Çocukla seyahat tüyoları

Çocukla seyahat etmek insanın aklına pek çok soru işareti ve endişe getiriyor. Eğer ailenizin minik ferdiyle yolculuk yapacaksanız ipuçlarımıza kulak verin, güvenli ve rahat bir seyahat geçirin

Giriş Tarihi: 15.11.2014
Çocukla seyahat tüyoları
Ailecek arabayla seyahat etmek uzun vakit alsa da, aile bireylerine özel olması, istenilen zaman mola verilebilmesi ve aile fertlerini yakınlaştırması dolayısıyla tercih edilen bir seyahat şekli. Eğer tatile arabayla çıkacaksanız aşağıdaki önerilerimize göz atın. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Vedat Baş çocukla seyahatin ipuçlarını anlatıyor.

OTOMOBİLLE SEYAHATTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR NELER?
Çocuğunuzu mutlaka çocuklar için yapılmış araba koltuğuna oturtun.
Eğer çocuğunuz huysuzluk yaparsa, arabayı durdurun. Araba hareket halindeyken onu asla koltuktan çıkarıp kucağınıza almayın. Hem tehlikeli olur, hem de çocuğunuz buna alışıp, huzursuzluk çıkartabilir.
Oynaması için yanınıza çok sayıda oyuncak alın. Oyuncakların hepsini bir anda eline vermek yerine, sıkıldıkça birer birer gösterin. Bu, yolculuğu onun için daha ilginç hale getirir.
Arabada sert, ağır ve sivri eşyalar varsa, bunları kaldırın. Böylece ani fren yapmanız gerekirse, bunların etrafa saçılıp çocuğunuza zarar vermesini önlemiş olursunuz.
Acele etmeyin, sık sık mola vererek yola devam edin. Mesela her iki saatte bir durup, etrafa bakının, vücudunuzu esnetin, gerekiyorsa çocuğunuzun bezini değiştirin.
Yolculuğa çıkmadan önce, çocuğunuzun sevdiği kitap ve şarkıları kaydedin. Daha sonra yolda mola verdiğinizde çocuğunuza bunları dinletin.
Mümkün oldukça eşinizle değişmeli olarak arabayı kullanın ve bebeği eğlendirme görevini de sırayla üzerinize alın.
Yanınızda çocuklara özel atıştırmalıklar, çocuğunuzun sevdiği yiyeceklerden taşıyın. Eğer etrafı kirletmek istemiyorsanız, fazla kırıntı bırakmayacak gıdaları tercih edin.
Özel aracınızla yolculuk yapacaksanız, klima filtresini mutlaka temizletin.
Bebeğinizi kısa bir süre için bile olsa, asla tek başına arabada bırakmayın.
Yolculuk için sabahın erken saatlerini tercih edin.
Sigara kullanmayın.

UÇAKLA SEYAHATTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR NELERDİR?
Uçakla seyahat en konforlu yolculuk şekillerinden biri olması sebebiyle, giderek daha fazla ebeveyn tarafından tercih ediliyor. Uçuş konforu ve risklerin en aza indirilebilmesi için sağlıklı bir bebeğin ilk ayını doldurduktan sonra uçması öneriliyor. Çocuğunuzla uçak yolculuğu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar şunlar: Uçarken en önemli sorun kulaklarda görülür. Özellikle kalkış ve iniş sırasında kabin içi basıncındaki değişikliklerden dolayı çocuklar kulaklarında hissettikleri dolgunluk hissi ve ağrı nedeniyle, şiddetli bir şekilde ağlayabilir. Bunu engellemek için yolculuk öncesinde çocuğun doktoruna da danışılarak, genellikle soğuk algınlığı için kullanılan bir ağrı kesici şurubun verilmesi uygun olabilir. Bu sayede orta kulağın havalanmasını sağlayan östaki borusu daha kolay açılır dolgunluk hissinin gelişmesi önlenebilir.

BEBEĞİNİZ UZUN YOLA HAZIR MI?

yeni doğan bebeğiniz, ancak kucağınızda seyahat edebileceği için sizin rahat ettiğiniz bütün seyahat araçlarını kullanabilirsiniz. Sık sık mola verip, bebeğinizin altını değiştirme ve beslenmesi gibi ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalısınız. Bazı havayolları bir haftalıktan küçük bebeklerin uçakla seyahat edebilmeleri için doktor raporu istemektedir. Bu yüzden uçuşunuzdan önce havayolunu arayıp, bu konuda bilgi edinmelisiniz. yenidoğan bebeklerin bağışıklık sistemleri tam olgunlaşmamış olduğundan, ilk 4-6 haftaya kadar kalabalık bir toplulukla, uzun süre aynı ortamda seyahat etmeleri çok uygun değildir. Çok gerekli olmadıkça, toplu taşıma araçlarıyla seyahat için bu sürenin geçmesini beklemeniz daha sağlıklı olur.

EĞER ÇOCUĞUNUZU ARABA TUTUYORSA
Çocuğunzu hafif gıdalarla (sık ve az) besleyin. Asitli meyve suları içirmeyin.
Ona hafif ve rahat giysiler giydirin. Uykuya teşvik edin.
Dikkatini farklı noktalara çevirerek oyalayın, konuşun, şarkı söyleyin.
Doktora danışmadan ilaç vermeyin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukla seyahat tüyoları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN