Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3D yazıcı hayatımızı değiştirecek mi ?

Üç boyutlu yazıcı evlerimize gerçekten girecek mi? Ya da ne zaman evde bu teknolojiyle üretilmiş koltuğa oturacağız? Kimse printer'dan kanepe çıkmasını beklemiyor. Kalite, el işçiliği ve doğal malzemenin her daim prim yapacağı dekorasyon alanında olması gereken de bu zaten

Giriş Tarihi: 13.12.2014
3D yazıcı hayatımızı değiştirecek mi ?
Geçtiğimiz günlerde üç boyutlu baskının geldiği aşamaları incelerken bu konuda başı çeken Hollandalıların ilginç bir projenin sonuna yaklaştıklarını öğrendim. Dus Architects adlı mimarlık şirketi, kanal kenarında konumlanan 3D Print Canal House projesini "Bir kere nakliye diye bir kalem yok. Tasarımlar dijital olarak transfer ediliyor, baskı da olması gereken yerde yapılıyor. Yaygınlaştığında her şey çok daha ucuza mal edilecek." diye anlatıyor. İş gücü ve nakliye masraflarının da çok azalacağı kesin ama mimarlık şirketinin baskı yaptığı makinenin üretim için kullandığı malzemenin naylon olduğunu öğrenince tüm düşüncem değişti. Yanlış okumadınız, naylon! Kim naylondan bir evde oturmak ister ki? Ama kullandıkları malzemeyi değiştirebildiklerinde her şey çok farklı olacak. Nitekim üç boyutlu baskı teknolojisinin son yıllarda bu kadar konuşulmasının ve gerçekten elle tutulur sonuçların ortaya çıkmasının önemli sebeplerinden biri malzemelerin olduğundan çok daha iyi bir hale getirilebiliyor oluşu. Hammaddelerin toz halde birbirine karıştırılıp üretim aşamasında beklenenden çok daha iyi olmaları sağlanabiliyor. Tek başına çok daha az dayanıklı olabilecekken üretim aşamasında dahil edilen bir madde sayesinde daha az kırılgan bir vazo, daha esnek bir kumaş. Kim istemez ki? 10 yıl öncesinde esneyebilen, yuvarlak hatlı binaların bile çevresini kaplayabilen seramikler bizi şaşırtırken artık bunları normal karşılıyoruz. İşin bizi ilgilendiren dekorasyon kısmına baktığımızda biraz daha sağduyulu bir yaklaşım görmek mümkün. Kimse üç boyutlu printer'dan kanepe çıkmasını beklemiyor. Kalite, el işçiliği ve doğal malzemenin her daim prim yapacağı bu alanda olması gereken de bu zaten. Dünyaca ünlü tasarımcı Tom Dixon bir dergiye verdiği röportajda yüreğimize bir anlamda su serpiyor. "Biz 3D baskı teknolojisini kullanıyoruz tabii ama desen yaratmak için ve metal, cam üretmede kalıp çıkarmak için. Şu aşamada baskı teknolojisi, plastik türevli bir sandalyeye dünyanın parasını vermek istemeyen bilinçli tüketicinin işine yarayacak" diyor.

TASARIMCILARIN PEŞİNDE

Hollanda'nın başı çektiği bu üç boyutlu dünyada önemli transferlerin de haberi geliyor. Büyük şirketler, yaratıcı tasarımlarıyla kendilerini bir adım öteye taşıyacağını düşündükleri küçük şirketleri bünyesine katmaya çalışıyor. Tasarımcı Janne Kyttanen de bunlardan biri. Seyahate giderken yanınıza bavul almayıp bir tıkla istediğiniz malzemeleri istediğiniz ölçülerde, istediğiniz renkte, istediğiniz adreste teslim almayı sağlayacak üç boyutlu teknoloji üzerinde çalışan Kyttanen, geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkardığı koleksiyonla ilgili çok gündeme gelmişti. Üç boyutlu baskı teknolojisinden bahsedip Iris Van Herpen'in 2015 yaz koleksiyonundan bahsetmemek olmaz elbette. Herpen'in İsviçre'de bulunduğu bilim merkezinde yapılan çalışmalardan çok etkilenerek oluşturduğu Magnetic Motion koleksiyonu, moda konusunda geleceğe dair yeterince ipucu veriyor. Üç boyutlu baskının bio baskı tarafı var bir yandan da. Organ naklinde çığır açacak hücresel üretimin peşindeler. Ya hiçbir sonuca varamayıp ciddi bir hayal kırıklığı olacak sonu ya da yeni birkaç Dr. Frankenstein çıkıp iki beyinli, üç kalpli insanlardan oluşturduğu orduyla dünyada dehşet saçacak! Özel üniversitede tıp eğitimi alan öğrencilerden mi yoksa bunlardan mı korkayım bilemedim.

TREND


Bakır nostaljisi geri döndü

Bakır trendi evlerin her yerini sarmaya devam ediyor. Özellikle country tarzı evlerde bakırı mutfaklarda da görmek mümkün. www. franke.com

YENİLİK

Kütük sehpa

Kütükten puf görmekten sıkıldık artık. Neredeyse her evde var! Bir fark yaratmak ve eve doğal bir doku katmak için siz farklı bir şey yapın ve yüksekliği 20 cm'yi geçmeyecek bir kütük parçasını altına ayak kestirerek sehpa haline getirin.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3D yazıcı hayatımızı değiştirecek mi ?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN