Ankaralılar alışveriş merkezlerinde eğleniyor

Giriş Tarihi: 13.9.2014

Ankara'da eğlence hayatı caddelerden alışveriş merkezlerine kaymış. Fine dining restoranlar kapanırken Meksika restoranları yükselişe geçmiş. Sangria, balık ve İskender kebabıysa şehrin popülerleri arasında

Ankara... Dünyanın en kalabalık 38. sehri... Kimilerine sorarsanız Ankara, sokakların bile kravat seklinde oldugu sıkıcı, protokol rüzgarları esen resmi bir sehir. Kimilerine göreyse gastronomi sehri... Aslında yalan da sayılmaz. Istanbul'a dönüp baktıgımızda Lucca'dan Frankie'ye, Biber'den SushiCo'lara Ankaralı patronların hakimiyetini görüyoruz. Su sıralar Ankara politik bakımdan hareketli günler geçiriyor. Cumhurbaskanlıgı devir teslim töreni için dünya baskanları akın etmisti sehre. Fırsat bu fırsat dedim ve ben de baskentinin yolunu tuttum. Madem hızlı tren devreye girdi, denememek olmaz. O halde istikamet Pendik. Henüz Haydarpasa hattı devreye girmedi. 2015 yılında Sirkeci ve Halkalı durakları da devreye girecek. 410 kisilik tren günde altı sefer yapıyor. Istanbul'dan ilk sefer saat 06.15'te, son sefer de 19.20'de. 10.45 treni her durakta dura dura gidiyor. Ankara'ya hızlı trenle gitmenin bedeli 70 TL. Business giderseniz de 98 lira vermeniz gerekiyor. Ama çift yön yani gidis dönüs alırsanız oldukça kâra geçiyorsunuz. Standart fiyat 112 lira, business ise 167 lira. 15 lira ekstra öderseniz de trende yemek servisi var. Ben giderken menüde tas kebabı, bulgur pilavı, yogurt, salata, portakal suyu, su, çay vekahve ikramı vardı. "E 15 liraya daha ne olsun" deyip arkaya yatırdıgım koltugumda yolculuga baslıyorum. Bu arada trenle Ankara seyahati yaklasık 3 saat 30 dakika sürüyor ama çok yakında, bütün çalısmalar bitince bu süre daha da kısalacak. Ankara'da tam da sehir merkezinde inince uçaktan çok daha fazla akla yatıyor tren isi. Yaklasık bes yıl önce birkaç günlügüne yine bir Ankara rehberi yapmak için baskentin yolunu tutmustum. O zamanlar Arjantin, Tunalı Hilmi, Iran caddeleri epey popülerdi. Yine kafe ve butikler bu caddelerde var. Ama biraz demode olmuslar. Ankaralılar simdilerde alısveris merkezlerinin yolunu tutmuslar.

BALIK ANKARA'DA YENİR
Sık sık "Balık Ankara'da yenir" diyorum da Ankara ile ilgisi olmayan ese dosta anlatamıyorum. Ama Ankara'da en meshur yemek yerleri balık lokantaları. Genelde geyik muhabbeti yapmak isteyen gençler de politik esraf da balıkçıların yolunu tutuyor. Elbette en meshuru Süreyya Üzmez'in kurdugu ve bizzat basında durdugu Trilye. Iktidarı muhalefeti hemen hemen tüm politikacılar da yemek için burada. Yazar çizer tayfası da pek seviyor Trilye'yi. Nasıl sevmesin buradaki mezeler Istanbul'daki balık lokantalarında bile yok. Kılçık kızartma yiyebileceginiz Kalbur ise salas görünümlü muhtesem balıklar tadabileceginiz bir baska mekan. Yengeç Eti, Kolyoz, By Nihat ve alkolsüz balık restoranı olan Fevzi Pasa da diger popüler balık restoranları.

PAZARTESİ HER YER BOMBOŞ
Pazartesi günleri Ankaralı dısarıda yemek yemeyi sevmiyor. Bunu isletme sahipleriyle konusuyorum tek, bir tezleri var. O da sehrin ilk kafelerinden olan Cafemiz'in pazartesi günleri eskiden kapalı olması. "Ankara'da pazartesi gezme kültürü bir türlü oturamadı. Pazartesi günün cirosu salıdan en az yüzde 30 daha düsük olur" diye açıklıyorlar bu durumu. Fine dining konsept Ankara'da pek tutmuyor. Papermoon da kapandı. Big Chefs'lerin kurucusu Gamze Cizreli de yarattıgı fine dining konsepti Raika'nın yerine daha spor bir kafe izlenimi uyandıran Big Chefs'i açmıs. Lugal Oteli'nin içinde servis yapan Aruni ise fine dining alanında hizmet veren ve bürokratların en çok tercih ettigi mekan. Sef Zeki Usta'nın yemeklerinin tadına bir bakınca neden buranın gözde oldugunu anlamak güç degil.

HER SABAH MAKYAJ OLUR MU!
Oluyor... Paris Kuaför sehrin en popüler ve sükseli mekanı. Kuaföre sabah saatinde gidiyorum makyaj kuyrugu var. Ankaralı iskadınları süsüne pek bir meraklı anlayacagınız. Sabah 08.00-10.00 arası makyaj sırası oluyor. Her sabah gelip makyaj yaptıran müsterilerine özel bir indirim de uyguluyorlarmıs.

SANGRİA GELMİŞTİR
Ankaralı kokteyl içmeyi sevmiyor. Gittiğim kafelerde popüler kokteylleri ne zaman sorsam kahkaha basan bir servis elemanıyla karşılaşıyorum. Özellikle kadınlar bol meyveli, spriteli sangria içmeyi seviyor. Üstelik roze şarapla yapılan sangriadan bahsediyorum. Bu sangria modası o kadar almış başını gitmiş ki bazı mekanların kapısında "Sangria gelmiştir" yazıyor.

HERKES ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE
Ankara'nın cemiyet hayatı dergilerine bakıyorum en çok alışveriş merkezlerinde çekilen fotoğraflar dikkatimi çekiyor. Panora AVM şu aralar en popüler alışveriş merkezi. İçinde Ankaralı bir kafe zinciri olan Timboo da var. Timboo biraz Kitchenette'leri andıran bir kafe. Armada alışveriş merkezlerinin arasında ise kafe ve restoranlar sokağı var. Buradaki Günaydın Steak House'un şubesi İstanbul'dakilerden bile güzel. Benim favori alışveriş merkezim ise gençliğin de eğlenmek için tercih ettiği Tepe Prime. İçeride Hayal Kahvesi de var Burger House da. Ama Çin mutfağını seviyorsanız mutlaka Tepe Prime'daki Quick China'ya uğrayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankaralılar alışveriş merkezlerinde eğleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN