Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Dikkatimi çekmek için renkli giyinin!"

Dünyada sokak stili fotoğrafı çeken toplam 20 kişi var. Bunlardan biri de Timur Emek... Dünyanın dört bir yanındaki moda haftalarını takip eden Emek, stilimizle fotoğrafçıların dikkatini çekmemiz için tüyolar verdi

Eğer hem modayı hem sokak stillerini hem de moda haftalarını takip ediyorsanız, iyi bir sokak stili fotoğrafçısının da ne demek olduğunu, önemini bilirsiniz… Bir Türk sokak stili fotoğrafçısı dünyaca ünlü moda bloggerlarını resmen peşinden koşturuyor. Bloggerlar ve moda editörleri tarafından fotoğraflanabilmek, onun dikkatini çekebilmek için uğraşıyor. Bu isim Almanya doğumlu Timur Emek… Mert Alaş, moda fotoğrafçılığında neyse Emek de sokak stili fotoğrafçılığında o… Geçtiğimiz sezon Mercedes- Benz Fashion Week Istanbul'a gelen ve buranın da nabzını tutan Emek ile bir fotoğrafçının kadrajına girmenin sırrını ve dünya sokak modasını konuştuk.

- Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'u, dünyanın dört bir yanındaki moda haftalarını takip ediyorsunuz. Sizin gibi bir sokak stili fotoğrafçısının kadrajına girmek için ne yapmamız lazım?
- Benden size bir tüyo, dikkat çekici renk kombinleri fotoğrafçının dikkatini çekmenizi sağlar.

FARKLI ÇANTA VE AKSESUVAR
- Renkler yeterli mi?
- Tabii ki dikkatimizi çeken kişinin genel görünümüne bakarız. Güzel detaylar varsa kesin fotoğrafı çekilir. Dikkat çekici aksesuvarlar, mesela farklı bir çanta ya da ayakkabı fotoğrafçıyı tavlamanızı sağlar.

- Kimdir sokak stili fotoğrafçısı, çok fazla kişi olduğunu sanmıyorum?
- Moda şovlarını genelde dışarıdan takip edip, gelen gidenin fotoğraflarını çeker sokak stili fotoğrafçısı. Düzenli olarak Paris, Milano ve New York gibi moda haftalarını takip eden 20 kadar fotoğrafçı var. Sayı bu kadar az olunca, hepimiz birbirimizi tanıyoruz zaten.

- Bu işten para kazanılıyor mu?
- Bu işi hobi olarak ya da blog'unda paylaşmak için yapanlar çoğunlukta. Ancak onlar da zaten bu şekilde para kazanıyor.

- 18 yaşından beri fotoğraf çekiyormuşsunuz ve daha önce foto muhabir olarak çalışmışsınız ve ABD Başkanı Barack Obama gibi birçok siyasinin de fotoğraflarını çekmişsiniz. Peki sonra ne oldu da moda dünyasına kaydınız?
- Tüm olay bir defile çıkışında fotoğraf çekmemle başladı. Binadan çıkanları öyle rastgele çekmeye başladım. Sonra çektiğim fotoğraflara baktığımda iyi iş çıkardığımı gördüm. Olay gerçekten bu şekilde gelişti.

- Peki hiç size "Niye çekiyorsun beni?" deyip kızan oldu mu?
- Yok, hiç olmadı. Kadınlar genel olarak bir fotoğrafçı tarafından fark edildikleri ve fotoğraflandıkları için çok mutlu oluyor.

- Dünyanın dört bir yanında fotoğraf çektiğiniz gibi İstanbul'da da fotoğraf çektiniz. Nasıl buldunuz Türk kadınlarının sokak tarzını?
- Daha yeni yeni yollarını buluyorlar. New York, Londra ya da Milano'daki gibi değil tabii ki İstanbul'daki sokak tarzı. Ancak son gelişimde güzel ve stil sahibi kadınlar çektiğimi hatırlıyorum.

- Türkiye'de de modaya ve sokak stili fotoğrafçılığına meraklı gençler var. Bu işten para kazanan ve başarılı biri olarak ne tavsiye edersiniz onlara?
- Kendinize güvenmeniz ve nasıl kareler yakalamak istediğinizi bilmeniz lazım. Gerisi gelir bence.

SEYAHAT BENİ BESLİYOR
- Birçok blogger'ı da moda editörünü de fotoğrafladınız. Sizce daha farklı olan biri var mıydı?
- Chiara Ferragni. Blog dünyasının bence açık ara en başarılı ismi o. Beraber çalışması çok kolay, ayakları yere basan ve gerçekten kibar bir kadın.

- Sizin hayran olduğunuz bir fotoğrafçı var mı?
- Vincent Peters. Moda fotoğrafları çekiyor.

- Çektiğiniz fotoğraflarınızı etkileyen bir şey var mı peki?
- Seyahat ediyor oluşum bence fotoğrafçılığımı besliyor.

- Türk asıllısınız ama İngilizce konuşmayı tercih ediyorsunuz…
- Babam Türk, annem Alman. Berlin'de doğup büyüdüm. Berlin merkezli çalışıyorum ama zamanımın çoğu Amerika'da geçiyor. Türkçe konuşamıyorum ve moda dünyasında İngilizce konuşmak daha kolay.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Dikkatimi çekmek için renkli giyinin!"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN