Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu sözler internet cumhuriyetinden

atv dizisi Kara Ekmek'in Asiye'si aforizmalarıyla sosyal medyada fırtına gibi esiyor. Senarist Yelda Eroğlu'na göre internette dolaşan bu cümleler Asiye'nin ağzına çok yakıştığı için bu kadar seviliyor

Bu sözler internet cumhuriyetinden
Asiye hayatımıza fakirlikten kaçıp, yeni bir hayata yükselişiyle girdi. Çok sevdiği adam, onu hamileyken yüz üstü bırakmıştı. Ya hayatına devam edemeyecekti, ya da kendine baştan bir hayat kuracaktı. O tercihini ikincisinden yana kullandı ve çok sevdiği kardeşi ile beraber kısacık bir sürede hayatını değiştirdi. Yani o bir otostop çekti ve başta kendininki olmak üzere Taylan, Mine ve Çetin'in hayatını tamamen değiştirdi. Dizinin bu tarafı klasik bir kenar mahalleden yalıya yükseliş hikayesi. Fakat Kara Ekmek'in öne çıkan bir başka özelliği var. O da Özlem Yıldız'ın canlandırdığı Asiye'nin beyinlere kazınan, Facebook durumlarını etkileyen, Twitter gönderilerini değiştiren aforizmaları... Dizinin Gül Abuş Semerci ve Yelda Eroğlu'ndan oluşan iki kişilik bir senaryo ekibi var. Yelda Eroğlu'yla Asiye'nin fenomen aforizmalarını konuştuk

- Asiye'nin aforizmalarını nasıl yazıyorsunuz?
- Hakkını yemeyelim, bu sözler koskocaman internet cumhuriyetinin yarattığı cümleler. Bu repliklerin büyük çoğunluğu sosyal medyada klişe olarak dolanıp duruyordu. Sokakta gördüğünüz tiki kızların ağzında bu laflar. Biz onları aldık. Biraz değiştirdik. Bazılarına hiç dokunmadık. Asiye vursun, gol olsun diye diziye yerleştirdik. Bir gün yürüyorum, önümde iki tane 19'luk genç kız. Biri diğerine "Ex'ten next olmaz" dedi. Eski sevgiliden hayır gelmez anlamında. Kulaklarıma inanamadım. "Nasıl bir formülasyon bu?" dedim. Çok şükür Asiye oldu da, onun ağzına çok yakıştı bu laflar. Bazen kız kardeşimle konuşurken kullanıyorum bu Asiye aforizmalarını, iğreniyor benden. (gülüyor) "Gıcık oluyorum Asiye gibi konuşunca" diyor.

- Dizide Asiye ayar veren bir kadın...
- Mağdur kadınları yazıyoruz ama mağdurluğun içine pısıp oturmak yerine bilenen kadın karakterleri seviyoruz. Daha doğrusu kalemimizden bunlar çıkıyor. Bizim kadın karakterimizin başına bir şey geliyorsa, birisinden bir darbe yiyorsa oturup ağlamıyor. Panter gibi karşılık veriyor. Bıçak gibi bileniyor. Asiye'nin yaşadıklarının yumuşak, uysal bir kız yaratacağına inanmıyoruz. Dişli kadın karakterleri seviyoruz.

- Kenar mahalleden yalıya giden bir yolculuğu anlatan dizileri çok seviyoruz. Neden sizce?
- Sınıflar ve hayatlar arasında bir yolculuk hikayesi bu. Farklı sınıflardan gelen insanların karşılaşması daha şiddetli duygular yaratıyor aynı zamanda. Keskileşiyor duygular. Türkiye'de dizi izleyicisinin gelir düzeyi çok yüksek değil. Bizim yazdığımız zengin dünyalar izleyicinin hakim olduğu dünyalar değil. Biz de ne kadar hakimiz o da tartışılır da... O yüzden bu hayatları televizyonda görmeyi seviyor insanlar. İnsanlar işten yorgun argın geldiklerinde ekranda güzel giyinmiş insanlar, iyi döşenmiş evler, lüks hayatlar görmek istiyor. Bu hayatların içinde dolanan entrikalar daha güzel resim veriyor. Sınıflar arasındaki dolaşma çok çekici bir konu yani. Biz de senaryoda bu farklılıktan doğan imkanları kullanıyoruz.

ÇOK KONUŞULAN AFORİZMALAR
Bu memleketin kızları Hint kızlarına benzer. Gidip böyle "öküze" taparlar.
Nasıl bir kalp varmış oğlum sende. Otomatik kapı gibi önüne gelene açılıyor.
Parasız adam oksuz yaya benzer. Ne yapacağı belli olmaz.
Hayatta 3 türlü sandık var. Çeyiz sandığımız... Adam sandığımız... Bir de söz verip tutar sandığımız...
Sevmiştim lan seni! Sen oradan canım diyordun, Kalbim kaburganın altına sığmıyordu
Üç kuruşluk adama beş kuruşluk değer verirsen, aradaki iki kuruşluk farkta satar seni!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu sözler internet cumhuriyetinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN