Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manzara da güzel yemek de

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Eğer her sabah buradan geçerek okuluna, işine gidip, akşam da bu yoldan evine dönüyorsan, dünyanın en ilginç, en güzel yerinin bile özelliği kalmıyor, o güzelliklerin farkına bile varmıyorsun. Karaköy'deki Kadıköy Vapur İskelesi ve civarı benim için böyle bir yer. Okul yıllarımda, daha sonra hayata atıldığımda, işe gidip gelirken hep bu iskeleden vapura bindim, yaz kış demeden iskeleden çıktığımda bir an önce gideceğim yere ulaşmak için sağıma soluma bakmadan koşturup durdum. Yıllar içinde rıhtımın ne denli değiştiğini bile fark etmedim. Geçende ortaokul yıllarımda Karaköy'de iskelenin karşısıdaki Emanetçi Sultana'nın dükkanı aklıma geldi. Anadolu'dan İstanbul'a göçün hızlandığı yıllarda denkleriyle Haydarpaşa'dan Karaköy'e ulaşanlar gidecekleri adresi buluncaya kadar bunları Sultana'nın emanetçi dükkanına küçük bir bedel karşılığı bırakırlardı. Daha ötede, eski Galata Köprüsü'nün altındaki Milli Piyango bayiinde Türkiye'nin en uzun boylu adamı Uzun Ömer küçücük kulübesinin içinde azman cüssesiyle oturur, bir devin elinden bilet almanın uğruna inananlar önünde kuyruğa girer, kocaman avuçlarının arasında neredeyse yok olan bilet destesinden bir, iki tane bilet çekip büyük umutlarla ayrılırlardı. Bugün her ikisinin de yerinde yeller esiyor.

NEFES KESEN BİR MANZARA
Rıhtım önceleri ayak üstü börek, sandviç gibi ufak tefek atıştırmalıklarla karınlarını doyuranların uğrak yeri oldu. Bugün boydan boya balık lokantalarının üssü konumunda. Bir de otel yer alıyor rıhtımda; Hettie. En üst katına Galatalı adında bir balık lokantası konumlanmış. Bundan birkaç yıl önce Suadiye'de aynı adla açılan balık lokantasının Karaköy şubesiymiş. Geçende bir arkadaşım davet etti, gittim. Hava kararmadan, oldukça erken bir saatte otelden girip asansörle terasa çıktık, ön sıradaki bir masaya yerleştik. Hava sıcak olduğu için terasın cephe camları katlanarak açılmış, manzara ile aramızdaki son engel de yok olmuştu. Ancak o zaman buranın ne kadar olağanüstü bir yer olduğunu fark ettim. Oturduğumuz yükseklikten, aşağıdaki kalabalık hiç görünmüyor, doğrudan önümüzde irili ufaklı gemi ve motorların sürekli geçit resmi yaptıkları Haliç, alt katını dolduran balık lokantalarının rengarenk ışıklarıyla aydınlanmış Galata Köprüsü, karşıda birer ikişer aydınlatılmaya başlayan muhteşem eserleriyle tarihi yarımada uzanıyordu..

KARAKÖY'ÜN GERÇEK YÜZÜ
Böylesine nefes kesen bir ortamda ister istemez restoranla ilgili beklentilerin çıtası da yükseliyor. Mezeleri seçmek için arkadaki camekanlı dolaba ilerlerken, umutlarımın boşa çıkmamasını diliyordum. Batmaya hazırlanan güneşin kızıllığı denize pembemsi renklerle yansırken ısmarladığımız mezeler birer ikişer servis edilmeye başlandı. Enginar salatası, rezeneli levrek, safranlı fava, patlıcanlı lor peynirli merzane, Girit ezmesi, lagos sarma, deniz ürünleri böreği, ana yemek için bütün bir porsiyon balık yiyecek yerimiz kalmayınca da, az miktarda atıştırmalık sardalya balığı.. Çok şükür yediklerimiz, beklentilerimizi hayal kırıklığına dönüştürmedi. Bu arada hava iyice karardı ve biz İstanbul'un gece bir kat daha zenginleşen güzelliğinin yudum yudum tadını çıkardık. İçki dahil kişi başı 85 TL hesap bırakıp ayrıldığımız bu güzel akşam, ömür boyu önünden bilinçsizce geçtiğim Karaköy'ün gerçek yüzünü ilk kez burada keşfettim.

Beğendiklerim
Her gün binlerce kişinin önünden aceleyle geçtiği Karaköy Rıhtımı'nda İstanbul'un en güzel manzaralı balık restoranlarından biri var. Yemekleri ve servisi de mükemmel.

Beğenmediklerim
Burası dar ve uzun bir mekan. Ancak ön cephesinde bir masada oturursanız manzaranın tadı tam olarak çıkıyor. İlk sırada bir masada yer ayırtmakta büyük yarar var.

Mutfak ****
Servis ****
Ambians ****
Galatalı Karaköy Rıhtım Cd. No 8 (Hotel Hettie) Karaköy Tel. 0212 243 04 85
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manzara da güzel yemek de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN