Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dans etmeye çekinen bir milletiz

Kadınlar, DJ setinin başına geçip bu mesleği hakkıyla yapıyorlar. Ama yine de aralarında, bahşiş bırakan ya da peçeteyle istek gönderenlerden kurtulamayanlar var

Giriş Tarihi: 14.2.2015
Dans etmeye çekinen bir milletiz
Son dönemde DJ'lik hiç olmadığı kadar popüler. Stadyumlarda binlerce kişiyi dans ettiriyor, müzik listelerinin zirvesine kadar çıkıyorlar. Her ne kadar bu meslek şimdilik 'erkekler kulübü' gibi görünse de kadın DJ'lerin sayısı da her geçen gün artıyor. "DJ'lik bir meslek midir?" tartışmasının artık geride kaldığı günümüzde pozitif bir ayrımcılık yapıp Türkiye'deki başarılı kadın DJ'lerin kapısını çaldık. Gördük ki önyargıların çoğu silinip gitmiş olsa da yine de zaman zaman sözlü tacize uğradıkları, şaşırtıcı isteklerle karşılaştıkları oluyor.

CIELO: BAHŞİŞ İÇİN DOLAR VEREN OLDU

Cielo, üniversitede tanışıp yakın arkadaş olan Nancy ve Simay'dan oluşuyor. Nancy gastronomi ve mutfak sanatları, Simay ise mimarlık mezunu. Bir süre mesleklerini yapsalar da sonunda tamamen müzikle ilgilenmeye karar vermişler. Yurtiçi ve yurtdışında performanslar gerçekleştiren ikiliye, W otelin partilerinde rastlayabilirsiniz.

- DJ'lik yapmaya nasıl başladınız?
- Mesleklerimizi bırakıp tamamen DJ'lik yapmaya karar verdiğimizde prodüksiyon ve DJ'lik eğitimi aldık. İlk kez kendi düzenlediğimiz bir organizasyonda çaldık. İnanılmaz bir geceydi.

- Setlerinizde hangi tür müziklere yer veriyorsunuz?
- Genellikle electro house çalıyoruz.

- Bir DJ'de hangi özellikler olmalı?
- Başkalarının şarkılarını çalmanın ötesinde prodüksiyon çok önemli. Elbette sahnedeki enerji ve mixing'in de başarıda payı var. Siz eğlenmezseniz karşıdakini de eğlendiremiyorsunuz. Tıpkı bir ayna gibi bu ilişki.

- Çaldığınız kulüpleri düşünürseniz Türkiye'deki dinleyici nasıl?
- Yaşadığımız en büyük sıkıntı insanların Türkçe şarkı istemeleri oluyor. Bahşiş için dolar bırakan, peçeteyle istek parçası gönderene bile rastladık. Oysa yurtdışında insanlar kulübe çalan DJ'i bilerek geliyor. Burada ise mekana geliyorlar, dans da etmiyorlar. Ama gidişat iyiye doğru. Özellikle üniversiteliler elektronik müziğe bayılıyor.

- Kadın DJ olmanın dezavantajları var mı?
- Kadın olduğun için bu işi başaramayacağını düşünenler çıkıyor. İlk başlarda hazır set çalıyorlar diye de tepkiler gelmişti. Oysa ki hayatımızda hiç hazır set çalmadık. Elbette konuşmak isteyen, sarkıntılık yapanlar da oluyor. Bir dönem DJ'lik adı altında dişiliğini öne çıkaranlar vardı. Bu yüzden DJ'lik meslek olarak görülmüyor. Biz de ilk başlarda ailelerimizden tepki gördük. Ama şimdi bizi destekliyorlar. Öte yandan gece çalışmak ağır bir iş. Aile kurmak zor.

- Avantajları var mı?
- Sahnede ilgi çekiyoruz. Hayatımızda en çok eğlendiğimiz anlar, çaldığımız zamanlar. İşimizi severek yapıyor, keyif alıyoruz.

DJ AHU: SEVMEDİĞİM HİÇBİR ŞARKIYI ÇALMAM

Ahu Keleşoğlu, sadece DJ değil, aynı zamanda şarkıcı ve şarkı sözü yazarı. Flying Lotus ile birlikte yazdığı ve söyledi Roberta Flack ile adını duyurdu. Son olarak Karışık Kaset filminde Portekizce yazdığı Samba de Sol şarkısıyla yer aldı. DJ olarak birçok festivalde çalan Ahu, şu sıralar bu yıl içinde çıkması beklenen albümünü hazırlıyor.

- İnsanların çaldığınız parçalarla dans etmesi nasıl bir his?
- İlk kez sanırım İstiklal Caddesi'ne açık bir alanda DJ'lik yapmıştım. Sokakta insanlara çalmak her zaman çok daha keyifli. Sürpriz tepkiler olabiliyor. İnsanların sokakta yürürken dans etmeye başlamasını görmek çok eğlenceli.

- Çalacağınız parçaları seçerken yer, kitle gibi faktörler etkili olur mu?
- Çaldığım kulüp, saat, hava durumu, ruh halim gibi bir sürü faktör etkili olur. Şarkı seçerken hip hop prodüktörü Nas'ın söylediği 'head-nod check' yöntemini uyguluyorum. Yani duyduğumda şarkı hemen başımı sallamama, hareket etmeme neden oluyorsa o zaman o şarkıyı çalabilirim. Kısacası sevmediğim hiçbir şarkıyı çalmıyorum.

- Çalacağınız yerde hangi özelliklerin olmasına dikkat edersiniz?
- Bir mekan ne kadar şık olursa olsun ses sistemi iyi değilse çalmamayı tercih ediyorum. Babylon, Indigo, Wake Up Call, ses sistemi ve kitlesi iyi olduğu için aklıma ilk gelen kulüpler. Çalmanın en enteresan olduğu yer Suma Beach.

- Bir DJ nasıl başarılı olur?
- Başarılı bir DJ'in bence en önemli özelliği empati yeteneği, çünkü çoğunluğun ne hissettiğini özümseyip ona göre iletişim kuruyorsunuz. Ayrıca DJ'lerin birçok müzik türüne hakim olmasını artı bir özellik olarak görüyorum.

- DJ kabininden baktığınızda Türkiye'deki dinleyiciyi nasıl görünüyor?
- Türk dinleyicisinin zaman içinde dans etmek konusunda daha rahat hareket etmeye başladığına inanıyorum, ama yine de diğer toplumlarla karşılaştırıldığında daha çekingen.

DEARHEAD: DJ'İN ENERJİSİ YÜKSEK OLMALI

Müzik sektörünün yakından tanıdığı iki isim Bengi Ünsal ve Evrim Tüfekçioğlu. Altı yıldır DearHead adı altında DJ'lik yapıyorlar. Saatlerce yorulmadan çalıyor, hem dans ediyor hem de dans ettiriyorlar.

- DJ'lik yaptığınız ilk günü hatırlıyor musunuz?
- Dearhead olarak ilk defa çaldığımız gün dün gibi. 2009 yılında !f İstanbul film festivalinin partisinde çalmıştık. Öncesinde bütün şarkı koleksiyonlarımızı bir araya getirip, tek tek dinleyip, günlerce hazırlandığımızı hatırlıyorum. Çaldığımızda ise insanların sabaha dek yüzlerinde bir gülümsemeyle dans edip, sonra da memnuniyetlerini belirtmeleri inanılmaz bir mutluluktu.

- Başarılı bir DJ hangi özelliklere sahip olmalı?
- Seyirciyi iyi gözlemlemeli ve en iyi şarkıları seçmeli. Enerjisi yüksek olmalı. En az dinleyenler kadar zevk almalı.

- Çalacağınız parçaları seçerken nelere dikkat edersiniz?
- Dans müziği çalıyoruz ama etkinlik ve mekana göre hızı, sertliği, melodik yapısı değişebiliyor.

- İstanbul'da çalmaktan en çok keyif aldığınız kulüp hangisi?
- Wake Up Call ve Minimüzikhol
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dans etmeye çekinen bir milletiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN