Hâlâ en çok Kemal Sunal'a gülüyoruz

3 Ekim Dünya Gülümseme Günü. Bu vesileyle yapılan Türkiye Gülümseme Araştırması'na göre hâlâ Kemal Sunal'a Cem Yılmaz'dan daha çok gülüyor, komik video paylaşmaya da bayılıyoruz

Giriş Tarihi: 27.9.2014
Sıgnal tarafından Estimi araştırma şirketine yaptırılan ülke genelinde 12 şehirde, yaşları 18 ile 65 yaş arasında değişen, farklı sosyo- ekonomik gruplardaki kişiler arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre; Türkiye'de her üç kişiden biri gülüşüne güvenmiyor. Her üç kişiden birinin günde bir kez bile dişlerini fırçalamadığı ülkemizde, gülüşüne güvenmeyenlerin yüzde 63'ü dişlerini beğenmemesi sebebiyle gülümsemenin kendilerine yakışmadığını düşünüyor. Türk kadınlarının yüzde 70'i erkeklere oranla kendi gülüşlerini daha çok beğeniyor. Türk kadınlarında ilk karşılaşmada kalıcı bir etki bırakmak içten gülümsemekten geçiyor. Kadınlar erkeklerin sağlıklı ve bakımlı dişleriyle sıcak ve içten gülümsemesini samimi buluyor. En çok eşinin ya da sevgilisinin gülüşünü çekici bulanların oranı ise yüzde 73.

EN ÇOK AİLEMİZLE GÜLÜYORUZ
Araştırmaya göre; günümüzde 80'li ve 90'lı yıllara göre daha az gülümseyip daha az gülümsetiyoruz. Dijital çağa rağmen halen kendimizi aile ve arkadaş ortamlarında daha mutlu hissediyoruz. Türk insanının aileye olan bağı ve sevgisi yüzde 59 oranında "En çok aile arası sohbetlerde gülüyoruz" sonucuyla bir kez daha ortaya çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 61'i daha çok televizyon programlarına güldüğünü söylüyor. Sempatik gülümsemesiyle Türk insanının kalbinde taht kuran Kemal Sunal, her dönemin en çok gülümseten ismi ve gülümsemesi unutulmuyor. Hababam Sınıfı yüzde 67 ile hâlâ en çok güldürenler arasında. Kemal Sunal yüzde 49 ile hâlâ en çok güldüğümüz komedyen, onu Cem Yılmaz ve Tolga Çevik takip ediyor. Türk erkekleri güzelliği ve masum gülümsemesiyle Beren Saat ve kahkahası ile herkesi gülümseten Saba Tümer'in gülüşünden etkileniyor. Kadınlar ise oynadığı sert mizaçlı rollere rağmen tatlı sert gülümsemesiyle Kenan İmirzalıoğlu ve Behlül karakteri ile fenomen olan Kıvanç Tatlıtuğ'un gülümsemesini beğeniyor. Bembeyaz dişleri ve sıcacık gülümsemesi ile beğenilen diğer oyuncular ise genç kızların sevgilisi Kerem Bürsin ve Çağatay Ulusoy. Gülümsemesi en çok beğenilen yabancılar ise; dünyaca ünlü manken Adriana Lima, bembeyaz dişleri ve muhteşem gülümsemesi hafızalara yer etmiş olan Julia Roberts, karizmatik oyuncu Brad Pitt, Mavi Ay dizisi ile tanıyıp sevdiğimiz Bruce Willis, her yaştan bir çok kadın hayranı olan George Clooney. Hepsinin ortak yanı sağlıklı beyaz dişleri ile kocaman gülümsemeleri.

GÜLÜMSEMEYİ PAYLAŞIYORUZ İNTERNETTE
komik içerik paylaşarak güldürmeyi seviyoruz. Araştırmaya katılan her 10 kişiden 4'ü internet tabanlı içerik paylaşım sitelerinde kısa video izlediğini belirtiyor. Güldüren içerikleri daha çok 25-44 yaş grubu yetişkinler (yüzde 80) paylaşıyor. Türk insanı gülümsemeyi paylaşıyor, sevdiklerini gülümsetmekten hoşlanıyor. İnternet kullananların yüzde 70'i düşündüren değil, komik videolar, karikatürler ve fotoğraflar gibi güldüren içerikler paylaşarak karşısındakini güldürmeyi sevdiğini söylüyor.

GÜLÜMSEMEK BİZE YAKIŞIYOR
Unilever Türkiye Kişisel Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Handem Çelenkler bu araştırmayı neden yaptırdıklarını şöyle anlatıyor: "Türkiye'de ne yazık ki ağız bakımına verilen önem çok zayıf. Malesef hayatında bir kere bile diş hekimine gitmemiş kişiler var. Gülüşüne güvenmeyenlerin yüzde 63'ü dişlerini beğenmemesi sebebiyle gülümsemenin kendilerine yakışmadığını düşünüyor. Biz de ağız sağlığı ve bakımını olumsuz çağrışımla anlatmak yerine işin güzel tarafından, gülen, gülümseyen tarafından bakarak pozitif bir mesaj vermek istedik."

30 YILDIR ONLARA GÜLÜYORUZ
80'lerde:
Kemal Sunal, Hababam Sınıfı, Zeki ve Metin, Adile Naşit, Nejat Uygur, Devekuşu Kabare, Cenk Koray
90'larda: Bir Demet Tiyatro ile Mükremin Abi, Barış Manço ile Adam Olacak Çocuk, Olacak O Kadar ile Levent Kırca
2000'lerde: Cem Yılmaz, Ata Demirer, Beyaz Show, Avrupa Yakası, GORA, Çocuklar Duymasın
Günümüzde: Cem Yılmaz, Yalan Dünya, Recep İvedik, Güldür Güldür, Arkadaşım Hoşgeldin, Hababam Sınıfı

KADINLAR ÖNCE ERKEĞİN GÜLÜŞÜNE BAKIYOR
Türkiye'de her üç kişiden biri gülüşüne güvenmiyor.
Türk kadınları ilk karşılaşmada en çok erkeğin içten gülümsemesinden etkileniyor.
En çok ailemizle gülüyoruz.
Türk insanı hala Kemal Sunal'ın gülümsemesini unutamıyor. Kemal Sunal'a Cem Yılmaz'dan daha çok gülüyoruz.
Erkekler Beren Saat ve Saba Tümer, kadınlar Kenan İmirzalıoğlu ve Kıvanç Tatlıtuğ'un gülümsemesini beğeniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hâlâ en çok Kemal Sunal'a gülüyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN