Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sindirella modayı avucuna aldı

Modaya sihir değdi. Cuma günü vizyona giren Cinderella filmi, kostümleri, mücevherleri ve makyaj tarzıyla kısa sürede modayı avuçlarının içine aldı. Şimdiden birçok modacı ve marka filmden ilham alan tasarımlarını satışa çıkardı

Sindirella modayı avucuna aldı
Büyük bütçeli her Hollywood filmi, senaryosu, oyuncuları ve çekimleriyle olduğu kadar kostümleriyle de moda dünyasında etki yaratmayı hedefler. Filmin kostümleri için ünlü tasarımcı ve markalarla yapılan ortak çalışmalarla moda trendlerinin yönü bile değişir. Moda dünyasında bunun son örneği hiç kuşkusuz Türkiye'de geçtiğimiz cuma günü vizyona giren Cinderella oldu. Ailesini kaybeden ve kötü kalpli üvey annesi ve kız kardeşleri nedeniyle sayısız haksızlığa dayanmak zorunda kalan Ella, yıllar boyunca kız çocuklarının en çok sevdiği masal kahramanı oldu. Eminim dünya yüzündeki her kız çocuğu aynı Ella gibi büyüleyici bir elbiseyle yakışıklı prensinin kalbini çalmayı, onun gibi camdan bir ayakkabıyla tüm gece dans etmeyi binlerce kez hayal etti. Zaten Disney'in geçtiğimiz hafta sonu vizyona giren son Sindirella uyarlamasının ilk hafta sonunda 70 milyon dolar hasılat elde etmesi de hepimizin hâlâ bu masala ne kadar bağlı olduğumuzun bir kanıtı olsa gerek. Lily James, Cate Blanchett, Helena Bonham Carter ve Richard Madden'ın rol aldığı film hakkında en çok konuşulan konulardan biri kostümler ve bu kostümlerin kısa sürede modaya olan etkisi oldu. Londra'da Harrods ve New York'ta Saks Fifth Avenue hemen vitrinlerini filmdeki kostümlerle ya da bu filmden ilham alınarak tasarlanan kıyafet ve ayakkabılarla donattı. Filmin kostümlerini tasarlayan Sandy Powell, filmdeki kristal ayakkabıyı ve Sindirella'nın balo kıyafetini hazırlayan Swarovski firması için üvey anne Lady Tremaine'den esinlenerek bir koleksiyon hazırladı. Ünlü kozmetik firması Mac, Sindirella'nın naif güzelliğinden esinlenerek özel bir seriyi piyasaya sürdü. Stil ikonu Lauren Conrad, Kohn markası için Sindirella'dan ilham alan özel bir koleksiyonu piyasaya sürdü. Saks Fifth Avenue, ayakkabı dünyasının dokuz ünlü isminden Sindirella'nın kristal ayakkabısından ilham alarak ayakkabı tasarlamasını istedi. Aralarında Jimmy Choo, Nicholas Kirkwood ve Stuart Weitzman'ın da bulunduğu bu tasarımcıların ayakkabıları masala hayran yetişkin prensesler için 795 ile 4 bin 595 dolarlık fiyatlardan satışa çıktı.

BALO ETEKLİ GELİNLİKLER
Önümüz yaz ve teker teker düğünler gündemimizde yer almaya başlayacak. Ancak Sindirella'nın da etkisiyle bu yaz gelinler birer prenses gibi görünmek isteyecek. Son birkaç yıldır popüler olan düz kesimler ve balık etekler bir anda demode olacak. Bu yaz korseyle belinizi kavrayacak ve kabarık kesimleriyle sizi aynı bir prenses gibi gösterecek modeller gözde olacak. Bu gelinlikleri taçlarla ve iddialı gerdanlıklarla da tamamlayıp düğününüzde bir prensese benzeyebileceksiniz.

KORSE SATIŞLARI ÜÇE KATLANDI
Filmin şüphesiz en dikkat çekici sahnesi Sindirella'nın mavi tuvaleti içinde sarayın merdivenlerinden indiği sahneydi. Korseyle beli iyice incelen Sindirella'nın heyecanlı ve romantik hali büyüleyiciydi. Filmin vizyona girmesinden sonra kostümlerle ilgili gelen ilk haber korse satışları hakkında oldu. Birçok firma ve internet alışveriş sitelerin korse satışlarının patladığını ve kadınların yeniden korseler içinde ince belli görünmek istediklerini duyurdu. Kim Kardashian'ın da aralarında bulunduğu güncel popüler birçok ismin korseler içinde spor yapması ve bellerinin vücutlarının diğer kısımlarına oranla daha da ince görünmesi için çaba harcaması da korsecilerin ekmeğine yağ sürdü.

5 AY VE 10 BİN KRİSTAL
Yaklaşık 2 saat boyunca ayağınızı yerden kesen bu filmin en havalı öğesi hiç kuşkusuz Sindirella'nın balo kostümüydü. Filmin kostüm tasarımcısı Sandy Powell, 1950 yılı yapımı animasyon filmden esinlenerek tasarladığı tuvalet için 5 aylık bir çalışma gerektiğini söylüyor. Kat kat eteklerinde farklı mor ve mavi tonlarının kullanıldığını ve bu renklerin üst üste geldikleri zaman filmdeki etkiyi yarattığını belirten Powell, kostümün istediği ışıltıyı verebilmesi için tam 10 bin kristal kullanmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sindirella modayı avucuna aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN