Son trend: Sanayi bölgesinde yaşam

Giriş Tarihi: 21.2.2015
Son trend: Sanayi bölgesinde yaşam

Sanmayın ki sanayi bölgelerinde sadece dükkanlar, tamirciler ya da depolar var! Uzun zamandır gerçek bir dönüşüm yaşayan bu bölgeler hiç tahmin etmeyeceğiniz yaşamlara sahne oluyor

Özellikle yüksek tavanlara ihtiyaç duyulan meslek gruplarının ofis olarak kullandığı büyük alanlar bir süredir ev olarak da tercih edilmeye başlandı. Home Art dergisinin şubat sayısında sanayi bölgelerini mesken tutan ve buraya yerleşenler konu ediliyor. Geçen yıllarda gündüz inanılmaz derecede hareketli; yoldan sürekli arabaların geçtiği, özellikle kuryelerin devamlı kapıyı çaldığı, paket servislerin cirit attığı sanayi bölgesinde gece olup da karanlık çökünce tuhaf bir hava hakim oluyordu. Açılan yeni mekanlar, restoran ve barlar sayesinde gece de hareketli olan sokaklar, evlerin bir bir içinde yaşanan alanlara dönüşmesiyle başka bir havaya girmiş. Yaklaşık iki yıl önce stüdyosunu ev düzenine sokarak, yaşamını burada sürdürmeye başlayan Model grubunun davulcusu Kerem Sedef ve İsviçre'deki bankacılık kariyerinden sonra İstanbul'a yerleşip fotoğrafçılığa başlayan Cahit Baha Pars, bunlardan yalnızca ikisi. Mekanları son derece yaratıcı bir şekilde dekore edip, duvarları serbest sanat alanına dönüştürmek ve her şeyin kendi yerini zamanla bulmasına fırsat vermek endüstriyel tarzı yansıtmanın en pratik yolu.

AÇIK SANAT ALANLARI
Geniş ve alabildiğine uzanan duvarları birer dekoratif obje gibi düşünüp açık sanat alanı olarak kullanmak en yaratıcı çözüm kesinlikle. Gelen arkadaşların yaratıcılıklarını kullanarak duvarları birer sanat eserine dönüştürme ihtimali varsa, bu yaşam alanına karakterini kazandıracak detay olacaktır. Tek tek ya da birlikte yapılabilecek çalışmalar için boyaları hazırlayın. Böyle bir imkanınız yoksa şablon hazırlayıp sprey boyayla da duvarlarınızı donatabilirsiniz. Onu da yapamazsanız duvarlarda tuğla ya da brüt beton kullanabilirsiniz. Bunun için binlerce çeşidi bulunan duvar panellerinden de faydalanabilirsiniz.

SIRA DIŞI DEPOLAMA
Geniş alanlar ve boş duvarlarınız var ama endüstriyel tarza uygun bir şekilde hareket etmeniz gerektiğinde eşyalarınızı nereye koyacağınızı şaşırabilirsiniz, çünkü normal dolaplar işinizi göremeyecektir. Bu durumu avantaja çevirip sıra dışı depolama alanları yaratabilir ve evinize beklenmedik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

TEK RENGE SADIK KALıN

Alıştığımız, odalara bölünmüş evlerde farklı renkler büyük rahatlıkla kullanılabilirken, bölünmemiş, tek bir alan görünümündeki loftlarda tek bir renge sadık kalmak iyi bir fikir olacaktır. Gözün ihtiyaç duyduğu bütünlük duygusunu bozmamak için aynı rengin koyu ve açık tonları da dekorasyona dahil edilebilir. Dokular ve geometrik desenlerle mekana hareket kazandırabilirsiniz.

KIŞ LASTİĞİNE ÇÖZÜM

Eğer sanayi bölgesinde oturacaksanız kış lastiğinizi saklaması için lastikçiye dünyanın parasını vermek zorunda da değilsiniz. Geniş alanlarınız var ve nasıl dolduracağım buraları diye yakınmaktansa kış lastikleriyle sehpa, koltuk tasarımları yapıp bir dahaki kışa kadar onlardan kurtulabilirsiniz. Ya da oralarda tamircilerle teşrik-i mesainiz çok olacağı için birinin deposundan da yaralanabilirsiniz.

MOBİLYA SEÇİMİ
Tek bir Chesterfield kanepe, mekanın havasını tamamen değiştirecektir. Takım halinde mobilyalarınız varsa onları birlikte kullanmayın. Ayırın, farklı yerlerde kullanın. Modern tarza sahip metal mobilyalar ve vintage eşyalar kullanın. Metalin soğuk havasını ahşapla yumuşatabilirsiniz. Gri tonları, siyah ve kahverengiyi, bakır rengi ya da kırmızıyla renklendirebilirsiniz. Tekstil ürünlerinde deri, keten, çuval bezi ve pamuklu kumaşlar kullanmalısınız.

ETKİNLİK


Banyo dünyası Unicera'da

Bu yıl 27'ncisi düzenlenecek olan Unicera fuarı 24-28 Şubat 2015 tarihleri arasında Büyükçekmece Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

TREND

Enerjik sarı

Sarının güneşi yansıtan enerjisi hangi tonu olursa olsun eve dinamizm katıyor. Hardal, safran gibi biraz koyu sarı tonları bu yıl çok moda! www.nuev.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son trend: Sanayi bölgesinde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN