Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıyafetlerimizden daha fazlasıyız

Oscar Ödülleri geçen pazar sahiplerini buldu. Törene kadın dayanışması ve politik konuşmalar damga vurdu. Mesaj netti: Kıyafetlerimizden çok daha fazlasıyız ve erkeklerle eşit haklar istiyoruz. Şimdi merak edilen hareket başarıya ulaşırsa, gazetecilerin ne gibi yaratıcı sorular peşinde koşacağı

Kıyafetlerimizden daha fazlasıyız
Sonuçlar tahmin ediliyordu ama konuşmalar sürprizdi. Ödül alan isimler genelgeçer teşekkürlerden ziyade politik metinleri tercih ederken ortaya herkesin dünya meselelerine vurgu yaptığı politik bir tören çıktı. Hem de başından sonuna. Politik duruş, kırmızı halı töreninde başladı. Ünlü aktrisler "Kıyafetlerimizden daha fazlasıyız" diyerek kırmızı halıdaki cinsiyetçi tutuma baş kaldırdı. Hareketin çıkış noktasında ünlü oyuncu Reese Witherspoon duruyordu. Kırmızı halıda oyunculara klişe moda soruları yönelten muhabirlerden daha yaratıcı sorular sormalarını istedi bu sene yıldızlar. Mesaj netti: Kıyafetlerimizden çok daha fazlasıyız. Sosyal medyada #askhermore (ona daha fazla soru sor) hashtag'iyle kırmızı halıda aktrislere ne giydiğinden çok mesleği ile ilgili soru sorulmasını talep eden hareket bütün kadın oyunculardan büyük destek topladı.

OSCAR SADECE ŞOV DEĞİLDİR
Üstelik kadınların dur dediği başka konular da vardı. En iyi yardımcı kadın oyuncu dalında ödül kazanan Patricia Arquette ödülü kabul ettiği konuşmasında hem sinema endüstrisinde hem de diğer sektörlerde kadınların erkeklerle eşit maaşlar alması gerektiğine dair etkileyici bir konuşma yaptı. "Ödülümü, bu ülkede vergisini veren tüm vatandaşları doğuran tüm kadınlara adıyorum. Herkesin eşit haklara sahip olması için mücadele ettik. Şimdi ücret eşitliği için mücadele zamanı." dedi Arquette. Konuşma öylesine etkileyiciydi ki başta Meryl Streep olmak üzere salondaki tüm izleyicilerden büyük bir alkış koptu. Streep bununla da kalmayıp ayağa kalkarak "Evet!" diye bağırdı. Hemen yanıbaşındaki Jennifer Lopez bu sırada ona ayakta eşlik ediyordu. Oscar töreni aslında sadece güzel oyuncuların birbirinden güzel kıyafetlerle arz-ı endam ettiği bir gece değil. Daha önce de Oscar konuşmalarının politik meseleler üzerine odaklandığı oldu. 2003'te Benim Cici Silahım'la En İyi Belgesel Oscar'ını kazanan Michael Moore, George W. Bush'u eleştiren konuşmasıyla geceye damgasını vurdu. 2002'de Kesişen Yollar adlı filmiyle en iyi kadın oyuncu Oscar'ını kazanan Halle Berry de oldukça politik ama bir o kadar da duygusal bir konuşma yaptı. Bu ödülü kazanan ilk siyahi kadın oyuncu olan Berry konuşma süresinin bittiğini işaret eden müzik başladığında "74 yıldır bu anı bekledik, bu sefer konuşmayı yapacağım" dedi. Bu sırada ağlıyordu, sözlerinin ardından salondaki izleyicilerden de ağlayanlar oldu.

SORU SORULMAZSA STARLAR NE GİYECEK?
Kırmızı halı töreninin şaşaalı kıyafetler ve banal sorulardan ibaret olmaması gerektiğini söyleyenlere karşı çıkan bir grup da var. Kırmızı halının görkemini sevdiğini, yıldızların giydikleri farklı giysileri, taktıkları pahalı mücevherleri merak ettiğini söyleyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Üstelik modaevleri de konuya ilişkin tepkilerini hemen dile getirdi çünkü oyuncular kırmızı halıda giyecekleri elbiseler için herhangi bir ücret ödemiyor. Stilistleri modaevlerinin showroom'larında sergilenen tasarım gece elbiselerinden beğendiklerini aktrisler için seçiyor. Zaten pek çok oyuncu tanınmış markaların yüzü olduğu için törende de o markaların tasarımlarını giyiyor. Gece kıyafetlerinin fiyatları 10 bin dolardan başlayıp 50 bin dolara kadar çıkıyor. Buna milyon dolarlık mücevherler, özel tasarım ayakkabı ve çantalar, saç ve makyaj masrafları eklenecek olursa, starların kırmızı halı görüntülerinin epeyce pahalıya mal olduğunu söylemek yanlış olmaz. Eğer yıldızların tepkisi bir sonuç doğurur da muhabirler klişeleşmiş "Hangi tasarımcının kıyafetini giyiyorsun?" sorusunu sormazlarsa yıldızların o görüntüye ulaşmak için ayıracakları bütçeyi nasıl elde edecekleri de ayrı bir tartışma konusu.

KIRMIZI HALI 87 YAŞINDA
Kırmızı halının tarih sahnesine çıkışı M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanıyor. Buna ilişkin ilk yazılı kayıt, Aiskhylos'un Agamemnon adlı trajedisinde yer alıyor. Oyunda Clytemnestra kocası Kral Agamemnon'u karşılamak için tanrıların kullandığı bir yöntemle yoluna bir halı seriyor. Önce Agamemnon kendini tanrı yerine koyacağı için bu halıda yürümeye çekiniyor ama karısı ısrar edince yürüyor. Kırmızı halıda yürümesi yani kibri, onun sonunu getiriyor. Hollywood'da kırmızı halı ilk defa 1922'de Mısır Tiyatrosu'nun açılışında kullanıldı. Douglas Fairbanks'in başrolünde oynadığı Robin Hood'un galasında kullanılan kırmızı halı törenlerin vazgeçilmez unsurlarından biri oldu. İlk defa kırmızı halı kullanılan Oscar töreni 17 Nisan 1961'de Santa Monica Belediye Oditoryum'unda gerçekleştirilen 33. törendi. 1966'da Oscar ilk kez televizyondan yayınlandı. 1992'de kırmızı halının sorumluluğu özel bir halı şirketine verildi. Halının nasıl olması gerektiğine dair ilginç bir talimatname hazırlandı. Bu belgeye göre halı iki senede bir değişmek zorunda. Rengi de özel. Tamamen kırmızı değil. Bir renk karışımıyla boyanıyor. Asıl amaç halının gerçekte değil, televizyonda kırmızı gözükmesi. Bu sene kullanılan kırmızı halının uzunluğu tam 5 kilometre idi ve törenin yapıldığı Kodak Tiyatrosu'na serilmesi iki gün sürdü.

MANİKÜR KAMERASI İLK KIVILCIMI ÇAKTI
Kadın oyuncuların kırmızı halıda kendilerine dayatılan rollere itirazları Sahne Oyuncuları Birliği'nin ödül töreninde baş verdi. Julianne Moore, Reese Witherspoon ve Jennifer Aniston manikürlerini ve değerli mücevherlerini minik bir kırmızı halıdaymış gibi sergiledikleri Mani Cam'e ellerini sokmak istemedi. 2012'de kullanılmaya başlayan manikür kamerası geleneği törenlerin yüzeyselliğine gösterilen tepkinin fitilini ateşlemiş oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıyafetlerimizden daha fazlasıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN