Türkiye'nin en iyi haber sitesi

40 tasarımcı Türk modasının şifrelerini anlatacak

Bu pazartesi gününe tamamen modayla dolu bir gündemle uyanacağız. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul ile altı gün boyunca modayla yatıp kalkacağız

Giriş Tarihi: 11.10.2014
Moda son yılların en popüler konusu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de her geçen gün daha da etkili olan moda endüstrisinin lokomotifiyse hiç kuşkusuz moda haftaları… 2009'da Istanbul Moda Haftası olarak hayatımıza giren etkinlik, Mart 2013'ten bu yana IMG Doğuş tarafından 2013'ten beri Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul olarak düzenleniyor. Her sene iki kere Paris Moda Haftası sonrasında dünya moda takviminde sabit bir yere sahip olan bu etkinlik, küresel moda endüstrisi içinde Türkiye'nin her geçen gün yerinin sağlamlaşmasını sağlıyor.

LİSTEYE YENİ İSİMLER EKLENDİ
Bu yıl 13 Ekim'de başlayacak etkinlik altı gün sürecek. Bu etkinlikte tasarımcı ve markalar defileler ve sunumlar eşliğinde ilkbahar/yaz 2015 koleksiyonlarını sergileyecekler. Ayrıca bu yıl markaların Sonbahar/ Kış 2014 koleksiyonlarını sergileyecekleri bir In Season günü gerçekleşecek. Bu sezon 40'a yakın tasarımcı defile ve sunumlarını sergilecek. Bu isimlerin 19'u Karaköy Antrepo 3'te defile yaparken, 16 tasarımcı Studio alanında mini defile ya da yaratıcı sunumlar eşliğinde koleksiyonlarını sunmayı tercih ediyor. Ayrıce her sezon olduğu gibi bu sezon da koleksiyonlarını Antrepo 3 alanı dışında sergilemeyi tercih eden tasarımcılar da var. Z. by Zeynep Devooght, Benan Bal, Ready to Fish, Ekria + White Posture, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'un en yeni isimlerinden. Yeni isimler genelde Studio alanını kullanmayı tercih ediyor, Studio alanının yaratılmasının temel amacının genç ve yetenekli tasarımcılara daha az bütçeyle koleksiyonlarını sergileme imkanı vermek olduğu düşünülürse bu gelişme çok sevindirici. Bu sezonun ilk defilesi Hatice Gökçe'ninki... Dört sezondur moda haftasında yer almayan Gökçe, 13.30'da moda haftasının açılış defilesini yapacak. Yine moda haftasının en iddialı defilelerinden biri pazartesi günkü kapanış defilesi. Niyazi Erdoğan Antrepo 3'te 20.30'da koleksiyonunu sergileyecek... Salı gününün en önemli etkinliği 20.30'daki Simay Bülbül defilesi... Moda haftası cuma akşamı 20.30'da yapılacak Hakan Akkaya defilesiyle sona erecek. Etkinlik, Türk moda endüstrisinin en önemli etkinliği ve tasarımcısından modeline, makyaj artistinden fotoğrafçısına sektörün tüm aktörlerinin bir araya geldiği tek organizasyon olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla sektör adına devamlılığa sahip bir ekonomi yaratıyor.

BACKSTAGE FOTOĞRAFLARI BİR KİTAPTA TOPLANIYOR
MBFWI, yalnızca tasarımcıların koleksiyonlarını sundukları bir etkinlik değil, organizasyon kapsamında sektörün farklı oyuncuları destekleniyor. Bu isimlerden biri de genç moda fotoğrafçısı Onur Dağ. Dağ, iki sezondur Mercedes-Benz desteğiyle, markanın sunduğu defilenin kulisini fotoğraflıyor. Bu fotoğrafları da Backstage Entrance adlı bir kitapta bir araya getiriliyor. Backstage Entrance 2 kitabı, geçtiğimiz haftalarda Ceyda Balaban'ın kreatif direktörlüğünde, moda haftası kick off partisinde sunuldu. Onur Dağ bu sezon da Mercedes-Benz presents Maid in Love defilesinin kulisini fotoğraflıyor.

HER DEFİLEYE ÖZEL LİSTE
Moda haftasıyla ilgili olarak herkesin en çok sorduğu soru defilelere nasıl katılabilecekleri. Her defile ya da sunumun kendi davetli listesi var ve defilelere davetiye ile girilebiliyor, yani bilet satın alarak girmek mümkün değil.

HEDİYE DAVETİYE
Kimi zaman tasarımcılar, kendi sosyal medya hesapları üzerinden ya da işbirliği yaptıkları markalar üzerinden defilelerine davetiye hediye edebiliyorlar. Defilelere daha önce katılmamış olanlar için birkaç küçük detay verelim: Bir defile ortalama 10-15 dakika sürüyor... Defileleri yaklaşık 700 davetli izlerken daha küçük bir alan sunan Studio alanındaki mini defile ve sunumlar, ortalama 250 davetli alabiliyor.

YURTDIŞINDAN YOĞUN İLGİ
Bu sezon da Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'a yabancı basın ve satın alma sorumlularının yoğun ilgisi var. 25 yabancı basın mensubu ve dünyanın en prestijli mağazalar, adına görev yapan 52 yabancı satın alma sorumlusu etkinliği takip edecek.

HANDE ÇOKRAK'A DESTEK
Mercedes-Benz, her sezon bir tasarımcıyı seçerek onun defilesini sunuyor. Geçtiğimiz sezonlarda Özlem Kaya, Zeynep Tosun ve Gül Ağış'ın defilelerini sunan marka, bu sezon da Hande Çokrak'ın markası Maid in Love'ın defilesini, Mercedes-Benz presents Maid in Love ismiyle sunacak. Çokrak, dünya çapında ses getiren Türk tasarımcılardan biri...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 tasarımcı Türk modasının şifrelerini anlatacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN