro Dell'Acqua'nın ofisinde çalışıyordum, aslına bakarsanız her şey de son derece iyi gidiyordu. 2010 yılında bir anda karar verip "İstanbul'a dönüyorum" dedim. Annem taşınmama yardımcı olmak için Milano'ya yanıma geldi. Evi boşalttık. Ev sahibim başka kiracı buldu ve İstanbul'a dönmemize birkaç gün kala bir anda vazgeçtim. İLK

GÖRÜŞTE âŞIK OLDUK
- Kızmadı mı anneniz bu ani karar değişikliğine?
- "İstediğin buysa kal" dedi. Sanki eşimle tanışacağım içime doğmuş gibi onlara " Neden kalmak istediğimi bilmiyorum. Ama birkaç ay daha Milano'da kalmam gerektiğini hissediyorum" dedim. Yeniden bir ev bulduk, eşyalarımı yeni eve geçirdik. Taşınmam bittikten birkaç gün sonra bir tanıdığım "Hadi gel kahve içelim. Seni bir arkadaşımla tanıştırmak istiyorum" dedi. Ve o buluşmada eşimle tanıştım.

- İlk görüşte aşk mıydı?
- Evet ilk görüşte aşktı. Tüm gece Alessandro ile aralıksız konuştuk. Hatta ortak arkadaşımızın mekandan ayrıldığını bile fark etmemişiz. Tanışmamızdan iki gün sonra beni yemeğe davet etti. Başbaşa yemek yedik. Bana o günün doğum günü olduğunu ve arkadaşlarının kendisini beklediklerini söyledi. O partiye birlikte gittik ve o günden sonra da bir daha hiç ayrılmadık.

- Evlenme teklifi ne zaman geldi?
Tanışmamızdan üç ay sonra bana evlenme teklif etti. Ben de hemen "Evet" dedim.

- Aileleriniz ne dedi peki bu hızlı gelişen aşk hakkında?
- Her iki taraf da biraz ağırdan almamızı ve birbirimizi daha iyi tanımamızı söyledi tabii ki. Zaten Alessandro'nun sınavları vardı. Beş ay içinde bütün sınavlarını verdi ve biz de düğünümüzü organize etmeye başladık. 2011'de İstanbul'da evlendik. Şu an İtalya'da en ünlü ayakkabı markalarının doğduğu yer olan Civitanova'da yaşıyoruz.

AİLELERİMİZ ÇOK İYİ DOST OLDU
- Evlilik kararı başlı başına zor bir karar. Siz de eşiniz de çok gençken henüz 25 yaşında bu kararı almışsınız. Zor gelmedi mi size ülkenizden ve ailenizden uzakta yaşama fikri?
- 2008'de Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olur olmaz İtalya'ya taşınmıştım zaten. Domus Academy'de de moda üzerine master yapmıştım. Çalışıyordum ve kendi evim de vardı. Yani zaten İtalya'da yaşamaya çoktan alışmıştım eşimle tanıştığımda. Tek sorun ailemi çok özlemem ama onların da hayatlarının büyük bir bölümü bizimle İtalya'da geçiyor zaten.

- Peki moda dünyasında bu kadar ismi geçen bir aile hiç ön yargıyla yaklaşmadı mı size ya da ailenize?
- Eşimin ailesi beni tanıdığında aramızda kültürel ve sosyal bir fark olmadığını gördü. Ailemin de İstabul'da şirketleri var. Ailemi ve İstanbul'daki yaşamımızı görene kadar bazı şüpheleri vardı. Ancak İstanbul'a geldiklerinde ailemi, evimizi ve çevremizi gördüklerinde bu şüpheleri tamamen ortadan kalktı. Eşimle benim ailelerimiz cidden çok iyi dost şu anda.

- Mutlu bir evlilik yaptınız ve yaklaşık 1.5 yaşındaki Melis Yıldız markasının sahibisiniz. Markanın kuruluş hikayesini anlatır mısınız?
- İlk stajımı Patrizia Pepe markasının tasarımcısı Giorgio Sogari'nin yanında yaptım. Master biter bitmez de Alessandro Dell'Acqua'nın yeni markası No.21'de çalışmaya başladım. Evlendikten sonra eşimin babası Sando Paciotti beni tanınmış ayakkabı tasarımcısı Gianni Barbato ile tanıştırdı. Onun tasarım ofisinde, hem onun koleksiyonları üzerine çalıştım hem de kendi koleksiyonumu hazırlamaya başladım. İlk olarak farklı markalarda çalıştıktan sonra kendi markamı kurmak benim uzun yıllardır arzu ettiğim birşeydi zaten. 2013 Yaz koleksiyonum ile markamı lanse etmemin ardından Vogue Italia'nın moda editörü Sara Maino ve ekibinden 'Who is on next' yarışmasına katılmam için teklif aldım. Bir ay içinde Vogue Italia için proje hazırladım ve başvurdum yüzlerce proje arasından finale kalarak, markamın ismini Vogue Italya'nın gelecek vaat eden genç tasarımcılar listesine yazdırdım.

EŞİMİN ARKADAŞLARI YARDIMCI
- Paciotti'lere gelin gitmenize rağmen aile şirketiniz için hiç çalışmamışsınız. Neden Paciotti bünyesinde çalışmayı tercih etmediniz?
- Eşimin babası Sandro Paciotti, ben henüz aileye girmeden Paciotti şirketindeki hisselerini devredip tamamen farklı bir alana inşaat sektörüne girmişti.

- Doğrudan Paciotti bünyesinde yer almasanız bile yine de markanızı Melis Paciotti olarak lanse etseniz uluslararası moda arenasında işiniz daha kolay olmaz mıydı?
- Dediğiniz gibi Paciotti ismini markamda kullansaydım tabii ki 1-0 önde başlardım. Ama bu benim projem, tamamen bana ait bir rüyayı gerçekleştiriyorum. Paciotti ismi bana yaptığım ayakkabının kalitesini garanti etmemde yardımcı oluyor; biz ayakkabı yapmayı gerçekten biliyoruz. Bunun dışında da eşimin ailesi ve arkadaş çevresi markamın ürünlerini kullanıyor. Bu da markamın tanınması ve takip edilmesi için yeterli zaten. Onlar sayesinde tasarımlarımı kısa süre içinde büyük kitlelere tanıtma imkanı bulduğumu inkar edemem

TÜRKİYE GENÇ TASARIMCILARA AÇIK DEĞİL
- Melis Yıldız markasını merak ediyoruz. Kim yapıyor tasarımları, her şeyle siz mi ilgileniyorsunuz?
- İşin tasarım kısmı tamamen bana ait. Konsept yaratmak, trend araştırması ve koleksiyon oluşturma kısmını kimseye bırakmıyorum. Topuk ve form araştırması, deri-kumaş ve aksesuvar seçimini de ben yapıyorum. Bunun dışında üretimi takip eden bir yardımcım var, fabrikalarla görüşüp ürün teslim tarihlerini veya üretim esnasında çıkan sorunları çözmek onun işi.

- Nerede satılıyor tasarımlarınız?
- Melis Yıldız markası şu anda Italya'da Brescia, Torino ve Roma'da multibrand mağazalarda satılıyor. Ayrıca Rusya ve Çin'de satış noktalarımız var. Önümüzdeki yaz Dubai'de de olacağız.

- Henüz Türkiye'de satılmıyor tasarımlarınız, var mı yakın gelecekte ürünlerinizin satılmasıyla ilgili bir proje?
- Türkiye Avrupa kadar yeni tasarımcılara açık değil, markanın oturması ve klasikleşmesi için biraz zamana ihtiyacımız var. Ama tabii ki kendi ülkemde de satış noktalarımın olmasını çok isterim.

- Yeni sezon çekiminizi İstanbul'da yaptınız. Markanızın yüzü de ünlü bir moda editörü.
- Harper's Bazaar Rusya'nın moda editörü Maria Kolosava ile sonbahar-kış koleksiyonumuzun moda çekimini yaptık. Şu an markamızın yüzü o.

- Birçok ünlü isim sizin koleksiyonlarınızı kullanıyor, bize bu ünlü isimlerden ve sizin hangi tasarımlarınızı kullandıklarından bahseder misiniz?
- Ünlü şarkıcı Nicole Scherzinger tasarımlarımızı kullananlar arasında mesela. Onun dışında İngiliz aktrisler Binky Felstead ve Diana Vickers birçok çekimde ve davetlerde ürünlerimizi tercih etti. Ayrıca birçok moda editörü de tasarımlarımızı beğenerek takip ediyor. Zaten onların yorumları bana güç veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayakkabı dünyasının Sindirellası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN