Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yelken yarışında Türk diplomatlara ödül

Atina'da düzenlenen yelken yarışında iki Türk diplomat birincilik ödülüne layık görüldü. Diplomatlara ödülleri düzenlenen törenle verildi

Yunanistan bir denizciler ülkesi olduğu bilinir. Buna rağmen sırf bu yıl, yaz aylarında 170 kişi boğuldu. Boğulanların yaşları 65-80 arasında. Büyük bir kısmının, denize girmeden önce çok yemek yiyen ya da içki içen ya da kendilerine fazla güvenerek kıyıdan fazlaca açılanlar olduğu tespit edildi. Ama Yunan denizlerinde her yıl çokça düzenlenen yarışlardan herhangi bir kaza haberi gelmedi. Yunanistan'da yediden 70'e hemen herkesin ilgi gösterdiği, ülkeye birçok olimpiyat madalyası kazandıran deniz sporlarına bu yıl ilk kez Türk diplomatlar damgasını vurdu. Atina'nın sahil semtlerinden Kalithea/Tzitzifies Yelken Kulübü'nün (NOTK) her yıl düzenlediği yat yarışlarının ilk etabına, aynı zamanda kulübün fahri üyesi de olan Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras ile büyükelçilik müsteşarı Barış Kalkavan da katıldı. İki diplomat Atina ile Atina açıklarındaki Poros adası arasında yapılan yarıştaki tüm etapları başarıyla tamamladı. Yarışı birincilikle bitiren Uras ve Kalkavan düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu. Bu gibi ödüllendirmeler, başka ülkeler arasında gerçekleşse pek garipsenmez. Ama iş, Türk-Yunan ilişkilerine gelince değişir. Nedenine gelince... Yaratılan eserler, gerçekleştirilen yardımlaşma kampanyaları, düzenlenen konserler, deprem enkazlarındaki ortak çalışmalar, kan nakilleri, sportif faaliyetler... Atina muhabirliğini yaptığım yıllar boyunca ödül aldığına tanık olduğum akademisyen, gazeteci, sporcu ya da müzisyen Türklerin hemen hemen hepsinin ödüllendirilmesinin ortak noktası Türk-Yunan dostluğu ve dayanışmasıydı. Ama Atina'da düzenlenen yelken yarışlarına ilk kez Türk diplomatları katılıyor, üstelik birincilik ödülü alıyordu. Atina sosyetesinin katıldığı ödül töreninde büyükelçi Kerim Uras, yelken kulübü başkanı Pantelis Pavlides'in elinden şilt aldıktan sonra yaptığı kısa konuşmasında, Yunan yelken kulübü NOKT'un Alanya Yelken Kulübü ile kardeş olduğunu ve her iki kulübün katkısıyla engelli yelkencilerin yetişmesine katkıda bulunulduğunu anlattı.

DOSTLUĞU GENÇLER PEKİŞTİRECEK
Uras, dünyanın en güzel denizini paylaşan iki ülkedeki gençlerin denize ve denizciliğe olan ilgileri ve sevgileri arttıkça, Türk ve Yunan halklarının birbirlerine yakınlıklarının da artacağını belirtti. Uras, konuşmasını ödül alan Anastasia adlı yelkenlideki mürettebat üyesi Pana Stathis'in yarışmadan sonra Twitter'da yazdığı mesajı okuyarak bitirdi. Stathis bu mesajında "... aslında birbirinden farklı olmayan, sıradan dostlar biraraya gelince, çok basit bir biçimde zafer gelir ki; en önemlisi de bu değildir." diyordu. Türk diplomatlara birincilik ödülü getiren yelkenlinin Türk pasaportlu, İstanbullu Rum kaptanı Ilias Georgiades ise kendi adına aldığı birincilik ödülünü, 'yakın arkadaşlarım' olarak tanımladığı Uras ile Kalkavan'a armağan ettiğini açıkladı. Türk ve Yunanlardan oluşan karma mürettebatın birincilik ödülüne layık görülmeleri, törenden sonra Türk usulü pilav üstü döner yemek için uzun kuyruklar oluşturan yüzlerce davetli tarafından coşkuyla alkışlandı. Kalkavan'a ödülünü veren liman müdürü Zois Miltiades'in de yer aldığı gecenin rengine renk katan ise Fili ya Panda (İlelebet Dostluk) adlı gençlerden oluşan bir orkestranın eşliğinde söylenen şarkılar oldu. Tam bir dostluk gecesi yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yelken yarışında Türk diplomatlara ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN