Duvar yazıları evlere girdi

Graffiti artık yalnızca bir sokak sanatı değil. Sokaklardaki başıboş duvarlardan ve binaların dış cephelerinden evlerin içine taşındı

Giriş Tarihi: 25.10.2014
Duvar yazıları evlere girdi
Graffitinin toplumdan kabul görmediği, geceleri gizli gizli yapılıp, ertesi gün boyanarak silindiği günler artık çok geride kaldı. Graffiti artık evlerin duvarında. Evinizi kişiselleştirmek için daha güzel ne olabilir? Graffitinin evlerin içine girmesi ve dekorasyonun bir parçası haline gelecek olması iyi, güzel, hoş ama yeteneksiz ellerde baştan savma sonuçlarla ortaya çıkar diye korkmuyor da değilim. Yarın öbür gün, dekorasyon dergilerine ev sahiplerinden "Evde çok güzel bir de graffiti çalışmamız var, eşim yaptı. Mutlaka evimizi çekin" diye mailler geleceğini görür gibiyim. İşin kötüsü sonuçları da tahmin ediyorum. Bu yüzden kendinize bu konuda güvenmiyorsanız bu işe hiç girişmeyin derim, çünkü bu öyle eline sprey boyayı alıp yapılacak bir iş değil. "İçimden ne geliyorsa onu yapıp, kendimi ifade edecek ve bu yolla evimi kişiselleştireceğim" diyorsanız o sizin bileceğiniz iş. Ama bir bilenden destek alıp söyleyecek sözünüzü onun vasıtasıyla söylemeniz sizi en basiti tekrar boya badana işinden kurtarabilir.

VİNİL UYGULAMALAR ÇOK YAYGIN

Evin duvarına direkt sprey boyayla girişmek yerine daha güvenli bir yolu da seçebilirsiniz. Evde graffitinin ne kadar yaygınlaştığını araştırırken yurtdışında insanların bu yeni trend kapsamında sosyal medya üzerinden örgütlenmeye başladıklarını gördüm. Bir pazar günü için graffiti etkinliği düzenlenmiş mesela. Birinin evine yerleştirilmek üzere büyük bir vinil zemin hazırlanmış. Arkadaş listesinden onlarca kişiye davet gönderen ev sahibi evinde yer alacak bu çalışma için arkadaşlarından 13 yaş üstü başka katılımcılar da davet etmelerini istemiş. Sprey boyalar hazırlanmış. Bir kural yok, amaç birden çok kişinin bakış açısıyla bir sokak sanatını eve taşımak!

ATMAK YERİNE BOYAYIN

Bütün bir duvarı boyamak değil, bu trendi küçük parçalar üzerinden evimde uygulamak istiyorum derseniz, bu da mümkün. Yastıklar ve çıkarılabilir koltuk kılıfları, hatta şeffaf pleksi sandalyeler, bu küçük uygulamalar için çok uygun birer alan. Şablonlar hazırlayıp sprey boyayı bunlar vasıtasıyla uygulayabilir ve eğlenceli aksesuvarlara sahip olabilirsiniz. Görüntüsünden çok sıkıldığınız, eski yüzlü bulduğunuz eşyaları yenilemek için de bu trendi uygulayabilirsiniz. Yatak odanızda artık gözünüze çok sevimsiz gelen büyük gardıroba, renkler ve harflerin gücüyle hayat kazandırabilirsiniz.

ODALARI HAVALANDIRIN
Genç odaları, dünyada graffitinin en çok uygulandığı alanlar. Özellikle ergenlik döneminde söyleyecek çok şeyi olan çocuklar, kendilerini odalarının duvarında ifade ediyor. Etsin de, kimsenin itirazı yok. Sanat kaygısı taşıması da gerekmeyen bir alan orası. Ama karatahta gibi devamlı her yeni bir şey söylemek istediğinde yeniden boyanacak bir alan olmadığının da kendisine iyice anlatılması gerektiğini düşünüyorum. Bir de evet, bu dünyada bir trend ama kimse o boyaların ev kullanımına uygun olup olmadığı konusunda bir şey söylemiyor. Uygulamalardan sonra evin çok iyi havalandırılması gerektiğini hatırlatayım. Havaların iyice soğumaya başladığı bu günlerde siz siz olun, bu trendi takip etmek için baharın gelmesini bekleyin.

KOLAYCA ÖLÇÜN
Paşabahçe Cam'ın piyasaya sürdüğü ergonomik kulbu ile dikkat çeken yeni ölçü kabı, aynı zamanda çok hafif olmasıyla da öne çıkıyor. ml, us/uk oz, bardak ölçüleri ile Türk ve dünya mutfağından tüm tariflerde rahatlıkla kullanılabiliyor.

KARTONA YENİ HAYAT!
Büyük sert kartondan kutuları atmadan onlarla ne yapabileceğinizi bir düşünün. Basit bir saat mekanizması ile evinize çok eğlenceli bir aksesuvar kazandırabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Duvar yazıları evlere girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN