Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanat eserini evimize mi uyduralım?

Gün geçmiyor ki yeni bir galeri ve sergi açılmasın! Sanat hayatımızın merkezine ve evlerimizin başköşesine yerleşti ama acaba doğru mu yerleşti?

Giriş Tarihi: 11.10.2014
İnsanlar artık görsel sanata çok daha fazla değer veriyor. Sanat eserlerini evlerinde dekorasyonun bir parçası haline getiriyorlar. Sanat eseri sanatçının bakış açısıyla mı bir evde kendine yer bulmalı? Yoksa onu alan sanatseverin gözüyle ve ona ifade ettikleriyle mi yerleşmeli yeni yerine? Home Art dergisinin bu ayki sayısında bu konuya yer verdik. Bir sanat eserini müze ya da galeride kurallar çerçevesinde sergilendiği halinden çıkarıp eve getirdiğimizde yaşam alanıyla bütünleşecek şekilde evde sergilemek istediğimizde nelere dikkat etmeliyiz? Sanatı mı evimize uydurmalıyız yoksa evimizi mi sanata uydurmalıyız? Bu soruları konunun uzmanları cevapladı.

Seda Yörüker/Sanat tarihçisi ve editör
Eserin sergi mekanından çıkarılıp bir yaşam alanına yerleştirilmesi aşamasında birkaç belirleyici faktör var. Söz konusu eserin sanatçısı yaşıyorsa onunla diyalog kurup yerleşim alanı ve koşulları hakkında birlikte karar verilmesi yerinde olur. Özellikle enstalasyon sanatçıları eserinin nasıl sergileneceği ya da bir mekanda nasıl yer alması gerektiği konusunda belli kurallar ortaya koyar. Yaşamayan bir sanatçının eseri ise sanat anlayışına vakıf olmak için hakkında araştırma yapmak gerekebilir. Sanatçı kadar, o eserin dünyasını tanımak da bizi eserle yakınlaştırır. Bunların hiçbirini dikkate almamak ve eseri herhangi bir dayanak olmadan kendi beğenimiz ve tercihimiz doğrultusunda özgürce evimize koymak da bir yaklaşım olabilir.

Güliz Özbek Collini/Art50. net'in kurucusu
Tarz, renk gibi etmenleri bir kenara bırakırsak bir esere ilk görüşte duyulan ve baktıkça artan mutluluk duygusu alım sebebi olmalıdır. Öte yandan çok az kimse çok az durumda yaşam alanını sanata uydurma şansına sahip, dolayısı ile genelde 'sanat' yaşam alanına uymak durumunda kalıyor. Benim önerim bir orta yol bulmak. Önce gerçekten çok beğendiğiniz bir eseri bulduğunuzu düşünelim. Bunun, sergileyeceğiniz yerin büyüklüğü, rengi, tarzı ve zemin-duvar ile uyumlu olması gerekiyor. Gün ışığı isteyen bir eserse, ışık alan bir yere koyarken dikkat edilmeli; ışıktan etkilenmeyecek bir malzemeden olması gerekiyor. Gece için de ayrı bir aydınlatma gerekebilir. Eğer söz konusu olan yeni medya eserlerden ise (video, neon, light box gibi) o zaman işin içine teknik kriterler de giriyor. Heykel gibi objeler için de zeminin kaldırma gücü, yerin hacmi gibi etkenlere dikkat etmek gerekiyor. Ardından sıra eseri dekorasyona uydurmaya geliyor. Aklınızda belli bir yer olsa bile, eseri birkaç farklı yerde denemeniz gerekebiliyor.

Arzu Komili Baştaş/ Galeri Mana'nın direktörü
Bir sanat eserini kendi özel yaşam alanına dâhil etmek, o eser ile çok daha derin bir ilişki kurma fırsatıdır. Sanat eserini illa yaşam alanıyla bütünleştirmek gerekmiyor. Bazen yerleştirildiği ortama aykırı olan işler çok hoş durabiliyor. Duvara asılan işlerin yüksekliklerini iyi ayarlamak çok fark ediyor. Birden fazla eser varsa hepsini aynı hizada asmak, farklı duvarlarda olsalar bile önemli. Heykelleri ise kaide üzerinde sergilemek yerine halihazırda bulunan bir sehpa ya da raf üzerine koymak da çok basit bir adım. Böylelikle hemen yaşam alanının içine yerleşebiliyor eserler.

AYIN BURCU: TERAZİ
Sosyalleşme arzusu, arkadaşlarıyla sürekli paylaşım içinde olma ihtiyacı Terazi burcunun kalabalık arkadaş gruplarına uygun eşyalara yönelmesini gerektirir. Terazi burçlarına ev hediyesi olarak şarap soğutucu alabilirsiniz.

SANAT ESERİ Mİ SAAT Mİ?
Duvara asacağınız saatin mümkün olduğu kadar renkli ve sıra dışı bir formda olmasına dikkat edin. Bu sezon duvar saatleri sanat eseri muamelesi görecek!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat eserini evimize mi uyduralım?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN