Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Serinlemenin dekoratif yolları

Giriş Tarihi: 20.6.2015
Serinlemenin dekoratif yolları

Doğal yolla serinlemek için eve giren güneşi kesmek gerek. Perdeler, tenteler ve storlarla dekoratif bir şekilde evinizi serin tutabilirsiniz

Binalarda, sitelerde soğutma amacıyla kullanılan havalandırma cihazları yüzünden geçtiğimiz yaz sık sık elektrik kesintisi yaşadık. Mevcut altyapıya fazla gelen bu kullanımları en aza indirmeye ve sağlık için de doğal havalandırma sistemlerini hayata geçirmeye çalışmak gerekiyor. Binadan içeri giren güneşi engellemek, her şeyin başı aslında. Bunun da dekoratif yolları var:

Perdeleri kapatın

Perde olarak mümkün olduğunca açık renkli kumaşları seçmelisiniz. Günün en sıcak olan saatinde perdeleri sıkı sıkı kapatmanız evin ısınmasını ciddi şekilde engelleyecektir.

Tenteler

Güney ve batı yönlerine bakan pencerelere uygulanacak olan tenteler çok faydalı olacaktır. Açısı ayarlanabilen ve kumandalı modellerle bütün yaz sıcaklıkla çok kolay mücadele edebilirsiniz.

Stor uygulaması

Panjur hem güvenlik açısından önemli hem de evi sıcak ve soğuk hava girişinden koruduğu kesin. Panjurlarınızı ayakları sayesinde tente gibi de kullanabilir, pencere açıkken havalandırma sağlayıp aynı zamanda da güneşten korunabilirsiniz. Perdenize ilave olarak stor da yaptırırsanız sıcağı kontrol etmek de kolaylaşacaktır.

Güneşi yansıtan cam filmleri

Kumaşların solmasını, bilgisayar ve televizyon ekranlarındaki yansımaları da engelleyen şeffaf cam filmleri neredeyse hiç görünmüyor ve görüntülerin değişmeden kalmasını sağlıyor. Yansıtıcı bu filmleri Kuzey ve Güney yönlerine bakan pencerelere yapıştırarak yazın güneşin içeri girmesini engelleyebilirsiniz. Pencereyi ancak dışardaki havanın içeridekinden daha serin olduğunu bildiğiniz saatlerde, yani gece ve sabahın ilk saatlerinde açın. Karşılıklı açacağınız pencereler sayesinde yaşanacak hava hareketi zemin, duvarlar ve hatta mobilyaları bile serinletecektir. Yazlık evinizde verandayı sabah serinliğinde yıkamak da ciddi bir serinlik kaynağı oluyor. Ama aynı şeyi günün en sıcak saatinde yaparsanız su buharlaşarak daha da sıcak bir etki yapacaktır. Mekanı su ile serinletebilmek için ahşap görünümlü seramik karoları kullanarak her daim serin bir his yaşayabilirsiniz. Jüt ve hasır kilimler de soğuk bir etki yaparak mekanı serinletme etkisine sahipler.

Vantilatörler

Serinletici etkisi en fazla olan tavan vantilatörü olsa da hareketli vantilatörler de istenen yere serinlik götürme aracı olarak çok tercih ediliyor. Gece açık pencere önüne konumlandırarak serin havayı içeri almanızı sağlayacak olan vantilatörleri, sabah yatağınıza yakın bir yere getirebilirsiniz. Evde fırın, ütü gibi yüksek sıcaklık üreten cihazları günün en sıcak saatlerinde kullanamamaya dikkat edin. Yeni teknoloji klimalı yataklar ve kendiliğinden serinlik üreten jel dolgulu yastıklar, eskiden sık sık duyduğumuz "yastığını buzdolabında soğutma" uygulamasının tarihe karışmasını sağlıyor. Ayrıca kağıt türevli tencel, modal gibi kumaşlardan üretilmiş yastık kılıfları ve çarşaflar da yaz gecelerinde uyumayı kolaylaştıran etkenler.

Bitki yetiştirin
Çok güneş alan pencerelerin önüne tente gibi sardırabileceğiniz bitkiler var. Mor salkım, hanımeli, yasemin gibi sarmaşıklar, kışın adeta kel gibi kalarak güneşi içeri alırken yazın bir anda yapraklanıp çiçeklenerek hiç tahmin edilmeyecek bir gölge gücüne sahip olabiliyorlar. Özellikle akşam güneşine maruz kalan pencereler için harika bir seçenek olabilir. İstanbul'da yaşıyorsanız kolaya kaçıp ithal yasemin almayın. İzmir yasemininin donma ihtimali var ama en azından hoş kokulu bir çiçek.

TREND

Etnik şıklık
Yaz dekorasyonu evinize yeni bir bakış açısı, farklı bir ruh getirmeyi hedefler. Bu yaz da özellikle Uzakdoğu ve Afrika'ya dair aksesuarlar, ahşap tasarımlar, yastıklar ve çerçeveler evlere şıklık katacak. www.luksbazaar.com

YENİLİK

Ev hediyesi!
Yarın Babalar Günü... Babanız için ne alacağınıza henüz karar veremediyseniz size bir önerim olacak. Babanıza evdeki tamirat işlerini kolayca gerçekleştirebilmesi için Viko by Panasonic ürünlerinden birini hediye edebilirsiniz. www.viko.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Serinlemenin dekoratif yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN