Klasik resimler gün yüzüne çıkıyor

Günümüzde iyi bir antika ya da Osmanlı eseri bulmak güç. Çünkü pek çok eser müzelik koleksiyonlarda saklı tutuluyor. Önümüzdeki iki hafta klasik Türk resminin nadide parçaları müzayedeye çıkıyor

Giriş Tarihi: 6.12.2014
Klasik resimler gün yüzüne çıkıyor
Türkiye'de resme, sanata, hatta ve antikaya ilgi her geçen gün artıyor. Müzayedelerde rekor üstüne rekorlar kırılıyor ve artık sanat medyada daha fazla yer alıyor. Önümüzdeki iki hafta boyunca İstanbul iki önemli müzayedede yüzlerce önemli klasik eserin satışına ev sahipliği yapacak. Bunlardan biri 14 Aralık'ta Shangari-La Bosphorus Otel'de gerçekleşecek olan Antik A.Ş'nin Türk Resminin Usta Sanatçıları müzayedesi. Üç güne yayılan bir diğer önemli müzayede ise ünlü antikacı Duran Tantekin'in ağırlıklı olarak Osmanlı ressamları ve oryantalistlerinin eserleri, oryantalist konulu antik tablolar, hatlar ve 18-19. yüzyıl mobilyalarından oluşan koleksiyonu müzayedeye çıkacak. Beyaz Müzayede tarafından düzenlenecek olan ve Tantekin'in ailesi tarafından gerçekleştirilen müzayede 13 Aralık, A6 Aralık ve 18 Aralık tarihlerinde Zorlu Center'da gerçekleşecek.

NELER VAR?

Antik A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek olan müzayedede Türk resim tarihinin en değerli sanatçılarına ait başyapıt eserler yer alacak. Şeker Ahmet Paşa, Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Sami Yetik, Şevket Dağ, Nazmi Ziya, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Vecih Bereketoğlu, Şefik Bursalı, Cemal Tollu, Neşet Günal, Nejad Melih Devrim gibi Türk resim tarihine damgasını vurmuş sanatçıların işleri yer alıyor. Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında İbrahim Çallı'nın Avluda Oturanlar isimli eseri yer alıyor. Eserin muammen bedeli tam 1 milyon 700 bin lira. İbrahim Çallı ve sanat tarihi kitaplarında yer almış eserler arasında Manolyalar, Sahilde Kadınlar, Mevleviler, Asker ve Ada'da Gezinti gibi tablolar da yer alıyor. Müzayedede 15 tablodan oluşan özel bir oryantalistler koleksiyonu da satışa sunulacak. Fausto Zonaro, Leonardo De Mango, Prieur Bardin, Fabius Brest ve Presiozi imzalı İstanbul konulu peyzajlar batılı sanatçıların gözünden İstanbul belgeselini günümüzü taşıyor.

ANTİKACININ EVİ SATIŞTA

Beyaz Müzayede Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Karadeniz Duran Tantekin'in satışa çıkacak koleksiyonu için "Türkiye'de daha önce önemli koleksiyonerlerin koleksiyonu satıldı, ancak ünlü bir antikacının 'House Sale'i (Ev Satışı) ilk defa yapılıyor. Bu yönüyle, bu müzayede Türk Sanat Tarihi ve Müzayedeciliği açısından da çok önemli bir müzayededir." diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klasik resimler gün yüzüne çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN