Haftasonu kaçırılmayacak 5 performans

Giriş Tarihi: 30.5.2015
Haftasonu kaçırılmayacak 5 performans
Bol müzikli bir haftasonuna hazır mısınız? İstanbul, iki günde üç festivale ev sahipliği yapacak. Festivallerde rock'tan caza, reggae'den DJ performanslarına her zevke uygun performanslar var. Biz içlerinden kaçırılmaması gereken beşini seçtik. Küçükçiftlik Park'ta bugün piknik havasında geçmesi beklenen Güzel Bir Gün festivali var. Festivalin assolisti olarak Avrupa elektronik müzik sahnesinin saygın isimlerinden DJ/prodüktör Kalabrese seçilmiş. Zürihli DJ, yedi yetenekli müzisyenle hayata geçirdiği canlı projesi Kalabrese&Rumpelorchester performansıyla festivalde olacak. İnsanlar adlı oluşumun konseri ise festivalin dikkat çeken bir etkinliği. İlk kez 2012'de Mini Müzikhol'de emprovize bir konser için davulda Ayyuka'dan Alican Tezer, bağlamada Orient Express'ten Cem Yıldız, perküsyonda Mavi Sakal'dan Dr. Sinan Tansal, Siya Siyabend ekibi, Kabus Kerim ve Barış K'nın yer aldığı kadrosuyla sahnedeydi. Grubun müziği kadim Anadolu, Kafkas ve Mezopotamya kültürlerinden izler taşıyor. Bugün gerçekleşecek bir diğer festival ise Life Park'taki Ekşi Fest'15. Festivalde Selda Bağcan, Tel Avivli rock gubu Boom Pam ile sahnede olacak. Ünlü oyuncu Elijah Wood da DJ Turquoise Wisdom ile birlikteliğinden doğan Wooden Wisdom'la festivalin bir diğer konuğu. Yarın Küçükçiftlik Park'ta ise 1st Harvest Festival düzenleniyor. İngiliz indie rock grubu Alt J'in albümlerini sevdiyseniz festivaldeki canlı performansından çok daha büyük keyif alacaksınız.

DVD
OLKAN ÖZYURT

Bilgisayarın babasının hikayesi
Bugün bilgisayar denilen vazgeçemediğimiz bir alet varsa bunu matematikçi Alan Turing'e borçluyuz. Çünkü kendisi bilgisayarın babası sayılıyor. 2. Dünya Savaşı'nda Almanların geliştirdiği o ünlü şifreleyici Enigma'yı çözen ekibin beyni aynı zamanda Turing. Fakat hayatın ona insaflı davrandığı pek söylenemez. Uzun yıllar onun fikirlerinden, hayatımıza kattıklarından habersiz yaşadık. Neden mi? Turing eşcinsel olduğu için savaş sonrası suçlu ilan edidi. (O yıllarda İngiltere'de eşcinsel olmak suç.) O da hapiste yatmak ve hormon tedavisi görmek arasında kalıp yaşadığı travmaya dayanamayıp intihar etti. Sonrasında da ismi tarihten silinmek istendi. Morten Tyldum, sekiz dalda Oscar'a aday olan Enigma'da Turing'in dokunaklı hikayesini anlatıyor ve bir anlamda onun itibarını iade ediyor. Benedict Cumberbatch'ın, Turing performansıyla akıllarda kalan filmi hâlâ izlemediyseniz, kaçırmayın deriz. (Enigma/ The Imıtation Game, Morten Tyldum, İngiltere-ABD, 2014)

MEKAN
OĞUZER YİĞİT

Bob Marley dinlerken kebap yemek
Bir kebapçı düşünün yemeğinizi yerken fonda Bob Marley çalıyor. Sonra Barış Manço, Erkin Koray sazı eline alıyor. Hâlâ durumu olağan buluyorsanız kebap yerken zaman zaman eşlik eden caz tınıları karşısında herhalde şaşırırsınız. Bakırköy'deki Aynen Dürüm'den bahsediyoruz. Ama buranın şaşırtıcılığı sadece çaldığı müzikle sınırlı değil. İstanbul'un iddialı kebapçılarına eş değer bir lezzet sunuyor size. Lezzetin kaynağı Afyon'dan gelen etler ve ustanın marifeti. Ama Aynen Dürüm'ün bir artısı daha var. Restoranda çalışanlar güler yüzlü ve müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor. Zaten mekandan ayrılmadan önce görüşlerinizi yazmanız için masalara bırakılan post-it'ler de bunun göstergesi. Kapalıçarşı ve Ataköy'de şubesi olan kebapçıda ortalama 35-40 TL'ye iki kişi afiyetle yemek yiyebiliyorsunuz. Aynen Dürüm Tel: 0212 543 41 41

SERGİ

OLKAN ÖZYURT

Meydanlara çıkıyoruz ama nasıl?
Fotoğrafçı Serkan Taycan, Memleket sergisiyle Anadolu'ya, taşraya odaklanmıştı, Kabuk'ta ise İstanbul'un değişimini şehrin çeperlerine bakarak resmetmişti. Sanatçı, Galeri Pilot'ta açılan yeni sergisi Agora'da şehrin meydanlarına iniyor! İlk olarak geçen yıl Venedik Mimarlık Bienali'nde sergilenen fotoğraflarda Taycan insanların meydanlarla kurduğu ilişkinin peşine düşüyor. Gün geçtikçe belirsizleşen kamusal alan kavramını daha doğrusu meydanların metalaştırılmasını sorguluyor. Ama üç sergi, Memleket, Kabuk ve Agora birlikte düşünüldüğünde ise çevreden merkeze bir kentleşme anlatısı koyuyor önümüze sanatçı. Sergi 4 Temmuz'a kadar sürecek.

ŞEHİR

Boğaz'da yelken yarışı
Yelken yarışı Bosphorus Cup, İstanbulluların takip etmeyi sevdiği bir etkinlik. Özellikle Beşiktaş-Tarabya arasında düzenlenen Boğaz yarışı büyük ilgi görüyor. Siz de yarışın bu en heyecanlı ve görkemli parkurunu izlemek isterseniz bugün başka program yapmayın. Turkcell Platinum Bosphorus Cup'ı izleyebileceğiniz en güzel noktalar Ortaköy Meydanı, Akıntıburnu- Arnavutköy, Aşiyan ve Tarabya Koyu.


IN OUT
MERT VİDİNLİ

Bodrum Maçakızı'nın lahmacunu OUT, Bella Sombra lahmacunu yarı fiyatına IN.

Sihirli sıvılarla yapılan detoks OUT, su detoksu IN.

Gerçek dövmeler OUT, geçici flash dövmeler IN.

Plajlarda ünlü markaların pahalı gözlükleri OUT, uygun fiyatlı tasarım ve cool güneş gözlükler IN.

Dizi setlerindeki aşk haberleri OUT, plajlardan sızan yazlık aşk haberleri IN.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Haftasonu kaçırılmayacak 5 performans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN