Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 TL'lik İstanbul

20 TL'lik İstanbul

Gençler, öğrenciler hazır okullar tatil olmuşken İstanbul'u gezip, tadını çıkarmak istiyor. Ama ceplerindeki paranın yetmeyeceğini düşünüyorlar. Gerçekten öyle mi? Denedik, 20 TL'ye İstanbul'u gezmek mümkün. İşte 20 TL'lik dört rota

Gençsiniz, enerjiniz yerinde, içiniz kıpır kıpır, üstelik çalışan beyaz yakalılara göre sorumluluklarınız da epey az. Hele hele öğrenciyseniz, şu sıralar hayat size güzel, çünkü okullar tatil oldu. Yani şimdi yılın yorgunluğunu atma zamanı. Hemen "Bu yorgunluk kaça atılır, öğrenci milletinde para ne gezer?" diyeceksiniz. Haklısınız. Öğrenci olmak güzeldir ama ah şu parasızlık olmasa. Ama öğrenciliğin bu tuhaf çelişkisinin üstesinden şimdiye kadar öğrenciye has o pratik zeka ile nasıl gelindiyse bunun da üstesinden gelmek mümkün. Nasıl mı? Mesela 20 TL ile İstanbul'u rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Olmaz demeyin sizler için çıkardığımız dört rotayı takip edin! Peki bu nasıl mümkün olacak? Anlatalım. Ama öncesinde sırt çantanızı iyi hazırlamanızı tavsiye ederiz. Çantanıza sandviç ya da tost, kahve dolu bir mag, su ve bir elma atmanızın önemli olduğunu belirtelim. Tabii okuduğunuz kitabı mutlaka koyacağınızı da düşünüyoruz. Ha bir de İstanbul dışından gelenler için, öğrenci belgenizle 'öğrenci Akbil'i almanızı tavsiye edeceğiz. Bu dört rota için başlangıç noktası olarak herkesin bildiği bir yer olduğu için Taksim'i seçtik.

TARİHİ ATMOSFERDE GEZİNTİ
Taksim'den Sultanahmet'e füniküler ve tramvayı ya da metro ve tramvayı kullanarak rahatça gidebilirsiniz. Öğrenci Akbil'i yol masrafınız aktarmalı olarak 1.55 TL. (Kalan bakiye: 18.45 TL) Sultanahmet'i, hele bir de Müzekartınız varsa Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi'ni gezebilirsiniz. Eğer Müzekartınız yoksa da dert etmeyin; Eski Şark Eserleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi ücretsiz ziyarete açık. Müze gezmek fark etmeseniz de yorucudur. Bunun için biraz soluklanmak gerek. Gülhane Parkı ideal bir yer bunun için. Parkta çimlere yayılıp güzel havanın tadını çıkarırken sırt çantanızdaki yiyecek ya da içecekler imdadınıza yetişebilir. Tarihle haşır neşir olduktan sonra bugünün dünyasına dönmek için Cankurtaran sahiline inebilirsiniz. Buradaki sosyal tesiste 1 TL'ye çay içmeniz ve deniz havası almanız mümkün. (Kalan bakiye: 17.45) Çay molası sonrası dilerseniz Cankurtaran'ın tarihi sokaklarında dolaşabilirsiniz. İstanbul'un bu en eski semtinde günlük hayatın ritmi size şaşırtıcı gelebilir. Yorulmaya yüz tutunca Sirkeci üzerinden Eminönü'ne geçebilirsiniz. Eminönü'nün vazgeçilmezi elbet balık ekmek. 6 TL. Merak etmeyin bütçede para var, afiyetle yiyebilirsiniz. (Kalan bakiye: 11.45) Eve dönmeden Mısır Çarşısı'nı da görmelisiniz. Kalan bakiyenizi buradan alışveriş yaparak değerlendirebilir, evdekileri şaşırtabilirsiniz!

ADAYA KAÇIŞ
Adaya giderken sırt çantanıza bir de mayo koymanızı tavsiye edeceğiz. Sabah Taksim'den yürüyerek Kabataş'a gidip Adalar Vapuru'na binebilirsiniz. Vapur ücreti 2.20 TL (Kalan bakiye: 17.80). Biz turumuza Burgazada'yı aldık. Vapurdan iner inmez yanınızda getirdiğiniz sandviçlerle Nadir Çay Bahçesi'nde denize karşı çayınızı içip kahvaltınızı yapabilirsiniz. Burada çay 2 TL. (Kalan bakiye: 15.80). Az yukarıda Sait Faik Abasıyanık'ın müzesi var. Çağdaş edebiyatımızın bu usta kaleminin hayatı ve eserleriyle ilgili birçok bilgi ve belgenin bulunduğu ve uzun yıllar yaşadığı evden dönüştürülen bu müze adaya gelmişken mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ücretsiz gezilebiliyor. Buradan 15-20 dakika yürüyerek Kalpazankaya tepesine çıkabilir, piknik yapabilirsiniz. Ki eğer Hristos Manastırı'na çıkmak niyetindeyseniz, burada bir soluklanmak zaten elzem. Çünkü manastır yolu dik bir yokuş. Oradan inerken gizli kalmış bir koy var. Biraz çabalarsanız bulabilirsiniz. Bu koyda mayonuzu giyip denize girebilir ve güneşin, denizin tadını çıkartabilirsiniz. Akşama adanın merkezinde 6 TL'ye balık-ekmek yiyebilir, (Kalan bakiye: 9.80 TL) dönüşte de vapura binmeden dondurmacıdan 5 TL (Kalan bakiye: 4.80) dondurma yiyebilirsiniz. Vapur ücreti 2.20 TL olunca cepte 2.60 TL ile Kabataş'a inebilirsiniz.

KADIKÖY TARİFESİ
"Yapılacak işim, yetişecek yerim yok." diyenlerdenseniz ve biraz dinlenmek, biraz da gezmek isterseniz kitabınızı, müziğinizi alın Kadıköy'e gidin. Taksim'den füniküler ile Kabataş'a, oradan da vapurla Kadıköy'e geçebilirsiniz. (Kalan bakiye: 18.45 TL) Sırt çantanıza kahve, tost, hatta kuruyemiş bile koyabilirsiniz. Çünkü Moda sahiline gidiyoruz. Sakinliği seviyorsanız -hafta içi- burası tam size göre. İster yürüyün; dilerseniz oturup kitabınızı okurken bir yandan da kahvenizi yudumlayın size kalmış. Her daim orada bulunan seyyar satıcılardan , 1-2 TL'ye çekirdek alıp çitleyebilirsiniz. (Kalan bakiye: 16.45 TL) Sahil sonrası Bahariye'ye yolunuzu düşürürseniz Moda Sahnesi'nde neler varmış onlara bakın deriz. Çünkü Kadıköy'ün gözde sanat merkezlerinden. Belki bir filme girersiniz. Ama bilet fiyatı 10 TL. Bu bütçenizi sarsabilir dikkat! Karnınız acıktıysa Mühürdar Caddesi'nin sonunda, Pizza To Go'ya uğrayabilirsiniz. Burada 3 TL'ye dilim pizzalardan yemenizi öneririz. İki dilimle rahatlıkla doyabilirsiniz. (Kalan bakiye: 10.45 TL) Kadıköy'de başka bir alternatif Nazım Hikmet Kültür Merkezi. Burada ücretsiz etkinlik bulabilmek mümkün. Ama dönüş yolunda Kadıköy Çarşı'da gezip sahaflara uğramanızı tavsiye ederiz. Biraz da pazarlık etmeyi biliyorsanız. mesala 7 TL'ye iki kitap alabilirsiniz. (Kalan bakiye: 3.45 TL) Dönüşteki yol masrafınızı da hesaba katarak (1.55 TL) günü 1.90 TL ile kapatıyoruz.

SANAT ÜÇLÜSÜ: KARAKÖY-GALATAİSTİKLAL
Sabah Taksim'den Karaköy sahile inerek İstanbul Modern'i ziyaret ederek başlayabilirsiniz güne. Bu rotayı özellikle perşembe günü tercih etmenizi öneririz, çünkü bu gün girişler ücretsiz. İstanbul Modern'de birçok sergi var. Buradan çıktıktan sonra Karaköy sahiline yürüyebilir, banklarda oturup seyyar satıcılardan 1 TL karşılığı aldığınız simidi çantanızda getirdiğiniz çay ya da kahve ile yiyebilirsiniz. (Kalan bakiye: 19 TL) Sırada Bankalar Caddesi'ndeki Salt Galata var. Burada sergi gezebilir, kütüphaneden faydalanabilirsiniz. Olmadı şu sıcak günlerde biraz serinlemiş olursunuz. Kliması gayet iyi çalışıyor. Oradan çıkıp Galata Kulesi'ni görmezseniz ayıp olur. İstanbul'u bir de Hezarfen'in gözünden görmek isterseniz Kule'ye giriş ücreti 6.5 TL. (Kalan bakiye: 12.50 TL) Fakat dibinde (banklar ya da merdivenlerde) oturup bu parayla çay kahve içebilirsiniz. Seçim sizin. Kule'den inince hemen aşağıda Galata Pilavcısı'na uğramakta fayda var, pilav 5 TL. (Kalan bakiye: 7.50 TL) Bu kadar dinlendiğinize göre yokuş yukarı şirin butikleri geçerek Taksim'e çıkabilirsiniz. Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'ne uğrarsanız; 2 TL'ye sinema filmi izleme imkanınız var. (Kalan bakiye: 5.50 TL). Oradan çıkıp biraz sokağın sesine kulak verin. İstiklal'deki sokak sanatçıları özgün müzikleriyle her geçen gün çoğalıyor, ruhunuzu besleyin. Taksim'in en güzel müzelerinden biri olan Salt Beyoğlu'na uğrayın. Zira her Perşembe 19:00'da ücretsiz film gösterimi var. Meydana gelince büfelerden 3 TL'ye ıslak hamburger yiyebilir, hatta 2 TL'ye yanında ayran bile içebilirsiniz. Seçim sizin. (Kalan bakiye: 0.50 TL)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 TL'lik İstanbul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN