Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İndirimli alışveriş beni mutlu ediyor

Sosyal sorumluluk projelerine destek veren Beyza Arslan, bu kez Mango defilesini organize ediyor. Buradan alacağı parayı bir derneğe bağışlayacak. Aslan ile defile öncesi buluştuk ve hakkında merak edilenleri konuştuk

İşadamı Murat Arslan ile evli ve Muratcan isimli bir oğlan çocuk annesi Beyza Arslan 2 Eylül'de Mango'nun defilesine ev sahipliği yapacak. Son dönemde popüler olan davet ev sahipliğine Mango ile adım atan Arslan, sosyal yaşamın en ünlü isimlerini bu defilede buluşturacak. Arslan bu ev sahipliği karşılığında alacağı parayı Koruncuk Vakfı'na bağışlayacak. Arslan ile Odakule Mango'da buluştuk. Yeni koleksiyondan kıyafetlerle objektif karşısına geçti. Arslan ile moda ve cemiyet hayatı hakkında samimi bir sohbet gerçekleştirdik:
- Özellikle evliliğiniz sonrası cemiyet hayatının dikkat çeken isimleri arasına girdiniz. Sık sık cemiyet hayatı dergilerinde fotoğraflarınızı görüyoruz. Sizi hiç tanımayanlar için kısaca kendinizden bahseder misiniz?
- Liseyi Tarabya Kemal Atatürk Lisesi'nde okuduktan sonra tekstil ve modaya olan merakımdan dolayı İngiltere'de University Of Leeds'e gittim ve tekstil işletmeciliği okudum. Fakat eğitim sonrası kadınlara yönelik işlerin (moda, takı tasarım gibi) bana göre olmadığını anladım ve babamın yanına inşaat sektörüne girdim, müteahhit oldum. Dokuz senedir aktif olarak çalışıyorum.
- Cemiyet hayatı dediğimiz dünya, nasıl bir dünya?
-Çok hesap kitap gerektiren bir dünya. Uzun zamanlı bir politika yönetmeniz gerekiyor. Bu da tabii insanın üzerinde belli bir stres yaratıyor. Çok aşırı sıcak ve sıcakkanlı olursanız kırılmaya da çok açık oluyorsunuz. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olmadan, belli bir çizgide bulunmanız gerekiyor sürekli olarak.
- İnsan böyle bir dünyada arkadaş seçerken de zorlanır…
-En yakın arkadaşlarım hâlâ lise ve üniversite döneminden olanlar. Onların arasında cemiyet hayatında olanlar zaten var. Tabii ki seneler içinde cemiyet hayatı içinde güvendiğim ve çok sevdiğim arkadaşlar da edindim.
- Ciddi bir eğitiminiz var ve pek çok örneğin aksine iş hayatında gerçekten çalışan ve yorulan bir isimsiniz. Ancak çoğu kişi sizi sadece 'sosyetik bir isim' olarak görüyor… Bu duruma isyan ettiğiniz, kızdığınız hiç olmuyor mu?
- Gerçekten de çok rahatsız ediyor. Sanki işim gücüm yok, giyinip süslenip oradan oraya dolaşıyorum sanıyor insanlar. Babam ve eşim de bu algıdan rahatsız oluyor. Hiç olmadığım biri gibi algılanmak cidden üzücü.
- Varlıklı bir ailenin kızısınız ve eşiniz de varlıklı biri… Hiç rahat rahat evimde oturayım, bütün gün lansmanları takip edeyim dediğiniz oluyor mu?
- Evde boş durabilecek biri değilim. Çalışmak beni besliyor ve hayata bağlıyor. Bu çevreden olmasam da muhakkak bir uğraşım olsun isterdim. Bir gün hiç çalışmak istemediğim bir an olursa o zaman da ya bir vakıfta ya bir hayvan barınağında muhakkak çalışırım.

BEŞ DAKİKADA KIYAFETİMİ SEÇERİM

- Davetlerde sürekli olarak bakımlı ve şık olmak zorundasınız. Bu size zor gelmiyor mu?
- Zor gelmez olur mu? İnsanın her zaman aynı modda olması mümkün mü? Bazen çok güzel giyinip bir yerlere gitmek istiyorsunuz, bazen dışarı adım bile atmamak evde televizyon seyretmek istiyorsunuz.
- En popüler tasarımcılardan giyiniyorsunuz, en popüler aksesuvarları alıyorsunuz… Bu da moda dünyası içinde resmen bir önde olma savaşı… Nasıl galip geliyorsunuz bu savaşta? Bir stil danışmanınız ya da alışveriş danışmanınız var mı?
- Hayır bir stil danışmanıyla hiç çalışmadım. O sabahki ruh halime göre giyiniyorum. Asla bir gece önceden kıyafetlerini, giyeceği kombini hazırlayan biri olmadım. O günkü moduma göre giyinirim ve altımı-üstümü beş dakikada falan seçerim. Alışverişte de bir şeyler alacaksam mağazada hızlıca bir tur atarım, dikkatimi seçen parçaları belirlerim ve hemen onları alır dener ve kasaya yönelirim. Çok uzun saatler geçirmem alışverişte sonuç olarak.
- Her sezon için dolabınızı yeniler misiniz? Her sezon için kendinize ayırdığınız belli bir bütçe var mı? Yoksa ihtiyaç duydukça iddialı alışverişler yapanlardan mısınız?
- Öyle bir zorunluluk hissetmiyorum. İlla koşa koşa hemen yeni sezondan alışveriş yapmam.
- Dolabınıza her sezon muhakkak eklediğiniz parça ne oluyor?
- Muhakkak bir gri kazak alıyorum. Özellikle dik yakalı. Muhakkak bir jean ve beyaz gömlek alırım. Belli klasik çantalardan farklı renkte alıyorum. Ayakkabı benim en zayıf olduğum nokta. En çok ayakkabı alıyorum.
- Katıldığınız ortamlarda giyiminiz ya da hoş görünümünüzden dolayı sizi kıskananlar oluyor mu? Nasıl başa çıkıyorsunuz kıskançlarla?
-Tabii ki oluyor. O insanları gözünden anlıyorsunuz. Ama ben görmezden gelmeyi tercih ediyorum. Genel olarak insanlara "Sen kötüsün, kötü şeyler yapıyorsun" dediğiniz zaman o insanların o rolleri daha da benimsediğini ve daha da kötü olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden görmezden gelirim.
- Alışverişe ne kadar harcıyorsunuz?
-Cidden bilmiyorum. Dolabımdaki eski parçaları yeniden kullanmayı çok severim. İndirimlerden alışveriş yaparım. Hatta indirimden aldığım zaman daha bile mutlu olurum.
- Günlük hayatınızda nasıl giyinirsiniz?
Spor markalardan ve İspanyol tekstil firmalarından aldığım şeyleri çok giyerim. Babet, düz çizmeler ve spor ayakkabılar giyerim daha çok. Toplantılara bile az topuklu bir ayakkabıyla giderim genellikle.
- Eşinizin 'Alma artık' dediği noktalar oluyor mu?
-Tabii ki oluyor. Mesela birine bir şey göstermek için giyindiğimi hissederse çok kızar. Elim kolum torbalarla eve gelince tabii ki kızar. Hiçbir erkek lüzumsuz harcamayı sevmez bence. Babam da yeri gelince kızardı aynı şeyi eşimde de görüyorum.
- Biz sizi en trendy tasarımcılara ait kıyafetlerinizle biliyoruz. Eşiniz o halinizi mi yoksa günlük hayatınızdaki halinizi mi daha çok seviyor?
-Tabii ki çok süslü olmayan halimi daha çok seviyor.
- Farklı tasarımcıları seviyorsunuz…
- Daha küçüklüğümden beri genç tasarımcıları severim. Değişik, orijinal olanları seviyorum. Modern çizgisi olan şeyleri seviyorum. Klasik düz şeyleri de seviyorum. Mavi ve beyaz gömlekleri çok sık giyiyorum.
- Özellikle alışveriş yaptığınız markalar hangisi?
- Brunello Cucinelli markası hem çok kaliteli hem de çok klasiktir o yüzden çok severim. Celine ve Chloe'den her sezon birkaç parça bir şeyler muhakkak alırım.

MECBUREN POZ VERMEK HİÇ HOŞUMA GİTMİYOR

- Bize kısaca Mango ile nasıl bir araya geldiğinizden, bu projenin sizin için öneminden bahseder misiniz?
Mango; kaliteli ve başarılı tasarımlar satan bir marka. İlk başlarda yeni sezon koleksiyonunun defilesi için ev sahipliği yapma fikrine pek sıcak bakmadım. Sonuçta bu benim işim değil. Bu tarz organizasyonlarda çok başarılı olan arkadaşlarım ve halkla ilişkiler şirketleri var. Fakat Mango firmasının kurumsal iletişim departmanı bana o kadar profesyonel bir şekilde yaklaştı ki ben de sonuç olarak bu organizasyonun bir parçası olmak istedim.
- Siz bu etkinliğin ev sahipliğini üstlenmeyi bir vakıf için kabul ettiniz. Ancak cemiyet hayatının bu davetlerde birbirlerine en son kıyafetlerini gösterip eğlenmek dışında bir şey yapmadığını düşünenler de var. Siz ne diyorsunuz bu konuda?
- Belli bilinir insanların bu tarz etkinliklere katılması aslında toplumun bu vakıflardan ve çalışmalardan haberdar olmasını sağlıyor. Ayrıca vakıflara maddi gelir sağlanması için sponsor gerekiyor. Bu sponsorların bulunabilmesi için de bu tarz etkinlikler için önemli. Şimdi belli kişiler bu etkinliklere katılmasa o sponsorlara ulaşılabilmesi ve onlardan vakfa kaynak sağlamak imkansızlaşıyor. Ayrıca o tepki çektiğini söylediğiniz etkinliklerden 250-300 bin TL gibi büyük rakamlar sağlanıyor. Bu paralar da ihtiyacı olanlar için harcanıyor.
- Ciddi bir iş kadını olarak bir yandan katıldığınız davetlerde bir manken gibi fotoğrafçılara poz veriyorsunuz… Bu size sıkıcı ya da bunaltıcı geliyor mu? Hiç fotoğraf çektirmek istemediğiniz ya da bu ilgiden sıkıldığınız anlar oluyor mu?
- Kendimi hiç fotojenik bulmadığım için, öyle mecburen poz vermeyi pek sevmiyorum. Yalandan bir gülümseme oluyor ve hiç ben gibi çıkmıyorum fotoğraflarda.
- Resmen Instagram bağımlılığı var birçok kişide sizin sosyal medyayla aranız nasıl?
- İlk başlarda deli gibi kullanıyordum. Sürekli fotoğraf çekiyordum, Instagram'a yüklüyordum ve başkalarının koydukları fotoğraflara bakıyordum. Mart'tan beri eski bağlılığım yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İndirimli alışveriş beni mutlu ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN