Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müzikte evrensel bir dil oluşuyor

Dijitalleşme artık hayatımızın her alanında. Tasarımda, sporda, mimaride, müzikte... Müzisyen Arkın Allen "Dijitalleşmeyi bir enerji formu olarak görüyorum" diyor

Müzikte evrensel bir dil oluşuyor
Arkın Allen, sanatın farklı platformlarında üretim yapan ve bu üretim sürecinde teknolojiyi kullanan bir isim. Müzik yapıyor, Mercan Dede'yi zaten herkes biliyor. Bunun yanında güzel sanatlarla uğraşıyor. Multimedya projeleri var. Hatta sanat yönetmenliğini üstlendiği ve müziklerini yaptığı bir gösteri, 14 Mayıs'ta Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek Vodafone Dijital Dönüşüm Zirvesi'nin kapanışını yapacak. Gösteri aslında dijital bir Arzu Kaprol defilesi. Yaşamın Kaynağı adlı defilede Arzu Kaprol'ün yeni tasarımlarını mankenlerin yanında hologramları da sergileyecek. Defile boyunca sufi müzik, dijital tınılarla birleşecek... Zirvede müzikteki dijitalleşme ile ilgili bir sunum da yapacak olan Allen'la dijitalleşmenin müzisyenleri nasıl etkilediğini konuştum. Allen, prodüktör ve DJ olarak hayatının nasıl değiştiğini örneklerle anlatmaya başlıyor önce: "Eskiden bir albüm yapmak istediğinizde bütün müzisyenleri bir mekanda buluşturmanız gerekirdi. Projeler daha lokaldi. Oysa son yaptığım projelerden birinde Avustralya'da didgeridoo çalan bir müzisyen, İngiltere'de elektronik müzik altyapıları yapan bir başka müzisyen ve Türkiye'den iki neyzen internet ortamında bir stüdyo yarattı ve aynı anda çaldı. Bir DJ odasında, bir duvarı tamamen kaplayacak kadar alet olurdu. Şimdi masanın üzerine koyduğunuz bir DJ mikser yeterli oluyor. Bu arada benim bir kolum diğerinden uzundur. Çünkü DJ'lik yaparken plakları kasalarda taşırdık. Şimdi küçücük bir aletin içine 25 bin parça koyuyorsunuz. Buradaki evimden Kanada'daki evimin bilgisayarına bağlanıp istediğim dosyalara ulaşıyorum. Dünya artık daha küçük bir köy." Allen'a göre lokal değil, evrensel bir sanatçı olmayı hedefliyorsanız bu dijital alanın içinde varolmanız gerekiyor. Çünkü bir yandan da çatışmalardan, uzak evrensel bir dil oluşuyor. İsrailli bir gençle, Filistinli bir genç birlikte bir müzik projesine imza atabiliyor. Sanatın kitlelere ulaşmasında geçmişte yaşanan sıkıntıların da yavaş yavaş geride kaldığını anlatıyor, Allen. Sanatın özgürleşmesi açısından elbette önemli bir tespit bu: "Spotify, YouTube gibi kanallar sıkıntılı alanların atlanmasını sağlıyor. Müziğinizi yaptığınız anda dinleyiciye ulaştırma şansınız var artık. Eskiden plak şirketine bağlı değilsen, ne kadar iyi bir sanatçı da olsan sesini duyuramıyordun. Artık kişisel fark yaratma sürecinin önünde büyük bir açıklık var."

NE GERÇEK NE DEĞİL

Allen, Mevlana'nın "Dünle beraber gitti, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım" sözünü anımsatarak Arzu Kaprol'le gerçekleştirdikleri projenin de yeni bir söz söyleme sürecinde önemli olduğuna dikkat çekiyor. Projede hologram mankenler kullanılması da heyecanlandırıyor onu: "Ne gerçek, ne değil. Neyin gerçek, neyin olmadığını sorgulamaya başladığınız an içeriye bir dönüş var ki; o da tasavvufun ilgi alanı. O yüzden heyecan verici." Bu arada gün boyu sürecek zirve kapsamında müzikseverleri yakından ilgilendiren bir başka sunum daha var. 16.20'de Spotify Avrupa Başkanı Jonathan Forster, müziğin dijitalleşmesini anlatacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müzikte evrensel bir dil oluşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN