Bir şarkı yarım saatlik masaja bedel

Giriş Tarihi: 26.7.2014

İngiliz Ses Terapisi Akademisi en rahatlatıcı şarkı listesini belirledi. Akademi Coldplay ve Adele'nin de içinde bulunduğu listedeki şarkıların yarım saatlik masaja ve yürüyüşe bedel olduğunu söylüyor

Müzik dinlemeden bir günümüz bile geçmiyor. Üzgün ya da mutlu olduğumuzda daha doğrusu içinde bulunduğumuz her ruhsal duruma göre şarkı bulup dinleyebiliriz. Bir de rahatlamak ve kafa boşaltmak için genellikle klasik müzik tercih edilir fakat İngiliz Ses Terapisi Akademisi'ne göre bu pek doğru değil. Akademinin kurucusu Lyz Cooper bir şarkının rahatlatabilmesi için kalp ritimlerini takip eden ve 60 BPM yani düşük tınıda olması gerektiğini söylüyor. Akademi bu kurallara uyan şarkıların kişiyi masaj yaptırmaktan ve yürüyüşe çıkmaktan daha fazla rahatlattığını ve bir uyuşma etkisi yarattığını belirtiyor. Ayrıca akademinin araştırmacıları bu tür şarkıları araba kullanırken dinlenilmemesi konusunda oldukça sert bir şekilde uyarıyor.

SÖZLÜ MÜZİKLER DE RAHATLATIR
İnternet arama motorlarında en çok arananlar arasında "Relaxing song/ Rahatlatan şarkı" var. İnternet kullanıcılarının bu talebine karşılık İngiliz Ses Terapisi de dil, din ve ırk fark et meksizin herkesi rahatlatacak 10 şarkı seçti. Listenin en başında Manchesterlı grup Marconi Union'ın sekiz dakikalık Weightless şarkısı var. Akademi kurucusu Lyz Cooper "Weightless'ı dinlerken kalp ritimleriniz de bir süre sonra şarkıya uyum sağlıyor. Kendinizi şarkıya verdiğiniz zaman kalp ritminiz düşüyor ve tansiyon düşüyor. Tekrar eden ardışık notaların olmaması beynin tamamen kendini kapatmasını sağlıyor, bu sayede sonraki notaları tahmin etmeye çalışmıyor. Rastgele tınılar derin bir rahatlama haline geçilmesine de yardımcı oluyor. Son etmense ilahileri anımsatan, uğuldayan düşük ton sesler. Yüksek tonlar uyarıcıdır ama düşük tonlar insanı bir çeşit trans haline geçirir" diyor. Cooper sadece sözsüz müziklerin rahatlatıcı olduğu fikrinin bir yanılgı olduğunun da altını çiziyor.

EN RAHATLATAN TOP 10
Akademinin araştırmasına göre en rahatlatıcı 10 şarkı listesinde Coldplay de var Mozart da. İşte akademiye göre rahatlamak için dinlenmesi gereken şarkılar:
1.
Marconi Union - Weightless 2. Airstream - Electra 3. DJ Shah - Mellomaniac 4. Enya - Watermark 5. Coldplay - Strawberry Swing 6. Barcelona - Please Don't Go 7. All Saints - Pure Shores 8. Adele - Someone Like You 9. Mozart - Canzonetta Sull'aria 10. Cafe Del Mar - We Can Fly


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir şarkı yarım saatlik masaja bedel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN