Hayat yolu iletişim kazalarıyla dolu

Uluslararası Koç Federasyonu üyesi, Türkiye'deki sayılı resmi koçlardan Narınç Ataman "Hepimiz sosyal bir ağın üyesiyiz. İnsan ıssız bir ada değil. İş ve aile ilişkilerinde başarılı olmanın sırrı iletişimden geçiyor" diyor

Giriş Tarihi: 9.8.2014
Uluslararası Koç Federasyonu (ICF) üyesi olarak profesyonel koçluk yapan Narınç Ataman, ilişki koçluğunun yanı sıra, kurumların insan kaynaklarına verdiği eğitimle de tanınıyor. Eczacılık Fakültesi mezunu olan Ataman, bir süre bu işi yaptıktan sonra hayatının rotasını başka bir yöne çevirmiş ve Kanada'da koçluk eğitimi almış. ICF tarafından tanınan beş okuldan biri olan Erickson Kolej'i bitiren Ataman, Türkiye'deki 300 resmi koçtan biri. 2006 yılından bu yana profesyonel koçluk yapan Narınç Ataman 'Biz sağlıklı insanlarla çalışıyoruz, ruh sağlığı bozulmuş kişilerle psikiyatristler ve psikologlar ilgilenir. Koçluk bir değişim yönetimidir. Temel ilkelerimiz arasında insan hayatına karışmamak, yargılamamak ve yorum yapmamak var" diyor. 2011'den bu yana da ilişki koçluğu yapan Ataman ile ilişkiler konusunu masaya yatırdık

- İlişkilerimizde nerelerde hata yapıyoruz?
- Ortalama aktif bir insan yaşamı boyunca en az 200 kişiyle etkileşime giriyor. Tüm yaşamınız boyunca tüm bu etkileşime girdiğiniz insanları düşündüğünüz zaman meselenin iletişimde kilitlendiğini fark ediyorsunuz. İletişim kazaları yaşıyoruz! Her an her yerde iletişim kazaları yaşıyoruz.
- İş hayatındaki iletişim kazalarını nasıl çözmek gerekiyor?
- Bir sorun yaşadığımızda, o her ne ise, soruna değil sorunun çözümüne odaklanmak güzel bir anahtar. İş hayatında "Bu nasıl oldu, kim yaptı, kim hatalı?" soruları doğru sorular değil. Doğru soru "Bundan ne öğreniyoruz? Nasıl bunu yapmadan ilerleyeceğiz?"

- Aile içinde de iletişim kazaları oluyor...
-
Hepimiz bir aile mensubuyuz ya da sosyal bir ağın üyesiyiz. Yani bir ağ içinde yaşıyor insan. İnsan bir ıssız ada değil. Ve bu öyle bir ağ ki, herhangi bir yerindeki bir titreşim diğer tarafları da etkiliyor. Aileden birine bir şey oldu mu, diğer taraflara yayılabiliyor.

- Çiftler de geliyor mu size?
- Çiftler geliyor, işin ilginci son zamanlarda aile kurmak üzere olan çiftler de başvurmaya başladı. Onlarla, beş ya da 10 sene sonraki yansıtmalara bakıyoruz. Bunlar aşkla başlayan işler. Aşkla başlarken bazı şeyleri unutuyoruz. O ilişkiyi oluşturan çiftin kendilerine verdikleri özdeğer yani duygu durumları nasıl ve kendilerine değer veriyorlar mı? Bu doğrudan karşıdakine yansıyan bir şey. Evliliğe başlarken o özdeğeri algılayışımız nasıl? İletişim becerilerimiz nasıl? Açık, dolaysız, doğrudan iletişim kurabiliyor muyuz? Aile olarak kuracağımız kurumun kuralları nasıl olacak? Toplumsal bağlarımız nasıl olacak? Dost canlısı bir sistemimiz mi olacak, içe dönük mü olacağız? Bu soruların cevapları netleştiğinde, aile daha sağlam bir temele kurulmuş olur.

İYİ İLİŞKİ YÜRÜTMENİN ÜÇ SIRRI!
- Kadın erkek ilişkilerinde en çok danışılan konu ne?
- Çiftler bazen benzer oldukları için birbirlerine çekiliyorlar, ancak bu gündelik yaşamın rutini içinde, zihinsel karşılıklı beslenmeye engel olduğu için sıkılma yaratıyor. Bazen de kişiler zıt oldukları için birbirlerine çekilirler. Ben eğlenceli biriysem, hayata çok ciddi bakan biri beni çekebilir. Bir süre sonra yine gündelik rutin yaşam içinde karşımdaki kişiyi eleştirmeye ve değiştirmeye çalışmaya başlarım. İşte genellikle bu sorun temelinde geliyorlar.

- Bize iyi ilişki yürütmenin formüllerini verebilir misiniz?
- Yalan söylememek, aldatmamak, tutamayacağı sözü vermemek üç ana ilke.

- Çiftlerin ilişkiyi sağlıklı yürütmek için yapmaları gerekenler neler?
- Birbirimizi takdir edeceğiz. Bunu reçete gibi düşünelim. Günde bir defa tanımlı takdir şart! 'Bu renk teninle, göz renginle çok uyuşmuş' gibi... İlişki dediğimiz şey, kavga yeri değil, karşılıklı sevgi alışverişi, karşılıklı güven duyma ve karşılıklı onurlandırmadır. Birbirimizi onurlandıracağız. İlişkiler ve aileler eğlence ve oyun yeridir. Eğlenmek için ortak fırsatlar yaratacağız. Eğlenceyi hayatımızın içine koyacağız.

- Kadınlar ve erkekler farklı hatalar yapıyor ilişkilerde, değil mi?
- Erkekler susmayı tercih ediyor. Kadınlar daha konuşkan oldukları için kendilerini daha iyi ifade ediyor. Her ikisinin de üstünlükleri ve gelişime açık yanları var. Denge önemli. Çift okulları olmalı. Toplumun temeli aile diyoruz, birkaç haftalık eğitimle her şey şahane olur. Kadın ve erkek iki eşit ama farklı cinsler. İkisinin de kilitlendiği noktalar farklı. İletişimde sözcükler çok önemli, sözleri tartarak biçerek söylemek gerekiyor. Her ilişki önce niyete bağlıdır. Niyeti varsa iki tarafın, biraz dikkatli davranacak. Bir işe başladığımızda yatırım yaparız, zaman ayırırız... İlişki de böyle düşünülmeli.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayat yolu iletişim kazalarıyla dolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN