Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul bana ilham veriyor

Moda dünyasının en ünlü isimlerinden Donna Karan, seyahatlerden ilham alanlardan. Karan, özellikle İstanbul'da alışveriş yaptıktan sonra birbirinden güzel koleksiyonlara imza attığını söylüyor

İstanbul bana ilham veriyor
Moda dünyasının en ünlü isimlerinden Donna Karan, Mercedes- Benz Fashion Week New York'un ardından yeni ilhamlar yakalamak için uzun bir yolculuğa çıktı. Her sezon kadınlar hem içinde seksi hem de rahat hissettiği kıyafetler tasarlayan Karan ile ilham tatili öncesi konuştuk. Şu an ekim ayında yayınlanması planlanan otobiyografik kitabı üzerinde çalışan Karan ile Türkiye ve ilham kaynakları üzerine konuştuk. Karan bizimle her zaman hoş görünmenin sırlarını da paylaştı:

- Seyahat etmeyi çok seviyorsunuz. Peki Türkiye tatillerinizden neler hatırlıyorsunuz?
- Türkiye'yi gerçekten çok seviyorum. Eminim ülkenize gelen herkes aynı şeyi söylüyordur ama ülkeniz gerçekten de ilham verici ve çok güzel. Özellikle İstanbul'un kalbimdeki yeri çok başka. Tasarımlarıma ilham veren birçok alışverişi İstanbul'da yaptığımı söyleyebilirim.

- Türk kadınlarınlarının stili hakkında neler düşünüyorsunuz?
- Türk kadınları Batılı kadınlara göre biraz daha muhafazakar. Ancak modaya meraklılar. Aynı Türkiye gibi Doğu'yu ve Batı'yı sentezlediklerini genel olarak giyimlerinden görebiliyorum.

- Biraz önce İstanbul'daki alışverişlerinizden çok ilham aldığınızı söylemiştiniz. Başka nelerden ilham alır Donna Karan?
- Şöyle bir düşünüyorum da sanırım her şeyden ve her yerden ilham alabiliyorum. Sanat ve el işleri beni tabii ki daha çok etkiliyor. New York'un en büyük ilham kaynaklarımdan biri olduğunu söylememe sanırım gerek bile yok.

- Tasarımlarınızı sürekli çok ünlü isimler üzerinde görüyoruz. Mesela son olarak Rita Ora'nın üzerinde gördüğümüz transparan detaylı elbise resmen hafızalarımıza kazındı. Peki sizin hafızanıza kazınan kırmızı halı görüntüsü hangisi?
- Yıllardır bu işin içindeyim, farklı birçok insan giydi benim tasarımlarımı. O yüzden o kadar çok kırmızı halı anım var ki. Ama tabii ki first lady'lerin benim tasarımlarımı giymiş olması benim için daha farklı bir öneme sahip. Mesela Hillary Clinton, first lady olarak ilk katıldığı yemekte bir tasarımımı giydi ve o tasarımı kendisi bir mağazamıza girip seçti. Bunun benim için önemini anlatmaya kelimeler yetmez.

ZAYIF NOKTANIZI BİLİN

- Trendler çok hızlı değişiyor ancak markanızın yıllardır hepimizin beynine kazınmış ve değişmeyen belli kodları var. 'Donna Karan kadını' dendiğinde hepimizin gözünün önüne belli bir kadın geliyor aslına bakarsanız, peki sizin için kim daha iyi yansıtıyor markanızı?
- Bence benim tasarımlarım şehirli, enerji dolu kadınlar için. Bu kadın henüz okulda eğitimini sürdürüyor olabilir. Çalışan bir kadın ya da bir büyük anne de olabilir. Bence önemli olan o tasarımların ruhuyla uyuşması…

- Bu işin uzmanını bulmuşken sormamak olmaz. Moda konusunda tek bir tavsiye vermenizi istesek, ne derdiniz?
- Zayıf noktanızı bilin derdim. Vücudunuzu tanımalı ve ona göre giyinmelisiniz. O kadar çok trendleri ve popüler markaları takip eden kadın var ki. Ancak günün sonunda kıyafetler üzerlerinde ödünç alınmış gibi duruyor ve bir bütün olarak hoş görünmüyor taşıdıkları parçalar. İçinde rahat ve güvende hissettiğiniz kıyafetler alın, emin olun hiçbir şey güvenli ve kendinden emin bir yürüyüşten daha dikkat çekici görünmenizi sağlayamaz.

- Son olarak moda dünyası rekabetin yoğun olduğu bir dünya. Moda tasarımcıları arasında gerçekten 'dostum' diyebildiğiniz ya da hayranlıkla takip ettiğiniz isimler var mı?
- Rick Owens'a bayılıyorum. Ralph Lauren'in dünyayı görüş tarzını çok seviyorum. Karl Lagerfeld'in aynı anda bu kadar farklı marka için bu kadar özel çalışma yapabilmesine bayılıyorum.

TEKNİK HATALARDAN İLHAM ALDI
Geçtiğimiz sezon Mercedes- Benz Fashion Week Istanbul kapsamında birçok tasarımcıyı takip etme şansı yakaladık. Etkinliğin üzerinden bir hafta geçmiş olmasına rağmen hâlâ etkinlikle ilgili artı ve eksiler moda kulvarlarında konuşuluyor. Bu sezonki en hoş sürprizlerden biri yabancı bir tasarımcının koleksiyon tanıtmasıydı. İspanyol tasarımcı David Catalan ile defile sonrası bir araya geldik. İstanbul'da bulunduğu için çok keyifli olan Catalan, "Teknolojiye ne kadar hükmedersek hükmedelim, teknik problemler her zaman karşımıza çıkıyor ve tüm bu hatalar koleksiyonumun çıkış noktasını oluşturuyor. Ülkemde gelecek vaat eden tasarımcı olarak seçildikten sonra İstanbul'da koleksiyon sergileme şansı yakaladım. Benim için çok heyecan verici bir süreçti" diyor. Genç tasarımcı İstanbul'daki moda anlayışından da etkinlenmiş durumda. Catalan "İstanbul harika bir şehir ve bu dokuyu yüksek moda anlayışı ile birleştirebilmiş olması çok güzel. Burada olduğum için çok mutluyum" diye konuşuyor
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul bana ilham veriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN