Siz hâlâ babanız gibi golf mü oynuyorsunuz?

Başarılı işadamlarının şu sıralar en büyük hayali triatlonun en zorlu yarışını tamamlayıp 'Ironman' olmak. Güç ve irade gerektiren triatlon, bir zamanların sosyal statü ve prestij sembolü golfün tahtını sarsıyor

Giriş Tarihi: 26.7.2014
MELTEM FIRATLI

Son yıllarda moda olan ev partilerinden birindeyiz. Sayıları 30'u bulan bir grup insan Boğaz'ın kıyısında, genişçe bir terasta bir yandan manzaranın tadını çıkarırken bir yandan da 'sosyalleşiyoruz.' Bir grup dikkatimi çekiyor. Hararetli bir sohbete dalmışlar. Konuşmalarına kulak kabartıyorum. Biri kısa bir süre önce aldığı bisikletinden bahsediyor, diğeri haftalık antrenman süresini 12 saate çıkardığından... Üçüncü hiç üşenmiyor, gidip otomobilinden iPad'ini alıp YouTube'da bir video açıyor. Üç kocaman adam büyülenmiş bir halde videoyu izliyor. Ironman, kondisyon, Hawaii kelimeleri havada uçuşuyor... Gecenin ilerleyen saatlerinde gruptaki işadamı, doktor ve borsacıyı ortak noktada buluşturan, onları aynı anda heyecanlandıran konunun triatlon olduğunu öğreniyorum. Üç branşın yani yüzme, bisiklet ve koşunun bir arada yapıldığı hayli zorlu bu spor, son yıllarda genç işadamları ve başarılı meslek sahipleri arasında sosyal statü ve prestij sembolü olma yolunda hızla ilerliyor. Fiziki ve mental gücün zorlandığı sporda sporcunun rakibi 'kendisi'. Bu da triatlona olan ilginin belki de en önemli nedeni. Tutkunları triatlonu ciddiye alıyor, yarışlara sıkı bir şekilde hazırlanıyor. Birlikte antrenman yapan, finish çizgisini birlikte aşanlar bile var. İş gezisi için otel rezervasyonu yaparken önce antrenmana uygun havuzu olup olmadığını kontrol eden işadamları ile karşılaşmak artık otel personelini şaşırtmıyor. Müşterileriyle iyi ilişkiler kurmak isteyen genç işadamlarına da artık golf kulüplerinde takılmak yetmiyor, onlar triatlet olmak istiyor. Golfün tahtı sarsılırken triatlonun yıldızı yükseliyor.

EN ZORLUSU IRONMAN

Triatlon yarışları değişik mesafelerde düzenleniyor. 750 metre yüzme, 20 km bisiklet ve 5 km koşudan oluşan sprint mesafe yarışlarının yanında 3.8 km yüzme, 180 km bisiklet ve 42 km koşudan oluşan hayli zorlu Ironman yarışları da var. En zorlu mesafe olan yarı ve tam mesafe Ironman yarışlarına katılan Türkiyeli sporcu sayısı eskiden bir elin parmağı kadarken, günümüzde yarı mesafede 200'ü aşmış durumda. Tam mesafe Ironman'e ise Türkiye'den ortalama 60 kişi katılıyor. Ironman organizasyonunun yılda 120 civarında yarışı bulunuyor. En prestijlisi, kazanmanın yanında katılabilmenin bile çok zor olduğu, triatlonun doğuş yeri olan Hawaii Kona'da yapılan Ironman yarışı. Ironman'ler süper kahramanlar gibi üstün yeteneklerle donatılmış olmamalarına rağmen disiplinli ve sıkı çalışmayla sınırlarını zorluyor. Yurt dışında yapılan yarışların birçoğu panayır ve eğlence havasında geçiyor, binlerce kişi yol kenarına dizilip yarışları izliyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Siz hâlâ babanız gibi golf mü oynuyorsunuz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN