Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazın New York'u keşfettiniz mi?

Starbucks ve sağlıklı beslenme kafeleri yarışıyor. Kinoa ve avakado öğünlerden eksik olmuyor. Eğlence hayatı, en iyi restoranları ve pasaport kuyruğuyla New York'u mercek altına aldık

Giriş Tarihi: 16.8.2014
New York... Namı diğer Büyük Elma... Sonbaharı, kışı, ilkbaharı... Hepsi başka güzel. Ama yazını hiç görmemiştik, düştük yollara... Havalimanına iner inmez karşınıza çıkan pasaport kuyruğuyla New York şaşırtmaya başlıyor. Yaklaşık üç saat sırada bekledikten sonra ulaştığım polis memuruna "Bu mevsimde hep böyle kuyruk olur mu?" diye soruyorum. "Artık hep böyle" diye cevap veriyor, sanki İstanbul'da köprü trafiğindeyim. Havalimanından dışarı adım atar atmaz yüzüne çarpan boğucu sıcakla birlikte, kalabalıkla karşılaşınca ne olacağını merak ediyor insan. Oysa yollar bomboş... Sadece havalimanındaki insanlar bile trafikte olsalar yolların daha kalabalık olması lazımken sokaklar Ramazan'da iftar saatinden beş dakika önce boşalan Mecidiyeköy'ü andırıyor. "Bu insanlar nerede?" diye sürücüye soruyorum. Yanıtı "Yazın şehirde kimse kalmaz" oluyor. Herkes sayfiye yerlerinde almış soluğu. Hamptons, New Jersey ve Nantucket'a giden gitmiş. "Kalanlar da çok fazla ortalıkta gezmezler" diyor. O halde ne yapmalı? Boş şehrin tadını çıkarmalı. İstikamet SoHo...

KAFELER TURİST İSTİLASINDA
Mercer'a giriyorum. Buradakiler yaz geldiğinin farkında değil galiba, tıklım tıklım dolu. Prince'te yürümeye başlıyorum Balthazar'a doğru... Burası da tıklım tıklım dolu. Yemeği boşveriyor, çok sevdiğim SoHo sokaklarında gezmeye başlıyorum. Sokaklar nispeten boş, dükkanlar hareketsiz, fakat kafe ve restoranlar tıklım tıklım... Yazın New York turist istilasına uğruyor anlaşılan. Hollandalısı, İtalyanı, Almanı, hepsi burada.

SAĞLIKLI BESLENME TRENDİ
Bugün için yemek faslını geçiyorum ve sokaklarda keşfe başlıyorum. Her köşe başında bir Starbucks... Ve hepsinde hatırı sayılır kuyruklar var. Fakat son birkaç senenin modası olan sağlıklı ve organik beslenme trendi Starbucks'ların karşılarına organik kafeler açtırmış. Örneğin Fresh&Co'lar... Organic Avenue, Whole Foods ve şaşırdığım nokta olan Trader Joe's bile çok popüler. Hepsinin en popüler ürünü kinoa olmuş. İkinci en popüler ürün ise avokado. Üçüncüsüyse kimilerine göre pembe Himalaya tuzu kimilerine göreyse hindistancevizi yağı. Aslında hindistancevizi yağı bir tık önde çünkü yemek pişirmekte kullanılıyor; el, yüz kremi, saç bakım maskesi ve yüz kremi hatta diş macunu olarak da tercih ediliyor. Diş macunu olarak kullananlar yemek yiyor gibi bir hisse kapıldığını söylüyor. İçine biraz nane yağı ve biraz da karbonat koyup karıştırarak sağlıklı ve organik bir diş macunu yapıyorlar burada. İnsanlar daha yararlı olduğunu düşündükleri için yeşil çekirdekli kahveler içerken, bir yandan da son zamanlarda bizde de çok trend olan kinoalı salataları ve düşük kalorili smoothie'leri tüketiyorlar. Öyle ki yüksek kalorili yiyecekler satan sokak satıcılarının yanında taze meyve, sebze suları satan minibüsler bitivermiş.

SOHO HOUSE İSTANBUL'DA
Bar Pitti'ye doğru yürüyorum. Her zaman çok popüler. Herkes kafelerde yan yana sıralanmış, yoldan gelip geçenleri seyrediyor. O kadar kalabalık ki oturmaktan vazgeçip kendimi SoHo House'a atıyorum. Eylül ayı içinde İstanbul'da da açılacağı için havayı bir koklamakta fayda var. SoHo House da bir acayip kalabalık. Dünyadaki bütün SoHo House'larda bir üye olanların, bir de üye olmayanların takıldığı loungelar vardır. Otel odaları çok ufak olmasına rağmen SoHo House 'lounge'unda takılmak için otelde kalmak isteyenleri kötü bir sürpriz bekliyor. Çünkü otel müşterileri lounge'a geçemiyor. SoHo House'a üye olmak şart. Bakalım İstanbul'da durum nasıl olacak, kimler Soho House'a üye olacak, onu da merak etmiyor değiliz.

Yapmadan dönmeyin

Le Parker Meridien'deki Burger Joint her daim lobiden sokağa taşan kuyruğun olduğu ufacık bir hamburgerci. Hamburgeri, cheeseburgeri neden bu kadar popüler biliyor musunuz? İçine söylemedikleri bir tür tereyağı damlatıyorlar.
"Organik beslensem de eski usül kahvaltı isterim" diyorsanız işte size iki adres... İlki Broadway 55'teki Brasserie Cognac. Digeri de 57. Cadde'deki Mangia...
Brunch için Mark Hotel, Lava, Four Seasons, Norma's ve Jane Hotel bu ara çok popüler. Özellikle Jane'deki Fas füzyon mutfağı bayağı revaçta. Yeni bir trend mi başlıyor?
Hafta sonu brunch için en popüler adres yeni Bagatelle ve Aria.
Akşam yemekleri için pazartesileri Catch... Yemeklerin hepsi çok lezzetli. Dutch ise her akşam için uygun.
Bu sıcak havada terasa çıkmalı. En popülerleri Standart Hotel'deki Le Bain, Jimmy at The James, Refinery29, The Ides at The Wythe ve Metropolitan Müzesi'ndeki Martini Bar. Ama bu yazın en popüler terası Sonny's Soda Shoppe.
Queen of The Night yeni başlayan ve kaçırılmaması gereken yemekli bir gece bir şovu. Paramounth Hotel'de sahne alıyor.
Harlem'deki Red Rooster, Afrika müzikleri yapan bir bar. Ve oldukça popüler.
Şehirdeki en iyi suşiler... Bond Street, Blue Ribbon, Nobu 57 ve Sushi of Gari.
Kulüp öncesi bir içki için Rose Bar çok popüler. Özellikle çarşamba ve perşembe akşamları çok kalabalık oluyor. Rose Bar'dan sonra çarşamba akşamları Electric Room'a, perşembe akşamları da 1 Oak'a ya da Provocateur'e uğrayabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazın New York'u keşfettiniz mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN