Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağlatıyordum, artık eğlendirme zamanı

Neyzen soyağacında ismi olan ilk kadın neyzen Burcu Karadağ yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce konser verdi. Dünyadaki ilk kadın neyzen solo albümünü o çıkardı. Şimdi de elektronik müzikle neyi harmanlıyor

Ağlatıyordum, artık eğlendirme zamanı
Burcu Karadağ (37) neyzen soyağacında ismi olan tek kadın neyzen. Müziğe ilgisi çocukluğunda başlamış. Müzik yeteneğini gören ailesi onu, ilkokuldan hemen sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarı'na göndermeye karar vermiş. Yetenek sınavındaki başarılı performansıyla hocalarını bile şaşırtmış. O ud öğrenmek istediğini belirtmiş ama hocaları "Sen ney öğren!" demişler. Sonra da küçücük ellerine bir kamış vermişler ki, ilk başta kamıştan ses çıkarabilmeyi öğrensin. Birkaç ay sonra kamıştan ses çıkarabilince gerçek bir neye kavuşabilmiş ancak. Böylece neyle sürecek olan yarenliği başlamış. Öğrencilik yıllarında kadından neyzen olmaz düşüncesi neyzenlik yolculuğunda büyük bir handikap oluşturmuş Karadağ'ın. 15 yaşındayken "Senden neyzen olmaz! Kadınlar iyi enstrüman çalamaz" diyen hocasına karşı hırslanmış. Yılmamış, direnmiş ve neye olan sevdası gittikçe artmış. Erkek egemen yapının içindeki önyargıları kırmak için mücadele vermiş. "Hocam Salih Bilgin'in çıkardığı ney sesine ulaşmak ve kadından neyzen olmaz düşüncesini yıkmak için çok çalıştım" diyor Karadağ. Onu en mutlu eden konu da Bilgin'in "Sen deli çıktın!" deyip onun neyzen olarak başarısını kabullenişi olmuş. O da kendini çılgın olarak tanımlıyor, örnek alabileceği kadın neyzen olmadığını vurguluyor: "Salih Bilgin, Niyazi Sayın, Halil Dikmen, Emin Dede... Böyle bir soyağacında ilk kadın neyzen olarak ismimin yer alması beni gururlandırdı. Örnek aldığım bir kadın neyzen olmamıştı hiç." Zaman içinde neyinden çıkan sesi duyanlar konserlerinden ağlayarak çıkmış çoğu zaman. Karadağ, "Neyimle insanları ağlatmak mutlu ediyor beni. Ruhu dinginleştiriyor çünkü" diyor. Fransa'dan İtalya'ya Avusturya'dan Mısır'a, Japonya'dan Belçika'ya kadar birçok ülkeye neyin o muhteşem sesini duyurmak için gitmiş. Türkiye'de de yüzlerce konser veren Karadağ, önemli müzisyenlerle çalışmış. Ama onun dönüm noktası apayrı: "Tuluğ Tırpan ve Sertab Erener ile Mevlana Senfonisi'nde yer aldıktan sonra belli bir kesim dışındaki müzik çevreleri de tanıdı beni."

ALBÜMÜNÜN ADI NEYZEN

Karadağ, İstanbul Caferağa Medresesi'nde de 1000'den fazla kişiye neyi tanıştıran isim olmanın haklı gururunu yaşıyor. Ama neyzenlik yolculuğundaki önyargıların ardı arkası da kesilmemiş: "Ders için sınıfa giren erkekler, 'Pardon ney hocasını aramıştım' diye sorunca 'Benim!' dediğimde sınıfı şöyle bir süzüp ak sakallı birini arıyor. Bir kadın neyzen olduğunu öğrenince şaşırıyorlar. Ama artık beni örnek alan çok kadın var. Benden sonra kadınların neye ilgisi arttı; onlara neyi ben sevdirdim." O ayrıca birçok ilki gerçekleştiren bir sanatçı. Üç yıl önce dünyada ilk kadın neyzen olarak Neyzen adlı albüme imza attı. Aynı yıl Meşkte Ney Eğitimi adlı ney metodu kitabını yayınladı. Uzun zamandır elektronik müzikle neyi harmanlamak isteyen Karadağ, sonunda bunu da başarmış. "Bodrum'daki bir konserimde Bodrum'un yarısı bizim konserde diğer yarısı Halikarnas Disko'da eğlencedeydi. Eğlenen gençlere de ulaşmak istedim. Neyimle insanları ağlatıyordum artık eğlendirme zamanı" diyen sanatçı iki yıl önce DJ Serdar Ayyıldız ile yollarının kesiştiğini ve elektronik müzikle neyi harmanladıkları Bi Man Maro (Bensiz Gitme) adlı parçayı ilk olarak İtalya'da geçen hafta yayımladıklarını söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağlatıyordum, artık eğlendirme zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN