Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu akşam kimde partiliyoruz

Davetli listeleri titizlikte hazırlanıyor, gece DJ performansları, mini konserler ve özel yemeklerle renkleniyor. Samimi bir ortamda rahat bir şekilde eğlenmek isteyenler artık ev partilerini tercih ediyor

Bu akşam kimde partiliyoruz
Devir değişti, çoğu kişi popüler mekanlarda boy göstermek istemiyor. Hal böyle olunca ev partilerinin yıldızı giderek parlıyor. Amaç; flaşlardan uzak dururken eğlenceden de geri kalmamak. "Ben sadece gider, eğlenirim diyorsanız" ayrı. Sözümüz "Ben de evimde güzel bir parti verebilirim" diyenlere. Ne demişler; "Parti eğlenceli bir şey. Tabii siz vermediğiniz müddetçe." Evinizde vereceğiniz parti, uzun süren hazırlıklar, aksilik çıkmaması için yaşadığınız stres ve ertesi gün size miras kalan enkaz sebebiyle eğlenceli olmaktan çıkıp bir kabusa dönüşebilir. "Davet ettiklerim gelecek mi? Gelenler eğlenecek mi? Parti sonrası evdeki bitkiler canlı kalır mı?.." Bütün bu sorular da cabası. Fakat paniğe gerek yok. Ev partilerinin ustalarının tüyolarına göz atın, partinizde yıldızlaşın.

ÖZLEM AVCIOĞLU
(İş kadını)

Kendin eğleniyorsan herkes eğlenir

Yedi senedir doğum günüm civarında yaklaşık 120 kişilik bir parti veriyorum. Ev partisi vermemin sebebi insanların kendilerini rahat hissetmesini sağlamak. Bir mekana gidilse gazeteci olabiliyor. Hem ev partisi olunca davetsiz misafir olmuyor. Davetli listesi bir ev partisinin en hassas noktası. Birbirini tanıyan, yan yana eğlenmekten çekinmeyecek insanlar olmalı. Samimi bir ortam sağlanmalı. Benim partilerimde resim çekip paylaşmadan önce insanlar birbirlerinden izin alır. Olay çıkartacak, içip ortalığı dağıtacak kimseyi çağırmam. Hazırlıklara bir ay önceden başlarım. Partide dikkat ettiğim bir başka unsur da menüdür. İyi yemek ve iyi servis çok önemlidir. Partide ışık loş olmalı, gece ilerledikçe daha da karanlık hale gelmeli. Bol mum kullanırım. Hem güzel kokar hem de hoş bir atmosfer yaratır. Müzik tercihim partiye gelenlerin yaşları ve modlarına göre değişir. Ancak partinin sonuna doğru mutlaka Türkçe çalınır. Ajda olmazsa olmazdır. Profesyonel destek şart. Her sene aynı catering şirketiyle çalışıyorum. Yedi yıldır servis yapan garsonlar bile aynıdır. Partimde mutlaka olması gereken isim yakın arkadaşım olan Mahmut Anlar'dır.

LEVENT ÖZÇELİK
(Gazeteci)

Kırılacak değerli eşyaları ortadan kaldırın

Çok uzun zamandır parti verdiğim için birkaç gün önce planlama yaparım. Parti günü son hazırlıklar yapılır. Tabii ki evler dört-beş kişinin yaşadığı alanlar olduğundan mutfak ve tuvalet gibi ortak kullanım alanları kalabalık partilerde yetersiz kalıyor. Evde parti vermek ev için tehlikeli. Partiden önce değerli eşyalarınızı ortadan kaldırmalısınız. Eğlenmeyi bilmeyen bir millet olduğumuz için kavga gibi can sıkıcı şeyler de başınıza gelebilir. Bu nedenle davetli listenize dikkat etmelisiniz. Davetli listem aşağı yukarı bellidir. Her davette o listenin üzerinden geçer, birkaç ilave yaparım. Her partiden sonra liste dışı kalan konuklar olur. Menünün pratik olması şart fakat her partide biraz farklılık katmak gerekiyor. Suşi iyi bir alternatif. Ev davetleri için özel menüler hazırlayan hatta eve gelip yapan bir yerle çalışıyorum. Işık kesinlikle loş olmalı ama insanlar birbirini görebilmeli. Çok iyi bir ses sisteminiz olmalı. Ben ses sistemini o gece çalacak DJ'e göre kiralıyorum. Son yıllarda canlı performanslar da oluyor. Bir keresinde Mehmet Erdem çıkmıştı. İlhan Erşahin'i de dinleyebilirsiniz benim partilerimde.

AHMET POLAT
(Fotoğraf sanatçısı)

İyi bir gecede sanat işin içinde olmalı

Uluslararası Fotoğraf Merkezi ödülünü alınca köklü ailelerin ve işadamlarının özel partilerine davet edilmeye başladım. VIP statüsünün Türkiye'de ne kadar önemli olduğunu bu sayede anladım. Bu fırsatı bir fotoğraf serisi oluşturmak için kullanmaya karar verdim. Invitations Only (Sadece Davetliler) adlı seri bu davet ve partilerde çektiğim fotoğraflardan oluştu. İlk olarak insanların partilerde dahi tek derdinin iş olduğunu fark ettim. Bu sebeple eğlenceli olamıyor partiler. Ev partilerinde herkesin birbirinden aslında ne kadar sıkıldığını görmek bana çok şaşırtıcı geldi. Bu insanların hepsi çok eski arkadaş, ortada yeni hiçbir şey yok. Çevrelerinde eğlence ve sanat dünyasından insanların olmasını istemelerinin sebebi de bu; yeni şeyler duyma isteği. İyi partide sanat da olmalı işin içinde.

FERHAT KAZANCI


(Yazar-PR ve pazarlama yönetmeni)

Davetli listesine dikkat etmeli

Partilerime davet ettiğim isimleri itina ile seçiyorum. Küçük topluluklar ile misafir ağırlama koordinasyonu da rahat sağlanmış oluyor. Ev partilerinde loşluk belli bir zaman sonra insana ağırlık verir ve sakinleştirir. Tercihiniz göz teması olan dinamik bir parti ise blok ama güçlü aydınlatmalar gerekli. Müzik de önemli. Ben daha çok deep house türünü tercih ederim. Garson, barmen, DJ kullanılan partileri fazla frapan buluyorum. Samimi gelmiyor. Ev partisinin dinamiklerinden biri de profesyonel desteksiz olmaktır. Ev partisinde garson olmaz. Partilerimde Selin Demiratar, Sinem Öztürk, Melike İpek Yalova, Hazal Kaya, Demet Özdemir ve Hande Doğandemir gibi isimleri görebilirsiniz. Ünlü kimliklerini evin dışında bırakarak eğlenceye katılan arkadaşlarım. Bir seferinde şirket ortağım Özgür Masur'un doğum günü için bir ev partisi verdik. Öyle kalabalıktı ki ev tam bir savaş alanı haline geldi. Bir baktım bana acıyan arkadaşlarım bulaşık eldivenlerini ellerine geçirip temizlik yapmaya başlamış.

IN OUT


BAŞARILI BİR DAVET İÇİN TÜYOLAR

Tema belirleyin
Nasıl bir parti vereceğinize karar vermek olayın ilk aşaması. Bu karar, davetli sayısını, kimleri çağıracağınızı ve evi nasıl hazırlayacağınızı de etkiler.

Zamanlama önemli
Partiden bir-iki gün önce alışveriş yapın. Bir gün önce, menünün büyük kısmını hazırlamış ve evi şekillendirmiş olun. Partiden en az üç saat önce tüm hazırlıklar tamamlanmış olsun ki kendinize vakit ayıracak, dinlenecek, süslenecek ve partide eğlenebilecek hale gelin.

Davetli listesine dikkat
Çağırdığınız kişilerin en az yüzde 50'si birbirini tanımalı. Sosyal statü ve yaş ortalaması birbirine yakın insanları çağırın. Erkek-kadın sayısında eşitlik olsun.

Hareket berekettir
İçecek bölümünü kapıdan en uzak noktaya yerleştirin. Yemekleri birkaç bölüme ayırıp içeceklerin uzağındaki masa ve sehpalara dağıtın. Böylece insanların salonda dolaşmasını ve birbirleriyle karşılaşarak sohbet etmesini sağlarsınız. Hareketli parti, eğlenceli parti demektir. Davetliler fazla hareketlenirse biraz daha yemek ikram edin.

Utangaçlara destek şart
Birbirini tanımayan davetlileri tanıştırın. Utangaç kişilerin ortama alışabilmesi için yakın arkadaşlarınızdan destek alın.

Yardım alın
Servis ve çöplerin toplanması için birkaç kişiden yardım isteyin.

Mükemmeli hedeflemeyin
Hedefiniz mükemmel bir parti vermek değil, eğlenceli bir parti vermek olmalı. Aksaklıklar olabileceğini kabul edin, her ne olursa olsun yüzünüzü asmayın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu akşam kimde partiliyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN