Yenilenme zamanı

Evinize ihtiyacı olan yenilenme fırsatını verin. süreç olsa da tadilatı ertelemeyin. Aksilikler olabileceğini öngörmek ve hayatta tadilat aksiliklerinden çok korkunç şeyler olduğunu hatırlamak önemli

Giriş Tarihi: 4.4.2015
Yenilenme zamanı
Her ev günün birinde tadilatı tadacaktır. Hiç kaçış yok! Her şeyin bir miadı var. Ne kadar iyi kullanırsanız kullanın eşyalarınız ve eviniz bir süre sonra zamana yenik düşecek ve bir yenilik gerekecek. Ne kadar ertelerseniz erteleyin, bu yeniliği bir şekilde yapmanız gerekecek. Tadilat kolay değil, farkındayım. Ne evlilikler bitti tadilat yaparken, ne çiftler ayrıldı daha nişanlıyken... Zorlu bir süreç; planlı olmak gerektiğini söylemeyeceğim, onu hepimiz biliyoruz. İşin bir sırası var ve o olmadan öbürü, biri olmadan diğeri olamıyor. Ve zincirin bir halkasında sorun çıktığında bütün planınız altüst oluyor. Aksilikler olabileceğini öngörmelisiniz. Hatta aksiliklerin yolunda gidecek işlerden daha çok olabileceğine kendinizi hazırlarsanız hayatınız çok daha kolay hale geliyor. Yapılacak iki işin arasına bir gün yerine iki gün koymak, kullanacağınız seramiklerden ya da boyadan bir kutu fazla bulundurmak gibi sizi son anda zor duruma düşmekten kurtaracak önlemleri almak gerekiyor. Ustaların alıştıkları şekilde hareket etme alışkanlıkları olduğunu, yeni bir fikre hemen adapte olamayacakları gerçeğini kabul edip ona göre bir beklenti içine girmek, hayatı kolaylaştırıyor. Ne istediğinizi anlatırken karşınızdaki insanın sizin gözünüzden bakmadığını unutmayın. Hiç bilmeyen bir çocuğa anlatıyormuş gibi, gerekirse çizerek, yazarak bilgi vermelisiniz. Hayatta tadilat aksiliklerinden çok daha korkunç şeyler olduğunu; sağlığınız yerindeyse, sevdikleriniz yanınızdaysa bundan daha büyük bir mutluluk olamayacağını hep hatırlamalısınız. Bu ay Home Art dergisinde tadilat dosyası var. Ev tekstili, duvar kağıdı, karo, parke, boya konusunda yeni trendler, konunun uzmanlarından görüşler içeren bir dosya... Dosyanın başında yer alan nereden başlasak kısmını sizin için derledim. İşte tadilat sırasında planlama için ihtiyaç duyacağınız sıralama:

NEREDEN BAŞLASAK?

Tesisat: Kapsamlı bir tadilat yapıyorsanız banyo ve mutfak gibi tesisat değişikliği gerektirecek yerlerden başlayın ki, ortaya çıkacak moloz evden biran önce atılsın. Zemin kaplama, boya vb için hazırlık yapılmış olsun. Not: Ustaların birçoğu molozu atacak çözümü üretiyor. Ya da belediyenize telefon ediyorsunuz bir ödeme karşılığı gelip alıyor. nZemin: Zemin kaplamanızda yapacağınız değişikliğe başlamadan önce kullanacağınız malzemeyi göz önünde bulundurarak eski kaplama malzemenizi söküp atma ya da üzerini yeni malzemeyle kaplama kararı verebilirsiniz. Var olanın üzerine kaplamak maliyeti düşürecektir ama malzemesine göre pek de sağlıklı olmayabilir. nKapı-pencere: Gıcırdayan kapılarınız, cilası her yıl yenilenmek isteyen doğramalarınız varsa sıra onlarda demektir. Doğrama konusunda ısı yalıtımlı, katlanan, ahşap ya da PVC birçok alternatifiniz var. Ahşap elbette sağlıklı olan ama yalıtım açısından son dönemde PVC daha çok tercih ediliyor. Önemli olan sizin ihtiyacınız!

TADİLATA BAŞLAMADAN ÖNCE
1
İhtiyaçlarınızı belirleyin ve bir bütçe hazırlayın.
2 Usta ya da mimarınızla durum tespiti yapın.
3 Planlı hareket edin. Uygulama sırasında yapacağınız ani değişiklikler hem bütçeyi hem işin tamamlanma süresini etkileyecektir.
4 Tesisat yenileme, sistire vb işleriniz varsa eşyalarınızı nalbur ya da yapı marketlerden alacağınız kalın naylonlarla sarmayı sakın unutmayın. Yoksa tadilat süresi kadar temizlik yapmanız gerekebilir.
5 Mümkün olduğu kadar ustaların başında durmanızda fayda var, siz duramıyorsanız, yapılacak uygulamayı bilen biri mutlaka olmalı.
6 Tadilat sırasında başınızın ağrımaması için komşularınıza haber vermekte fayda var!

SANAT

Mobilyaya sanatsal dokunuş

Mobilya ünitelerini modern sanat eserleri ile birleştirerek yaşam alanlarına estetik ve işlevsellik katan Artonthebox, ürün serilerini hazırlarken resim, grafik ve fotoğraf sanatçılarıyla çalışıyor. www.artonthebox.com

TREND

Bakır rengi her yerde!

Bakır renginin önlenemez yükselişi özellikle aydınlatmada tam gaz devam ediyor. Düz hatlı, modern bakır aydınlatma ürünlerinden siz de alıp trendi yakalayın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenilenme zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN