Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bi dünya film yasal olarak internette

Online film izlemeyi seviyoruz ama bunu yaparken korsana prim verdiğimizin ne kadar farkındayız? Çünkü Türkiye'deki bu tür siteler yasadışı. MUBI, yasal olarak online film izleme imkanı sunuyor. Her girdiğinizde 30 film gösterimde. Üstelik içinde yok yok!

Bi dünya film yasal olarak internette
OnlIne film izlemeyi çok seviyoruz. Kah bilgisayar, kah TV (akıllıysa) kah telefondan, anında insanın film ihtiyacını karşılıyor çünkü. Fakat sorun şu, Türkiye'deki online film izleme imkanı veren siteler yasal değil. Yani korsan! Ve bu siteler de sinemacıların başının belası. Bir şekilde kapatılsa bile başka bir isimle yeniden açılıyorlar. Çünkü talep var. Yıllar önce bir sohbet sırasında sinemaya meraklı bir arkadaşım "Yasalı var da biz mi tercih etmedik" türünden serzenişte bulunarak işin vehametini ortaya koymuştu. Çünkü değişen hayat şartlarına yasal olarak bir ayak uyduramama durumu söz konusuydu. 2012'de MUBI, Türkiye'de ilk açıldığında hemen o arkadaşı aramıştım, "Artık yasalı var" diye. Kendisi de siteye abone oldu... MUBI, Türkiye'deki ilk yasal online film izleme sitesi olarak iki yıldır hizmet veriyor. Hem de çok çok ucuza. Ama ne yalan söyleyeyim pek kendini tanıtamadı, duyuramadı. İlgililerinin bildiği bir site olarak atıl kaldı. Ama son aylarda büyük bir atılım içerisinde. Bu atılım sayesinde kendini yeniden hatırlatıyor. Şu aralar sağdan soldan MUBI'yi duyarsanız şaşırmayın. Peki nedir MUBI diyeceksiniz? İzmirli Efe Çakarel'in kurduğu bir online film izleme sitesi... Tüm dünyada hizmet veriyor. 7 milyondan fazla üyesi var. Hizmet verdiği ülkelere göre içerik hazırlanıyor. Çakarel, Silikon Vadisi dahilerinden. Girişimci, sinemayı sevdiği için MUBI'yi kuruyor. Dünyada epey bir heyecan yaratıyor bu site. Mesela Martin Scorsese bile bu siteyi destekleyenlerden. Şimdilerde MUBI Türkiye'nin direktörü işinin ehli sinema yazarlarından Cem Altınsaray oldu.

365 GÜN İYİ FİLM
MUBI, sinema tarihinden şahane filmler gösteriyor. Ne zaman açsanız 30 film gösterimde oluyor. Mesela şu aralar sitede Oldboy, Paris'te Gece Yarısı, Kan Dökülecek gibi 2000 sonrasının önemli filmleri de var, Fellini'den Amarcord, Hitchcock'tan Arka Pencere gibi klasikler de... Robin Williams'ın unutulmaz filmi Can Dostum da Ouentin Tarantino'dan Jackie Brown da gösteriliyor... Mesela keşifçiler için hali hazırda Mikhail Kalatozov'un I am Cuba'sı var menüde. Ya Türk filmleri? Nejat Saydam'ın Türkan Şoray ve Ediz Hun'lu Gençlik Rüzgarı ile Selim Evci'nin İki Çizgi filmleri bir tık uzaklıkta... Yani MUBI dünyanın filmini ayağınıza getirip, altyazı sorunu yaşamadan, kaliteli teknik altyapısıyla her türlü ekrandan filmi izleme imkanı veriyor. Peki derdi ne bu sitenin? Bir sinema üzerinden bir paylaşım alanı yaratmak aslında. Efe Çakarel de "Nasıl sinema sanatının kendisi bir trend değilse MUBI de değil. İçeriğimiz tıpkı zamana meydan okuyan filmler gibi uzun ömürlü ve sürdürülebilir. MUBI'nin hikayesi, insanların da bu hikayenin bir parçası olmasıyla anlam kazanıyor. Ve buradan bakınca gidilecek çok yol, ziyaret edilecek, keşfedilecek sayısız ruh var bizim için" diyerek bunu vurguluyor zaten. Ya Altınsaray ne vaat ediyor yeni dönemde, dinleyelim: "İyi filmler görmek herkesin hakkı. Final jeneriği aktığı anda bitmeyen, üzerine düşüneceğimiz, hissedeceğimiz, tekrar tekrar izlemek isteyeceğimiz filmler... İnsanlar iyi bir filmi asla geri çevirmezler. MUBI Türkiye olarak eskiyeni, yerli-yabancı, ulaşabildiğimiz tüm iyi filmleri programımıza alacağız. Bitmeyen bir film festivali gibi, 365 gün sinemayla yatıp sinemayla kalkacağız." İşin aslı korsan kültürü ile mücadele edilecekse MUBI gibi sitelere çok ihtiyacımız var. MUBI bir başlangıç umarız devamı gelir.

HER GÜN BİR FİLM GÖSTERİMDE!
MUBI aboneleriyle her gün yeni bir film paylaşıyor. Her film de bir ay gösterimde kalıyor. Filmleri, PC, Mac, iPhone/iPad, Android, Sony BRAVIA, Samsung Smart TV, Playstation cihazlarından seyredebiliyorsunuz. Ya fiyatı derseniz. MUBI'ye aylık 5.99 TL, altı aylık 26,99 TL, bir yıllık 34.99 TL karşılığında abone olabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bi dünya film yasal olarak internette
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN