Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kolay ve zaman kazandıran temizlik

Giriş Tarihi: 20.9.2014

Evin dekorasyonu kadar temizliği de önemli. Bir evi temiz ve tertipli tutmak kesinlikle maharet istiyor. Özellikle banyo ve mutfakta oluşan günlük temizlik ihtiyacını kolaylaştıracak çözümlerden yararlanmak gerekiyor

Banyoda temizlik dendiğinde Home Art dergisine 10 yılı aşkın süredir yazan iç mimar Emre Özgüder'in banyo ile ilgili yazdığı çok eğlenceli bir yazı geliyor aklıma hep. Yazıdan aklımda yer eden birkaç cümleyi paylaşmak istiyorum: "Büyük yapı marketlerde en fazla iki tür çirkin seramik sergilenebilsin. Halk, bugünün gerçek banyoları konusunda düşünmeye teşvik edilsin. Süslü bir banyoyla nereye varmaya çalıştıkları incelensin, devlet bu tür sorunu olanlara bedava psikanaliz olanağı sunsun. Küçük tuvalet kavramına son verilsin. Kapının açılması için bile yer olmayan tuvaletler yasaklansın, bu tür işletmelerin ruhsatları iptal edilsin. Duş kabin camlarının manasız desenleri kaldırılsın. Banyolardan başlanmak üzere silikon kullanımı kısıtlansın. Silikon tabancası için de ateşli silah ruhsatı şart koşulsun. Rezervuarı veya muslukları damlatan, su kaçıranların kamu hizmetlerinden faydalanmaları, söz konusu aksaklıkların tamiri tamamlanana kadar, askıya alınsın. Lavaboya veya yerlere saçları döküldüğünde toplamayanların kredi kartları iptal edilsin." Bu son satırlar yüzünden banyodan çıktığımda aklıma hep kredi kartımın iptal edilme ihtimali geliyor. Günde 100-150 saç telinin dökülmesinin normal olduğunu varsayarsak yerlerin saçlarla kaplanmaması işten bile değil. Her gün elektrikli süpürge çalıştırmak farz oluyor bu durumda. Her an hazır ve nazır göreve çağrılmayı bekleyen dikey süpürgeler her gün dökülen saçlar, yemek kırıntıları ve gün içinde sağda solda biriken tozlar için ideal.

SAÇINIZI SÜPÜRGE ETMEYİN
Dikey süpürgeler iyi hoş ama fırçalarına takılan tozları temizlemek cazibesini gölgeliyor. Ama artık saçları süpürgeyle çekip sonra da süpürgeyi temizleyerek saçınızı süpürge etme dönemi kapandı. Dikey süpürgelerin pek çok modeli tahminlerin ötesinde özelliklere sahip. Süpürgenin ağız kısmındaki fırçaya takılan, dolanan ve orada biriken saçları bir tuş vasıtasıyla anında kesen ve yok eden bir teknoloji mevcut. Işığı sayesinde karanlıkta bile tozları görünür kılma özelliği ve sonsuz manevra gibi yetenekleriyle köşe bucak her yeri temizleyebilen modeller bulunuyor.

KANALSIZ KLOZET
Banyo temizliği demişken zeminden sonra en çok temizlenmeye ihtiyaç duyan yerin klozet olduğunu da unutmamak gerek. Özellikle klozetin içinde suyun aktığı kanallar bir türlü layıkıyla temizlenemiyor. Geçtiğimiz aylarda bu sayfadan duyurduğum kanalsız klozet, tam da bu konuya çözüm getiriyor aslında. Sağlığa zararlı organizmaların yerleşeceği bir kanalı bulunmayan klozetler, kolayca temizleniyor, standart klozetlere oranla yüzde 95 daha hijyenik bir ortam sunuyor. Kanallar yerine suyun akışını sağlamak için klozetin içine yerleştirilen seramik aparat da kolayca çıkarılıp temizlenebiliyor.

AYIN BURCU: BAŞAK
Aşırı detaylarla uğraşmaktan büyük resmi görmekte zorlanan Başak burçları, dekorasyonda aşırı sadelik merakını abartıp tekdüzeliğe sebep olabilirler. Başak burcu birine işlevsel mutfak gereçleri hediye edebilirsiniz.

KUTU KUTU PENSE
Her biri birbirinden farklı derinlik ve genişliğe sahip kutuların oluşturduğu dolap formları bu kışın vazgeçilmez parçaları. Mudo Concept'in bu eski görünümlü şifonyeri de bu trende iyi bir örnek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolay ve zaman kazandıran temizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN