Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Starcılık oynamamak lazım

Genç popçu Edis, ilk single'ı Benim Ol'la sekiz ödül aldı. Sırada yeni single Olmamış mı? var. Sahnede olmayı ve hayranlarıyla iletişimi çok seven Ediz, "Yine de şöhrete çok fazla kapılmamak lazım" diyor

Giriş Tarihi: 20.6.2015
Starcılık oynamamak lazım
Son dönemin çok konuşulan, çok sevilen isimlerinden biri Edis. Sesi güzel, dansı güzel, tarzı güzel. Söz ve müziği kendisine ait olan Beniml Ol'la hem listelerin üst sıralarına tırmanmayı başardı, hem de birçok ödüle layık görüldü. Gençler ona bayılıyor. Ruhu genç kalanlar da... Ama o şöhretin baş döndüren dünyasının gözünü boyamasına izin vermeden çizdiği yolda ilerlemeye kararlı. Şimdilerde de önümüzdeki günlerde yayınlanacak yeni single'ı Olmamış mı?'yı hazırlamakla meşgul. Yeni şarkının ayrıntılarını ve kısa sürede gelen şöhretin hayatındaki etkilerini kendisiyle konuştuk.

- Yeni single'ın da söz ve müziği size mi ait?
- Evet, adı Olmamış mı? Tarzımı anlatan, hareketli bir şarkı. Benim Ol'dan sonra güzel bir tesadüf oldu. Hikayenin devamı gibi... Aranjörü Ozan Çolakoğlu. Klibinde de dans ön planda olacak. Müzikte kendime denemediğimi denemek üzerine bir yol çizmeye çalışıyorum.

- Bu riskli değil mi?
- İlk single'da şunu gördüm. Gerçekten çok sevdiğim bir şarkıyı insanlar da sevdi. Bestelerime inanmam açısından bu iyi bir göstergeydi. İkinci single'ı da çok seviyorum ve sevilmesini umuyorum ama ilki kadar reaksiyon almasa da sorun değil. Kendi hikayem dışında elbette sorumlu olduğum insanlar, şirketim var ama kişisel anlamda beklentim olabildiğince kendimi anlatan düzgün ve doğru şarkılarla bir kariyer planı çizmek.

- Albüm ne zaman çıkıyor?
- Bu yılın sonlarına doğru çıkar. Çıkış parçam hazır.

- Sonra da konserler başlar. Sahnede olmayı seviyor musunuz?
- Sahnedeyken o kadar mutluyum ki. Şu ana kadar iki konser verdim. İkisinde de sahneden inmek istemedim. Playback yapmayı sevmiyorum. Canlı canlı söylemek istiyorum.

- Soner Sarıkabadayı, Ozan Çolakoğlu gibi müzisyenlerle çalışıyorsunuz. Örnek aldığınız yönleri var mı?
- İşlerine olan saygılarını örnek alıyorum. Soner Sarıkabadayı Türkiye'nin en iyi prodüktörlerinden biri. Bir müzisyen penceresinden bakıp kendi yaşadıklarını da göz önünde bulundurarak bana çok fazla rahatlık sağlıyor. İşimin çalışanı değil, patronu gibiyim. Onun finansıyla kendi isteklerim doğrultusunda ilerleyebiliyorum. O bakımdan özgürüm. Ozan Çolakoğlu zaten dahi bir müzisyen. Üzerinden bir buçuk sene geçmesine rağmen hâlâ onunla karşılıklı oturduğuma inanamıyorum. "Allahım Ozan Çolakoğlu ile oturuyorum" diyorum. Profesyonel insanlarla çalıştığım için profesyonelliğe çabuk alıştım.

- Müzik hayatınızın ne kadarını kaplıyor?
- Sürekli şarkı söylerim. Etrafımdaki insanlar zaman zaman, "Tamam artık susalım ve muhabbete geçelim" diyorlar. Sıkıldığımda hemen şarkı mırıldanmaya başlıyorum. Anne ve babam da şarkı söylemeyi çok severler. Evde de akşamları sürekli müzik açıktır.

ANNEMİN HAYALİYMİŞ

- Yaş olarak anne ve babaların daha çocuk odaklı yaşadıkları bir döneme denk geliyorsunuz. Çok üzerinize düşerler mi?
- Anne ve babamın hayatındaki en büyük hayaliymişim. Bütün emeğini, kurgusunu, çalışma hayatını çocuğu üzerine kurmuş bir anne-babadan bahsediyoruz. Onlardan hiçbir negatif etki almadım. Tam tersine hayata bakışımda, emek vermenin, çalışmanın önemini anlamamda çok fazla katkıları oldu. Hâlâ benim için, geleceğimi garantiye almak için çalışıyorlar.

- Bir Londra dönemi var değil mi hayatlarında?
- Ellerinde ne varsa satıp Londra'ya gitmişler. Sıfırdan başlamışlar. Amaç master yapmak ama bulaşıkçılıkla başlayıp BBC Radyo'da haber sunarken buluyor kendini babam. Örnek oluyorlar bana. Şanslıyım. Annem şimdi otelci, babam tekstilci. İkisi de yöneticilik yapıyor. Şu sıralar ben babamla İstanbul'da kalıyorum. Annem İzmir'de.

- Şöhretle aranız nasıl?
- Sokakta gezebiliyorum. Gezerken de çok güzel anılarım oluyor. Geçen gün bir mağazaya girdim. Girerken birinin beni gördüğünü fark ettim. Çıkarken bir baktım hemen aralarında toplaşmışlar, üstüme geldiler. "Edis" dediklerinde dönüp el sallıyorum. Biri bakınca "Merhaba" diyorum. Aramızda iletişimsizlik olsun istemiyorum. Çok da starcılık oynamamak lazım.

- Üniversite eğitimi de devam ediyor değil mi?
- Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuyorum. Siyasi medyaya ilgim vardı ama gazetecilik bambaşka bir psikoloji.

HİS BİTTİĞİNDE HER ŞEY BİTİYOR

- Benim Ol- Benim böyle bir ilişkim oldu. İlerledi de ama yine bitti. Aslında her ilişkinin bir sonu var. Bir kere bitti mi yeniden başlamam gibi prensiplerim yok. O an ne hissettiğim önemli. Eğer yarım kalan bir his varsa devam eder. Ama his bittiğinde her şey bitiyor. Çok zor koşullarda ilişki yürüttüğüm oldu, hissim o kadar yüksekti ki devam ettirdim. Zaten hep hararetli, yüksek yaşarım duygularımı.

Aşk için...

Müzisyen olmanın çocukluk hayali olduğunu anlatıyor Edis. İlk bestesini 11 yaşında yapmış. Sözleri de müziği de hâlâ aklında. Başlıyor söylemeye: "Aşk için, aşk için değer miydi dalgalarla boğuşmak/Gördün mü sana zarar verdi işte aşkla kavrulmuş karanlık dünya." Latin pop tarzında akılda kalıcı bir şarkı. Nasıl mı? Hiç fena değil!

'da sevgilisini geri çağıran bir adam var. Sizce içinden ayrılık geçen bir ilişki sonrasında sağlıklı yürür mü?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Starcılık oynamamak lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN