Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 bin metre karelik elbise dolabına sığamayanlar

3 bin metre karelik elbise dolabına sığamayanlar

Alışverişin sonu yok. Aldık, aldık aldık... Peki sonra ne yapacağız, nerelere sığacağız? Kadınların işi zor. Kimisi özel bir servise para verip özel depolarda kıyafetlerini saklatıyor, kimisi 3 katlı bir villayı tamamen dev bir gardıroba çeviriyor...

Modanın altı ayda bir kendini yenilediği günümüzde, trendlerin peşinden gitmekle gitmemek arasında kalıyor kadınlar. Maddi olarak her trendin, her popüler markanın peşinden gidecek gücü olsa da evlerde alınan parçayı saklayacak yer bulmak büyük problem oluyor. Ancak sınırsız para harcayarak modayı takip edenlerin gazete ve televizyonlarda verdiği röportajlara bakınca insan onların yüzbinlerce hatta milyonlarca dolarlık kıyafet ve aksesuvarlarını korumak için akıllara durgunluk verici yöntemler bulduklarını fark ediyor. Aralarında Victoria Beckham ve Gwyneth Paltrow'un da bulunduğu ve dünya üzerinde farklı birçok merkezde aynı anda hayatlarını geçirmek durumunda bulunan ünlü isimler özel bir şirketle anlaşıp, kıyafetlerini bir çeşit müze standardında uluslararası dev depolarda tutmayı tercih ediyor. Bu konuda Hollywood yıldızlarının en çok çalıştığı şirket Vault Couture... Şirket kıyafet, dikim, saklama, kuru temizleme ve arşivlendirme konusunda uzman kalabalık ve deneyimli bir ekipten oluşuyor. Bu sezon demode bulduğunuz için yanınıza tutmak istemediğiniz kıyafetleri bu şirkete yolluyorsunuz. Şirket kıyafetleri tek tek arşivliyor, her kıyafet eski kıyafet uzmanı bir ekip tarafından yenileniyor, bakımı yapılıyor ve ardından uygun bir sıcaklıkta bulunan özel bölümlere yerleştiriliyor. Hazırlanan arşiv de sizin için oluşturulan bir internet sitesine yükleniyor. Yüklenen kıyafetleri istediğiniz zaman dünyanın her hangi bir yerine göndertebiliyorsunuz. Ancak bu iddialı operasyonda her kıyafet için 7 sterlin ödüyorsunuz. Durum tüm bir dolabı gelecek yıllar için saklama amacını taşıyınca ayda binlerce doları bu servise ödemek gerekiyor. Beckham'ın bu servis için ödediği miktarın ayda 25 bin sterlini bulduğu söyleniyor.

ISI KONTROLLÜ ODALAR
Sahip olduklarını gözlerinin önünde tutmaktan zevk alan hatta kendisine ait mini bir butiğin olması fikri hoşlarına gidenler bu yönteme pek de sıcak bakmıyor. Onlar en başta bir elbise dolabıyla başlayan moda yolculuklarını bir odaya, sonra birkaç odaya ve sonunda tüm bir daireye, hatta müstakil eve taşıyor. Bu çılgınların en ünlüsü Mariah Carey... Seksi, parıltılı ve iddialı tarzına ait her bir parçayı yakınında tutmak isteyen ve "Ya o an giymek istediğim ayakkabıyı bulamazsam diyerek" en büyük korkusunu ifade eden Carey, New York'taki muhteşem penthouse dairesinin en üst katını tamamen kıyafetlerine ayırmış durumda. Carey'nin kıyafetlerine ayırdığı alan yaklaşık 1100 metre kare. Özel ısı kontrollü odada kıyafetlerin ve bin ayakkabının zarar görmesi engelleniyor. Carey'nin kıyafetleriyle, yanında düzenli olarak çalışan bir elemanı ilgileniyor. Kıyafet konusunda bir diğer çılgın isimse moda dünyasının yakından tanıdığı efsanevi Vogue editörü Anna Dello Russo... Kendi evinin kıyafetlerini saklamak için yeterli olmadığını anlayan Dello Russo, çareyi evinin çok yakınında ikinci bir daire satın almakta bulmuş. Milano'daki efsenavi daire her moda meraklısının kalbini yerinden oynatacak türden. 4 bin ayakkabısı ve 270 smokin ceketi olduğunu söyleyen ünlü editör, kendisinin eşlerinin parasıyla çılgınca alışveriş yapan kadınlarla aynı kefeye konmasını istemiyor. Dello Russo, "Ben bir moda gardiyanıyım. Çocukluğumdan beri kıymetli, sanat eseri parçaları topluyorum. Bu parçalar benden sonra bir müzede sergilenecek ve ben görevimi yapmış olmanın huzurunu duyacağım" diyor.

LÜKS BUTİĞİN KOPYASINI YAPTI

Ancak kıyafet saklama konusundaki en çılgın isim ne bir Hollywood yıldızı ne de bir moda editörü... Teksaslı bir petrol milyarderinin karısı olan Theresa Roemer, üç katlı bir villayı tamamen kendisi için düzenlenmiş bir butiğe çevirerek rekora imza atmış oldu. Yaklaşık 4 bin metre karelik alanı minyatür bir Neiman Marcus mağazasına çevirmek için 500 bin dolar harcayan Roemer, kıyafetlerinin bu dev eve sığmadığını ve kısa süre içinde daha büyük bir ev yaptıracağını söylüyor. 12 milyon dolarlık villasında yüzbinlerce dolarlık ayakkabı bulunduran Roemer, kıyafet aldığı için eleştirilmesine anlam veremediğini söylüyor: "Sayısız yardım çalışmasına katılıyorum. Ancak benim kadar varlıklı bir kadının kendisi için istediği bir şeylere para harcamaya hakkı var. Erkekler nasıl araba koleksiyonu yapıyorsa ben de aynı heyecanla ayakkabıları ve çantaları biriktiriyorum. Bu bana büyük bir keyif veriyor."

GİYİLMEYENLER VAKIFLARA GİDİYOR
Türk cemiyet hayatının en şık giyinen, trendleri takip eden üç kadınına; Etel Baler, Feryal Gülman ve Beyza Aslan'a sorduk; sizin giyinme odalarınız ne kadar diye... Üçü de artık çok bilinçli alışveriş yaptıklarını ve depo gibi saklama alanları olmadığını söyledi. Ve giyilmeyen kıyafetlerinin çoğu vakıflara bağışlanıyor, satıştan elde edilen gelirler de hayır işlerinde kullanılıyor.

FERYAL GÜLMAN

Klasikleri saklıyor, diğerlerini veriyorum
Giyinmeyi seviyorum, güzel giyinmek bir zevk elbette ancak cidden bu konuyu bu kadar ciddiye almıyorum. Yatak odası büyüklüğünde bir giyinme odam var. Aynı büyüklükte kışlık kıyafetlerimi sakladığım bir de soyunma odam var. Kullanmadığım her şeyi vakıflar aracılığıyla bağışlıyorum. Dolabımda da Chanel gibi klasik markaların tasarımlarını tutuyorum ağırlıklı olarak. Şu anda her zaman kullanacağım klasik parçalara yatırım yapıyorum. Stil danışmanım ya da dolabımı yerleştirecek bir danışmanım yok.

BEYZA ARSLAN

Unutmamak için defter tutuyorum
Bir yatak odası büyüklüğünde diyebileceğim bir giyinme odam var. Olabildiğince klasik parçaları satın almaya çalışıyorum ancak tabii ki ne olursa olsun sezonlara göre aldığım şeyleri elemek durumunda kalıyorum. Bu durumda çoğu zaman ben de pek çok kadın gibi kıyafetleri başka odalara yerleştiriyorum. Mesela şu an kış sezonu kıyafetlerim başka odada duruyor. Gelecek kış sahip olduklarımı rahat hatırlamak için de kıyafetlerimi bir deftere yazıyorum.

ETEL BALER

13 yaşındayken aldığım ceket
Aslına bakarsanız tam bir giyinme odam yok. Kıyafetlerimin bir kısmı odamda, diğer kısmı farklı odalarda bulunuyor. Gerçekten çok beğenmediğim hiçbirşeyi satın almıyorum. Kendi vintage'larımı oluşturmaya çalışıyorum bu yüzden de satın aldığım her parça özel oluyor. Mesela geçenlerde 13 yaşındayken aldığım bir ceketi giydim.

EBRU GÜNDEŞ

Yardım için bağışlıyorum
Dolabımdaki en önemli parçalar sahne kostümlerim. Onları da ebrugundessatiyor. com isimli internet sitesi üzerinden satıyorum. Beğendiğiniz ürünü seçip, sitede yer alan vakıflardan birine bağış yapıp bunun karşılığında kıyafete sahip olabiliyorsunuz. Bunun dışında kullanmadığım ürünleri zaten çevremdekilere dağıtıyorum.

IŞIL REÇBER

Kıyafetleri kızım için saklıyorum
Kıyafetlerimi birkaç oda kaplayan özel giysi dolaplarında muhafaza ederim. Kıyafetlerimin düzenlenmesiyle birebir kendim ilgileniyorum. Kullanmadıklarımı her sezon başında yaptığım gardırop detokslarıyla ihtiyacı olanlara hatta yakın çevreme veriyorum. Vintage olacağını düşündüklerimi kızım için sakladığım bir odam da var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 bin metre karelik elbise dolabına sığamayanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN