Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koridorlar sanat galerisi oluyor

Giriş Tarihi: 6.9.2014

Gün içinde defalarca geçtiğimiz koridorlar zevkinizi ve ruhunuzu yansıtabileceğiniz birer sanat galerisine dönüşebilir. Fotoğraflarınızı, resimlerinizi, ödüllerinizi sergileyebilirsiniz

Koridorlar belki de evde en çok kullandığımız ama en az önem verdiğimiz alanlar. Oysa dar ve uzun yapıları nedeniyle klostrofobik bir his yaratan koridorları sıkıcılıktan kurtarmak ve evin daha fonksiyonel bir köşesi haline getirmek için basit birkaç dokunuş yeterli olur. Koridor, tıpkı diğer odalar gibi evinizin bir uzantısıdır. Misafirleriniz evinizin diğer odalarını görmeyebilir ama koridorunuzu mutlaka göreceklerdir. Etrafınızdakilere tarzınızı ve sizin için önemli olan ayrıntıları göstermek için koridorunuzu kullanabilirsiniz. Ailenizin fotoğrafları, kazandığınız ödüller, kupalar; koridor duvarlarınızda sergileyebileceklerinize örnek olabilir. Koridor bir geçiş noktası olduğundan resim ya da fotoğrafların içinde yer alacağı çerçevelerin çok gösterişli olmamasına dikkat edin. Yaratmak istediğiniz etkinin ötesine geçerek koridoru fazla doldurmak ya da aşırı derecede dikkat çekici ayrıntılarla mekanı yorucu hale getirmekten kaçının. Koridorda açılıp çok uzaktan bakmaya imkan bulunmadığı için küçük boyutlu resim ve fotoğrafları tercih ederseniz daha hareketli bir düzenleme yapabilirsiniz.

DAR ALANDA AÇIK RENKLER
Dar mekanlarda uygulanan açık renk teorisi koridorlar için de geçerlidir. Beyaz, bej ve açık gri gibi aydınlık ve doğal tonları tercih ederseniz, hem mekanın daha geniş görünmesini sağlamış olursunuz hem de koridora açılan odaların renkleri ile çatışmasını önlemiş olursunuz. İki farklı renkteki odanın birbiriyle uyumsuz renklerini nötr renkteki koridorla birleştirebilirsiniz. Dramatik bir etki için koridoru boyarken cesur ve koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Ama bunun mekanı olduğundan daha dar göstereceğini unutmayın. Eğer salonunuz koridora açılıyorsa her iki bölümü de aynı renge boyayarak koridorunuzu, salonunuzun bir parçası gibi de gösterebilirsiniz. Böylece her iki mekan da olduğundan daha ferah görünür. Çok uzun ve dar bir koridoru daha küçük göstermek için koridoru oluşturan duvarlardan uzun bölümleri açık; kısa ya da uzak bölümleri ise daha koyu renge boyayın. Bu şekilde dar koridorunuz olduğundan daha geniş ve kısa görünecektir.

IŞIKLANDIRMA DA ÖNEMLİ
Dar koridorlarda duvardan ışıklandırma tercih edin. Eğer çok dar olmayan bir koridor söz konusuysa tavandan aydınlatma yapabilirsiniz. Farklı bir şey yapmak isterseniz duvarda yarım lambri deneyebilirsiniz. Beyaz lambriler, bej duvar boyası ve aplikler ile kısa sürede davetkâr bir koridor elde edebilirsiniz. Koridor dekorasyonunda aynalar büyük önem taşır. Aynalar bulundukları mekanı hem geniş hem de şık gösterir. Koridor sonuna büyük bir ayna koyabilir ya da 5-6 küçük dekoratif aynayı tek bir duvara serpiştirebilirsiniz.

RAFLARI DUVARA MONTE EDİN
Evinize gelenleri şaşırtacak bir koridor için bilinen dekorasyon önerilerinin dışına çıkın.
Salondaki kitaplığınıza sığdıramadığınız kitaplarınızı koridora yaptıracağınız raflarda sergileyebilirsiniz.
Eğer yeriniz müsaitse resimlerinizi duvara asmak yerine duvara monte ettiğiniz bir rafa dizebilirsiniz. Bu mekana derinlik de katacaktır.
Eğer koridor evin ana giriş kapısına uzanıyorsa ve yeterince genişse ayakkabılarınız için dar bir dolap, paltolarınız için de askılık koyabilirsiniz. Dolap ve askılarda farklı tasarımlar kullanarak sıra dışı bir etki yaratabilirsiniz.

İPE ASILAN FOTOĞRAFLAR
Koridorda çerçevelerin bile yerinizi daraltacağını düşünüyorsanız, koridorun başından sonuna kadar çekeceğiniz çelik halatla çözüm yaratabilirsiniz. Fotoğrafları minik klipslerle çelik ipe takıp dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

IKEA'NIN YENİ KATALOĞU ÇIKTI
Yepyeni ürünleriyle bir Ikea kataloğu daha çıktı. Detaylarıyla dikkat çeken, açılır kapanır IKEA PS 2014 yazı masası, sezonun hit parçalarından.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koridorlar sanat galerisi oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN