Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarımlarına cam bilyeler ilham verdi

Mercedes-Benz Fashion Week Madrid kapsamında Sonbahar/Kış 2015 koleksiyonunu sergileyen Gül Ağış tam not aldı... 30'uncu yılını kutlayan organizasyonda ilk kez bir Türk tasarımcı koleksiyon tanıttı

Tasarımlarına cam bilyeler ilham verdi
Moda endüstrisi dev bir dünyaysa bu büyüleyici dünyanın nefes aldığı, trendlerin belirlendiği yer hiç kuşkusuz moda haftalarıdır. Milano ve Paris Erkek Moda Haftaları ile Paris Haute-Couture Moda Haftası'nın ardından biz kadınların heyecanla beklediği kadın hazır giyim moda haftalarının sergilenmeye başlayacağı o muhteşem döneme adım attık. Tabii ki birçoğumuz için moda haftası dendiğinde ilk olarak aklımıza Paris, Milano, New York ve Londra'da yapılanlar geliyor. Ancak özellikle son yıllarda aynı modanın başkenti olarak kabul edilen bu şehirlerdekiler gibi aralarında İstanbul'un da bulunduğu dünyanın birçok noktasında son derece iddialı moda haftaları organize edilmeye başlandı. İstanbul'daki moda haftasının da isim sponsorluğunu üstlenen Mercedes-Benz, dünyanın dört bir yanında modayı destekleyerek sektörün yakından takip ettiği moda haftalarına imza atıyor. Bunların tabii ki en iddialıları New York, Berlin ve Madrid... Aralarında hiç katılma fırsatımın olmadığı ve hep çok merak ettiğim Madrid'te yapılan moda haftasıydı. Birçok modaevinin, tasarımcının ve markanın vatanı olan Madrid'teki moda haftasına katılmak istememin bir başka nedeniyse Gül Ağış'ın markası Lug von Siga'nın Sonbahar/Kış 2015 koleksiyonunu Mercedes-Benz'in desteği ile moda haftası kapsamında tanıtacak olmasıydı.

İLHAMI ÇOCUKLUĞU
Mercedes-Benz, sponsor olduğu moda haftalarında her sezon bir tasarımcıyı destekleyerek defilesini sunuyor. İki sezon önce, Fashion Week Istanbul'da, Gül Ağış'ın markası Lug von Siga'nın defilesini sunmuştu. Bu desteği bir adım daha ileri götürerek bu sezon ilk defa bir uluslararası değişim programına katıldı ve Lug von Siga defilesini Madrid'te sundu. Milano'nun dünyaca ünlü tasarımcılarının yetiştiği Istituto Marangoni'de moda eğitimi alan, ardından Milano'da deneyimlerini pekiştiren Ağış, uluslararası bir tasarımcı olduğunu bu defileyle bir kez daha gösterdi. Her koleksiyonunda bulunduğumuz coğrafyadan ve kültürden esinlenen tasarımcı, bu koleksiyonunda da yine Türk esintilerini kumaşlara yansıttı. Yalın çizgilerini detaylarla zenginleştiren Ağış'ı İspanya'nın ünlü moda editörleri ve ülkenin önde gelen butik ve department store'larının satın alma ekipleri de takip etti. Gül Ağış bu koleksiyonun ilhamını çocukluk günlerine duyduğu özlemden ve oynamaktan büyük zevk aldığı cam bilyelerden aldı. Çağdaş ve helezonik formların farklı el işi, nakış ve baskılarla zenginleştirildiği koleksiyonun iddialı deri parçaları Deri Tanıtım Grubu'nun desteğiyle hazırlandı. İpekiş Kumaş'ın kumaş, İnci Deri'nin de ayakkabı sponsorluğunu üstlendiği koleksiyonun danışmanlığını Gigi Vezzola, stil danışmanlığını ise Paolo Turina üstlendi.

İSPANYOL MODASI DOLAPLARIMIZA İŞLEDİ
Bünyesinde Zara, Uterque, Massimo Dutti gibi firmaları bulunduran Inditex'in ve Mango'nun anavatanı İspanya, dünyaca ünlü birçok tasarımcının ve modaevinin de anavatanı. Desigual ve Agatha Ruiz de la Prada'nın yanı sıra Balenciaga, Manolo Blahnik, Jesus del Pozo ve Paco Rabanne da İspanya'da doğmuş ve şöhretleri tüm dünyaya yayılmış markalar. Belki moda merkezi dendiğinde ilk aklımıza gelen yer İspanya değil ama, İspanyol modası hayatımızda ve dolaplarımızda geniş yere sahip.

MARKALARIN BÜYÜMESİNİ İSTİYORUZ
Mercedes -Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Türkiye Müdürü Şükrü Bekdikhan, "Fashion Week Istanbul kapsamında her alandaki sektör oyuncularını desteklemeye büyük önem veriyoruz. Dünyanın önde gelen profesyonelleri ile Türk tasarımcılarını bir araya getirerek gerek tanıtım gerekse ticari anlamda markaların global ölçekte büyümelerine katkı sağladığımıza inanıyoruz. Sahip olduğumuz uluslararası ağ sayesinde ilk kez bir Türk tasarımcıyı yurt dışında desteklemenin haklı sevincini yaşarken Gül Ağış Madrid'e katılarak globalleşme hedefimiz için büyük bir adım attığımıza inanıyoruz" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarımlarına cam bilyeler ilham verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN