Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beyonce'nin kostümlerini tasarlamak istiyoruz

Giriş Tarihi: 18.10.2014
Beyonce'nin kostümlerini tasarlamak istiyoruz

Fashion Week'in çok konuşulan koleksiyonlarından biri Raise-Vanessa Sason kardeşlere aitti. Vahşi Batı'dan ilham alan koleksiyon kendine güvenen, güçlü kadınları hedef alıyordu

RaIsa-Vanesa Sason, son dönemde moda dünyasında isimleri sık sık telaffuz edilen iki kardeş. İki sezondur Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'da koleksiyonlarını tanıtıyorlar. 1986 doğumlu tasarımcılar, London College of Fashion'da eğitim gördü. Dubai'deki bir polo takımı için çanta ve kemer tasarlayıp profesyonel olarak moda dünyasına atıldıklarında sadece 20 yaşındalardı. Kardeşler 2011 yılında ise Raisa&Vanessa (R&V) isimli koleksiyonlarını tasarladı. İki kardeşle tasarımlarını ve moda dünyasındaki hedeflerini konuştuk.
- Moda haftasının en dikkat çekici şovlarından biri sizinkiydi. Bize koleksiyonun konseptinden bahseder misiniz?
- 'Walk into the Wild Side' Vahşi Batı'dan ilham alıp güçlü kadınları bize özgü çizgimizle yansıttığımız, tamamiyle etnik bir koleksiyon. Vahşi tarafa yürümekten korkmayan R&V kadınının varolduğu bir platform yarattık.
- Vahşi tarafa yürüyen kadının özellikleri nedir?
- Kendine güvenen, güçlü, mantığını ve kalbini yerine göre kullanan bir kadın hayal ediyoruz.
- Hikayenizin başlangıcından söz eder misiniz?
- Eğitimimiz sürerken bir yandan da kendimiz için tasarımlar yapmaya başlamıştık. Bu tasarımları üzerimizde görenler arasında onlar için de tasarım yapmamızı isteyenler çıktı ve ilk iş teklifimizi aldık. Dubai'de bir takım için özel aksesuvarlar tasarladık. Ardından bir bikini koleksiyonu hazırladık ve koleksiyon ünlü bir mağazada satışa çıkarıldı. Tasarımlarımızdan para kazandıkça daha büyük işlerin sorumluluğunu aldık. Şu an gördüğünüz her şeyi biz iki kardeş çalışarak yaptık.
- Kimler Raisa&Vanessa markasını tercih ediyor?
- Bizi tercih eden kadınlar, cool ve kendi ışığı ile dikkat çeken kadınlar. Onların istediği tasarımlar da bu karaktere sahip.
- Birçok ünlü isim tasarımlarınızı beğenerek giyiyor... - İlk aklımıza gelenler Ajda Pekkan, Gülben Ergen, Çağla Şikel, Burcu Esmersoy ve Özge Ulusoy... Tasarımlarımızı giyen herkes bizim için çok özel. Haute-couture üzerine çalışıyoruz ancak hedefimiz preta- porter koleksiyonumuzu da hazırlamak. Böylece daha çok kişiye ulaşacağımızı düşünüyoruz.

YURTDIŞINDAN DA İLGİ VAR

- Yurtdışından da talep var değil mi?
- Kısa süre önce tasarımlarımız Los Angeles ve Monte Carlo'daki butikler tarafından alındı. Bu yolda ilerlemek ve daha geniş bir satış ağına sahip olmak istiyoruz.
- Birçok genç tasarımcının hayalleri arasında ürün yelpazelerini genişletmek vardır. Siz de giysilerin yanına yeni parçalar eklemek istiyor musunuz? - Şu an giysilere odaklanmış haldeyiz ama ayakkabı-çanta ve mücevher tasarlamayı da çok istiyoruz.
- Stil ikonunuz kim?
- Tasarımlarımız için değil, ama kendimiz için beğendiğimiz isim Daphne Guinness.
- Bundan sonrası için hayaliniz nedir?
- Henüz yolun başındayız ama bir gün Paris'te bir showroom'a sahip olmak ve Haute- Couture Moda Haftası'nda koleksiyonlarımızı tanıtmayı hedefliyoruz.
- Aslında sahne kostümleri üzerine eğitim almışsınız. Bir gün o alana yoğunlaşmak ister misiniz?
- Evet, ileride sahne kostümleri yapmayı istiyoruz. Elbette Beyonce'nin sahne kostümlerini tasarlamayı isteriz.
- Günlük iş rutininiz nedir, bize bir gününüzü anlatır mısınız?
- Sabah 9'da ofise gelip günlük plan ve randevuların üzerinden geçeriz. Atölyemizdeki iş sırasına baktıktan sonra kahvelerimizi içeriz. Vanessa satın alma ile ilgilenirken ben çizim yaparım. Randevulara çoğunlukla beraber gideriz. Mogli ve Bambam (köpeklerimiz) ofise bizimle geldikleri için günde iki kez onları sahilde yürütürüz. Öğle yemeğini ofiste yeriz, akşam 6'dan sonra işlerimizin bitiş durumuna göre çıkarız.
- Bizim için stilinizi tanımlar mısınız?
- Raisa: Dinamik, rahata düşkün ama yine bir farkı olan asi bir tarz. Vanessa: Vurucu parçaları rahat parçalarla birleştiren daha hayalperest bir tarz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyonce'nin kostümlerini tasarlamak istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN