Gönlümüz eskide gözümüz yenide

Dünyanın en çok satan telefonu Nokia 3210'un tuşlara bastıkça çıkan sesi, dayanıklılığı ve N serisinin bilgisayar iddiasından sonra Nokia, Lumia serisiyle hayatında yeni bir pencere açtı

Giriş Tarihi: 8.11.2014
Gönlümüz eskide gözümüz yenide
Cep telefonundan akıllı cihaza dönüşümde Nokia markasının önemli bir rolü var. Cep telefonunda anteni kaldırmayı, ekranı büyütmeyi, kamera entegrasyonunu ilk kez deneyen Nokia oldu. Aynı marka dokunmatik ekran ve mobil uygulama market tarafında muhafazakar kalmanın acısını Microsoft'a hediye ettiği mirasla bitirdi. Nokia markası şimdilik veda ederken Microsoft Lumia serisi cihazlarla yoluna devam ediyor. Telefona multimedya bilgisayar adını veren Nokia'nın ömrü, dokunmatik ekran ve mobil uygulama yarışına vefa etmedi. Türkiye'deki Nokia organizasyonu da rekabete Microsoft penceresinden bakmaya başlayınca eskiye göz atmadan duramadık. İlk telefonum Nokia'nın kavisli sürgülü kapağa sahip 8110 modeliydi. Telefonlar dolar üzerinden satılıyordu. Nokia 8110'u dokuz ay taksitle satın almıştım. Fiyatı yaklaşık bin 300 dolar civarındaydı. Dayanıklıydı, avucumun içine şıp diye oturuyordu. Rakamlar kolay okunuyordu. O zamanlar Nokia'cılarla Ericsson'cular arasında müthiş rekabet vardı. Nokia önce anteni kaldırarak Ericsson'un canına okudu. Büyük ekranı cesaretle kullanarak rakipleriyle arasındaki farkı açtı.

EFSANE 3210 ANTENİ ÖLDÜRDÜ

Yıllarca en çok satan telefon olan Nokia 3210, aslında en radikal telefon modeliydi. Anten ortada yoktu. Efsane telefonda, gerçek bir boş zaman doktoru olan efsane yılan oyunu vardı. Antenin kaldırılmış olması radikal karardı. Bir de tuşlara bastıkça çıtı çıtı duyulan ses çok etkileyiciydi. Cihazlara basit sebeplerden dolayı bağlandığımızın en büyük kanıtlarından biri oldu. Çin'de sahte modelleri üretildi. Sektör Çinlileri, Çinliler cep telefonu pazarını yeni yeni keşfediyordu.

FİLM KARESİNDE MATRİX TELEFON
Nokia üzerinden akıllı telefonlardaki değişimi anlatmak çok kolay. İlk WAP yani mobil internet tarayıcısının olduğu 7110 modeli, etkileyici bir telefondu. Nokia 8110i ve Nokia 7110 modelleri Matrix telefon olarak tanınıyordu. Mobil internetin habercisi telefonlar sürgülü kapakların ilk başarılı modeli oldu. Ürün yerleştirmenin en başarılı örneği olarak Nokia tarihinde yerini aldı.

AKILLANIYORUZ!
Nokia Communicator (Nokia 9100) serisini akıllı telefonların atası olarak kabul edebiliriz. Ericsson tek başına Nokia ile başa çıkamayınca Sony Ericsson markası ile sektörde ilk büyük birleşmenin habercisi oldu. P800 en başarılı modellerden biri olarak Nokia 9100 modelinin rakibi oldu. Nokia'nın Finlandiya'daki fabrikasında sarışın kadın çalışanlarının ürettiği akıllı telefon markası şimdi çekik gözlü kadınların elinde Uzakdoğu'da yeni bir isim altında hayatına devam edecek.

NOKİA MİCROSOFT'A
20 yıldan fazla süredir tanıdığım Nokia markasının Türkiye çalışanları oldukça başarılı bir marka hikayesini geride bıraktılar. Genelde yurtdışından atanan yöneticiler çok büyük değişime gitmeden istikrarlı bir ekiple çalıştı. İlk pazarlama müdürü Ülkem Kırımlı önce markanın ilk tohumlarını attı. Sonra uluslararası bir görev alarak yurtdışına gitti. Yine 15 yıl Nokia'da çalışan ve markanın uzun süre pazarlama müdürü olarak görev yapan, ilk Türk genel müdür Çiçek Uyansoy İcan önemli emek verdi. Ardından Microsoft'a dahil olurken yine uzun süredir markanın Türkiye itibarını başarılı bir şekilde yöneten Sertaç Şener genel müdür koltuğunu devraldı. Şimdi Lumia markası ve Microsoft cihaz bölümünün sorumluluğunu yürütecekler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gönlümüz eskide gözümüz yenide
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN