Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zararlı kimyasallar kapıya

Evlerin yeterince havalandırılamadığı bu soğuk havalarda evi toksinlerden arındırmaya ve doğal içerikli ürünler kullanmaya daha çok önem vermek gerekiyor

Zararlı kimyasallar kapıya
Yaza aylar kala etrafımdaki çoğu insan detoks derdine düştü. Bu da bana şimdi evimizde gerçek bir detoks yapmamız gerektiğini düşündürdü. Öyle sandığınız gibi eşyaları elemekten değil, bu defa tam kelime anlamıyla toksinlerden kurtulmaktan, evi arındırmaktan söz edeceğim. Evde çoğu zaman kokusunu bile duyamadığımız, varlığını hissedemediğimiz ama sağlığımızı tehdit eden o kadar çok kimyasal maddeyle bir arada yaşıyoruz ki, özellikle kışın soğuk günlerde evlerin yeterince havalandırılamadığı da düşünüldüğünde bu kimyasalları daha da fazla soluyoruz. Bu sıkışıp kalmış havanın içinde adeta o kimyasallarla boğuşup durduğumuzu varsaymak çok da yanlış olmaz. Çoğu zaman neden olduğunu anlayamadığımız pek çok hastalığın sebebi bu toksik maddeler. Her insanın tolerans seviyesi birbirinden farklı. Kimimiz çok daha uzun süreler dayanabiliyoruz ama bir gün hiç beklemediğimiz bir anda vücudumuz zayıf düşüyor. Olabildiğince oksijen almak, evi havalandırmak önemli ama havalandırılamadığı zaman da evde sağlıklı hava soluyabilmek için evde sağlıklı maddeler, sağlıklı mobilya ve ürünler bulundurmak gerekiyor.

SOKAĞIN PİSLİĞİ
Eve ayakkabıyla girmemek zaten kültürümüzde var. Dışarının bütün kiri, tozu ve mikrobunu eve taşımamak için yapılması gereken bu. Çok güzel ve şık misafir terlikleri edinin. Evinize gelen misafirler "Ayakkabılarımızı çıkarıyor muyuz?" diye sorduğunda hiç çekinmeden "Evet" deyin. Kimsenin evinize pislik taşımaya hakkı yok sonuçta. Temizlik maddeleri etiketlerinde yazmayan zararlı maddelerle dolu. Bunu biliyoruz artık. Bunları doğal maddelerle ya da doğaya ve size zarar vermeyen içeriklere sahip olan markaların ürünleriyle değiştirebilirsiniz. Biraz daha pahalı olabilir ama buna değeceği kesin. Sirke, karbonat gibi maddeleri daha sık kullanmaya, hayatımıza daha çok dahil etmeye çalışmak gerekiyor. Diğer maddeleri durulamak için kullandığınız su miktarını da doğal maddeleri kullandığınız zaman azaltmanız mümkün. Size temizlikte yardımcı olan kişileri de doğal maddelerle ilgili bilgilendirebilirsiniz. Siz layıkıyla yapılıyor zannederken pek çok kimyasal madde durulanmadan evinizin zemininde, mutfağınızın tezgahında zehir saçıyor olabilir. Kuru temizlemede kullanılan maddelerin teneffüs edilmemesi ve kıyafetlerin havalandırılmadan giyilmemesi tavsiye ediliyor. Kazakları yün programında yıkayıp kuru temizlemeyi mümkün olduğunca aza indirmek en doğrusu herhalde. Çamaşırların ev içerisinde kurutulmasının evdeki nem oranını artırarak astım gibi alerjik kökenli hastalıklara yol açtığı kanıtlanmış. Kurutucunuz yoksa ya da çamaşırları yıprattığı için sık sık kullanmayı tercih etmiyorsanız kurutma sırasında mümkün olduğunca evinizi havalandırmayı ihmal etmeyin.

DOĞAL MALZEMEYE DÖNÜŞ

Evde doğal ahşap parke, doğal materyalden dokunmuş halılar ve kanserojen maddeler kullanılmadan üretilmiş duvar kağıdı ve boyalar kullanılmasının öneminin herkes farkında. Ama bu devirde mutfaklarda çizilmiş teflon tavaları kullananları görmek mümkün ne yazık ki. Artık seramik ya da granit tabanlı tavalardan edinmek gerekli. Bu konuda daha söyleyecek çok şey var ama bütün bunları kafaya takmak da başlı başına bir hastalık kaynağı. Kısacası evinizi bol bol havalandırın, gerisini de çok düşünmeyin.

EV YAPIMI ODA PARFÜMÜ
Evin güzel kokması, içeri girer girmez sizi hoş bir kokunun karşılaması çok güzel ama bunların da doğal olanlarını tercih etmek lazım. Kış mevsimi sürerken karanfil batırılmış bir portakalı bir yere asabilir ve güzel kokusunu hissedebilirsiniz. Sıvı ev kokularının cam ambalajlarını ve içindeki koku yayıcı çubukları atmayın. İçine herhangi bir alkollü içecekle beraber çubuk tarçın, kokulu meyve kabukları, yıldız anason gibi hem güzel görünen hem de doğal olarak güzel koku yayan baharatlar koyarak kendi ev kokunuzu tasarlayabilirsiniz.

FİKİR

BAVUL EV

Eski bir bavulu kediniz ya da minik köpeğiniz için konforlu bir yatak haline getirebilirsiniz. Altına monte edeceğiniz ayaklarla kendini çok daha özel hissedecektir

TREND

KAPİTONE FERFORJE

Bahar kapıda! Bahçe mobilyalarında yepyeni trendler var bu sezon vitrinlerde. Kapitone görünümlü ferforje mobilyalar bunlardan biri. Bu mobilyalar hem çok şık ve hem de esprili!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zararlı kimyasallar kapıya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN