Dikkat komutan Brad sağda!

Brad Pitt'in başrolde oynadığı savaş filmi Fury, derdini olmasa bile öyküsünü derli toplu anlatan, savaşın şiddetini görsel olarak hissettiren etkileyici sahneleriyle göz dolduran bir film. Brad Pitt'in performansı ise takdire şayan...

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Dikkat komutan Brad sağda!
FURY ***
Elem
Klimov'un Gel ve Gör filminde 2. Dünya Savaşı'nın dehşetini 13 yaşındaki bir Rus çocuğun gözünden izleriz. Yine Aleksei German Jr.'ın Son Tren filminde benzer dehşet, bir Alman doktorun yaşadıkları üzerinden anlatılır. İki Rus filminin de savaşın insanlar üzerinde yarattığı o derin travmayı, o insanın insanlıktan çıkma halini anlatması boşuna değil. Rus sineması, söz konusu 2. Dünya Savaşı olunca meseleye genelde bu boyutuyla bakar çünkü. Bunun bir tarihsel gerçekliği de var elbet. Faşist Hitler'i durduran, savaşın seyrini değiştiren Ruslardır. Ama bunun bedeli ağır olmuştur onlar için. ABD'li yönetmen Oliver Stone, ABD'nin Gizli Tarihi belgeselinde bunu net bir şekilde anlatır. Lakin iş böyleyken Amerikalılar özellikle sinemada kahramanlık öyküleri anlatarak farklı bir algı yaratırlar ve rol çalarlar Ruslardan. Bu algı da biz kahramanca savaşmasaydık Hitler dünyayı ele geçirirdi şeklinde özetlenebilir. Bu kahramanlık yaratma meselesini Clint Eastwood Atalarımızın Bayrakları filminde zekice eleştirmiş, yine Eastwood, Iwo Jima'dan Mektuplar filminde asıl kahramanlığın nasıl olduğunu bir Japon askerin hikayesini anlatarak göstermişti dünyaya. Savaşın anlamsızlığı ve vahşeti üzerineyse ABD sinemasında Terrence Malick'in İnce Kırmızı Hat'ı gibi birkaç film ancak vardır. Bu yıl içinde Sabotaj ile karşımıza çıkan yönetmen David Ayer, Fury'de bir yandan savaşın dehşetini insanın iliklerine kadar hissettirirken diğer yandan da ABD sinemasının 2. Dünya Savaşı'nı ele alış halinden ayrılmadan bir kahramanlık hikayesi anlatıyor bize. Beş kişilik bir tank mürettebatının bir günlük öyküsü Fury. Savaşın son günleri, Müttefikler Almanya içlerine doğru sokuluyor ve Fury adlı tankın mürettebatına da önemli görevler veriliyor. Birbirinden farklı karakterler Wardaddy lakaplı Don'ın (Brad Pitt) komutasında savaştan sağ sağlim çıkmaya çalışıyor.

BİR ASKERİN DÖNÜŞÜMÜ

Biz, ekibe yeni katılan ve savaş sırasında insanın insana ne yapabileceğini tahayyül edemeyen Norman Ellison'un bir yandan nasıl savaş 'makinesine' dönüştüğünü izlerken bir yandan da savaşın yarattığı Don'ın 'kahramanca' ekibini koruma mücadelesine tanık oluyoruz. Ayer açıkçası savaşla ilgili tutumunu belirsizleştiriyor. Lakin öte yandan savaş esnasında askerlerin yaşadıklarıyla ilgilenmenizi de istiyor. Yani savaşı eni boyu sorgulamadan o dehşet anlarında askerlerle empati kurmamızı istiyor ve nedense bu askerler de ABD askerleri oluyor. Çünkü yönetmene göre "İdealler barış doludur, tarih ise savaş. Ve savaş asla sessizce bitmez." Savaş olgusuna karşı net bir tavır alamayış Fury'nin yumuşak karnı. Etkisini azaltan, hatta sinema tarihi içindeki yerini sıradanlaştıran bir durum. Ama senaryodan gelen bu handikaba rağmen Ayer'in sinematografik olarak daha sade ve gerçekçi bir görselliği tercih etmesi, savaşın şiddetini hissettiren başarılı savaş sahneleri, derdini olmasa bile öyküsünü derli toplu anlatması filmi kurtarıyor. Soygunlar Çetesi filminde Nazi avcısı olan Brad Pitt, tekrar Nazi'lerin peşine düşen bir ABD askeri olarak bu sefer belki daha az gaddar değil ama o filmdeki gibi öldürmekten zevk almadığı da ortada. O, öldürmezsen ölürsün çizgisine sıkışıp kalmış, ama öldürdüğü her insanın da ruhunda iz bıraktığını hissetiğimiz bir asker. Pitt'in bu algıyla ortaya koyduğu performansı takdire şayan. Savaş, vahşet yanı başımızda kol gezerken, her gün ölüm haberleri alırken galiba Fury'nin finalindeki yoruma açık çarpıcı kadrajını unutmak pek de mümkün olmayacak. Neticede insanın insana ne yaptığının çarpıcı bir fotoğrafı bu kadraj ve nedense zaman gelip geçse de bu gerçek bir türlü değişmiyor!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dikkat komutan Brad sağda!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN