Sanal ortamda zorbalık arttı

Ergenlik dönemindeki gençlerin düşünmeden Facebook, Twitter veya YouTube gibi sosyal paylaşım ağlarındaki mesajları sanal zorbalığa dönüştü. Dünya sanal zorbalığa çare bulmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 16.8.2014
Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda anlık tepki vermenin doğal bir davranış olduğu aklımıza işlendi. Bu yüzden iş ya da okul arkadaşlarıyla arası bozulan, hatta sonucun karakol veya adliyeye kadar uzayan hikayeler oluştu. İntihar vakalarının artmasının en önemli sebeplerinden biri sanal zorbalık oldu. Yani düşünmeden paylaşılan mesajlar, yorumlar kullanıcıları daha ciddi şekilde zorluyor. Akıllı telefon, tablet kullanımları sürekli artarken, sosyal ve kültürel yapıda meydana gelen değişimler hakkında araştırmalar eksik. Türkiye'de internet ve sosyal ağlar üzerinden meydana gelen pek çok olay hâlâ araştırılmıyor. Ancak birileri bizim hakkımızda araştırmalar yaparak laboratuvar gibi kullanmaya devam ediyor.

FOTOĞRAF VE VİDEO
Sadece mesajlar değil, onay almadan paylaşılan fotoğraf veya videolar ciddi sorunlara neden oluyor. Okul arkadaşları arasında alay konusu haline gelecek fotoğraflar veya videolar ciddi sorun halini alıyor. Fotoğraf veya video paylaşmadan, arkadaşlarınızı etiketlemeden önce onay almak artık yazılı olmayan bir kural. Her çekilen fotoğraf veya videoyu paylaşmak zorunda değilsiniz. Ancak en önemli sorun bu konuda genel bir anlayışın yerleşmesi için hiçbir kurumun çalışma yapmaması.

OKULLARDA SORUN BÜYÜYOR
Siber zorbalığınen büyük mağdurları öğrenci, öğretmen, okul idarecileri ve aileler. Çünkü öğrencilerin arkadaş, öğretmen ve kendi aileleri hakkında paylaştığı mesajlar veya fotoğraflar zaman zaman büyük sorunlara neden oluyor. Öğrencilere ücretsiz tablet verilmesini sağlayacak Fatih projesinden önce kullanım kültürü konusunda çalışmalar yürütmek gerekiyor.

13 YAŞINDAKİ KIZDAN GELEN ÖNERİ
Google Bilim Fuarı'ında ödül alan öğrencilerden 13 yaşında Amerikalı öğrenci Trisha Prabhu'nun sosyal medya uygulamalarını kullanırken bir daha düşünmeyi öneren "ReThink" adlı bir projesi var. Trisha Prabhu, sanal zorbalık (CyberBullying) sorununa karşı geliştirdiği çözüm ergenlik çağındaki gençlerin farkındalığını artırmayı hedefliyor. Araştırmalara göre ergenler tepkisel hareket eder ve eylemlerinin potansiyel sonuçlarını düşünmeden sosyal medyada incitici mesajlar yayınlayabiliyor. Araştırmalar bunun nedeninin beynin karar vermeyi ve harekete geçmeden önce düşünmeyi sağlayan bölgesi olan prefrontal korteksin 25 yaşına gelene kadar gelişmemesi olabileceğini gösteriyor. Bu proje ergenlik dönemindeki gençlerin sosyal medyada kaba ve incitici mesaj göndermeden önce durup mesajı inceleyip üzerinde yeniden düşünmeye yönlendirecek bir yeniden düşünme mekanizmasının siber zorbalığı önlemede etkili olup olamayacağını keşfetmeyi amaçlıyor.

PAYLAŞMADAN ÖNCE BİR DÜŞÜN
Siber zorbalık (Cyberbullying) ergenlik dönemindeki gençlere (12-18 yaş) zararlı olabileceği araştırmalarla gösterilen bir çevrimiçi zorbalık türü. Yani internette düşüncesizce paylaşılan mesajlar, fotoğraflar ve videolar siber zorbalığa neden oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal ortamda zorbalık arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN