Misafir ol gel bana...

Farklı şehirlerde, farklı sofralarda yemek yemenin keyfi başka: Artık gittiğiniz ülkelerde restoranlarda yemek zorunda değilsiniz. Web sitelerinden bulduğunuz yerlilerin evlerine konuk olabilir, lokal lezzetleri tadarken sosyalleşebilirsiniz

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Misafir ol gel bana...
Zaman tasaruf zamanı... Artık herşeyi paylaşıyoruz. www.airbnb sitesini neredeyse duymayan kalmadı. Evinizi turistlere açıyor ve siz de bir şehre giderken burada beğendiğiniz evlerden birini kiralayabiliyorsunuz. Böylece hem para kazanabiliyor hem de tasarruf yapabiliyorsunuz. Ama bugünkü mevzu bahsimiz mutfakla ilgili... Zira dünyada yeni bir trend başladı. Artk kendine güvenenler sofralarını yabancılara açıyor. Etkinlik nasıl mı gerçekleşiyor? Bunun için belirli web siteleri var. www.booklokal aralarında en popüleri. www.eatwith.com gibi farklı siteler de var. Ama gittiğiniz yerde lokal tatlar denemek isterseniz ilk site sizin için ideal olacaktır. Öncelikle yemek yemek istediğiniz şehri seçiyorsunuz. New York, Washington DC ve Londra en popüler şehirler. Ama Türkiye'den de marifetlerini konuşturan ve evlerinin kapılarını açan şefler var. Ardından size uygun tarihi ve fiyatı onayladıktan sonra koltuğunuzu ayırtıyorsunuz. Kimi evine üç kişi konuk alırken, kimi 15-20 kişilik kalabalık grupları ağırlıyor. Yemeğin ne kadar olduğu da davet edene kalmış. Ara ara ücretsiz yemekler de olabiliyor. Burada amaç hem farklı yemekler tatmak hem de sosyalleşmek.

KİMLER YEMEK PİŞİRİYOR?

Genelde gastronomi ya da aşçılık bölümünde okuyan öğrenciler bu etkinliklere katılıyor. Hem pişiriyor hem de başka evlere konuk oluyorlar. Dilerseniz siz de bir menü oluşturup, fotoğraflarını çekip, kişi sayısını belirleyip sitelere üye olabilir ve mutfağınızın kapısını açabilirsiniz.

NE KADAR GÜVENLİ?

Bu tarz web siteleriyle ilgili akıllara hemen güvenlikle ilgili sorular gelir. Ama tüm katılımcıların kimlik bilgileri alınıyor. Herhangi bir sorun karşısında ise şikayette bulunabiliyorsunuz. Eğlenceli, paylaşımcı ve çok lezzetli... Yemek keyfini restoranlardan eve taşımak ve yeni insanlarla tanışmak için birebir. Bu siteleri genelde farklı şehirlere giden turistlerin kullandığını da söylemekte yarar var. Üstelik Mumbai'den Tokyo'ya, Brüksel'den Toronto'ya kadar dünyanın farklı noktalarındaki evlere konuk olma fırsatı sağlıyor. O halde afiyet olsun diyoruz!

İKRAMLARA HÜCUM
Yılbaşı için geri sayım başladı ve siz sevdiklerinize ne hediye alacağınıza karar veremediniz mi? O halde buyurun Kanyon Hediye Pazarı'na... Cuma günü kurulan pazar 23 Aralık'a kadar devam ediyor. Sıra dışı alternatifler arasında seçim yaparken ikram edilen sıcak içecekler ve canlı müzik performansları da cabası...
"Bu akşam ne yapsam?" diye kafa yoruyorsanız işte size bir alternatif... Cihangir'de Mellow isimli mekanın açılışı var. Ve açılışa özel olarak da JazzMatiz sahne alacak. Bir yandan ikram yemekler bir yandan da müzik şöleni... Fena bir fikir gibi gözükmüyor.
Kahvesiz yapamayanlardan mısınız? O halde tam size gore bir festival var. İstanbul Coffe Festival 26-28 Aralık tarihlerinde Karaköy'deki Galata Rum Okulu'nda gerçekleşecek. İster barista atölyelerine katılıp profesyonel bir kahve pişiricisi olun. İsterseniz de gün boyu ikramların tadını çıkarın ve yeni kahveler, çaylar deneyin.
Kışa hangi mekan damgasını vuracak? Şu ara dost sohbetlerinde bu soru çok konuşuluyor. Etiler'de açılan İtalyan trattoriası La Scarpetta, Akmerkez'in yeni gözdeleri Brasseri Cognac ve Sarafina gurme lezzetler konusunda iddialı. Yıllardır ülkemizde yaşayan şef Rudolf Van Nunen'in Karaköy'deki restoranı Rudolf da kısa sürede popülerler listesine girdi. Ama Kuruçeşme'deki Park Şamdan ve The Bar hem yemekleri hem barı hem de atmosferiyle öne çıkıyor. Yaza damgasını vuran mekanın kış bahçesi çok sofistike olmuş. Yemekler alışık olduğumuz Park Şamdan lezzetleri. Ama bu kez biraz farklı bir atmosferde yiyorsunuz. Çünkü restoran bir sergi salonuna çevrilmiş. Sanatsever mekanda her ay karma sergiler olacakmış.

ALKOLSÜZ GECE KULÜBÜ
İsveç'te yeni bir trend başladı: Alkolsüz gece kulüpleri... Başlatan kişi İsveçli televizyoncu Marten Andersson. Alkolü bırakmak isteyen ve içmeyi tercih etmeyen yetişkinler için bir platform hazırlamak isteyen komedyen ve televizyoncu bir gece kulübünde alkolsüz parti verdi. Biletler günler öncesinden yok sattı. Kapıya da kimse içip gelmesin diye görevliler koydu. Kapıda gelenlerin alkol içip içmedikleri test edildi ve sadece içmeyenler içeri alındı. Daha çok bebek emziren kadınlar, ertesi gün önemli toplantısı olan yetişkinler ve sınavı olan öğrenciler bu partiye katıldı. Şimdi İsveç'te bu konseptte yeni yerler açılmaya başladı. Bu tarz yerlere gidenler alkole karşı olmasa da içmeden de eğlenmek için buraları tercih ettiğini söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Misafir ol gel bana...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN