Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7/24 şehirde yaşam

Giriş Tarihi: 4.7.2015
7/24 şehirde yaşam
ALBÜM

ERHAN ÖZTÜRK
Efelere selam
Karahisar Kalesi, Tekeler Köyü Zeybeği, İnce Memed gibi 35 Ege türküsünden oluşan Ege'ye Kalan Kalan Müzik'in Anadolu türkülerini tekrar gün yüzüne çıkardığı albümlerden biri. Hatırlanırsa daha önce de Karadeniz'e Kalan 1 ve 2, Aleviler'e Kalan albümleri çıkmıştı. Bu albümle efelere selam verilirken Ege'nin önemli türküleri derleniyor. Projenin müzik direktörü Engin Aslan, "Albümde repertuvarı belirlerken, sevilen ve çok bilinen eserlerin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş ve müzik arşivlerinde kalan eserlerin yer almasına özen gösterildi" diyor. Cengiz Özkan, Evis, Tolga Çandar, İncesaz, Mecaz ve Ahuzar'ın katkıda bulunduğu iki CD'lik albümde; Aydın, Kütahya, Uşak, İzmir, Afyon, Denizli, Burdur, Isparta, Muğla ve Manisa yöresinden türküler yer alıyor.

DVD

OLKAN ÖZYURT
Otopsi masasına yatırılan bir Amerika
Oscar'larda pek öne çıkmadı ama Bennett Miller'ın yönettiği Foxcatcher Takımı, bu yılın en iyileri arasında. Filmin odağında 1984 Los Angeles Olimpiyatları'nda Reşit Kabacak'ın kolunu kıran, 1988 Seul Olimpiyatları'nda Necmi Gençalp'e yenilen ABD'li ünlü güreşçi Mark Schultz (Channing Tatum) ile yine güreşçi abisi Dave Schultz (Mark Ruffalo) ve onları himaye eder gibi görünüp gizli ajandasını hayata geçirmeye çalışan aristokrat zengin John du Pont (Steve Carell) var. Onların arasındaki ilişkiden yola çıkan yönetmen Miller, Amerikan rüyasının arkasındaki sahteliği, Amerikan sağının çok sevdiği hamasi yurtseverlik tavrını, parayla her şeyi halledeceğini düşünen zenginlerin ihtiraslarını, kendini var edemeyen insanların çıkışsızlığını, kapitalist sistemin çekirdeğindeki para-iktidar ilişkisini, insanın içindeki kazanma hırsının yarattığı defoyu, bu üçlü arasındaki ilişki içerisinde anlatıyor. Miller'ın Amerikan toplumunu adeta tarihsel, sosyolojik ve mentalite olarak otopsi masasına yatırdığı filmde komedi filmleriyle tanınan Steve Carell'in de Mark Ruffalo'nun da performansı dört dörtlük. Eğer izlemediyseniz kaçırmayın deriz. (Foxcatcher Takımı/Foxcatcher Bennett Miller, 2014, ABD)

SERGİ

Bu kentin insanları!
Maslak'taki Artnext İstanbul'da açılan Summer Collective sergisinde beş sanatçının, Alper Bıçaklıoğlu, Saliha Yılmaz, Seydi Murat Koç, Ardan Özmenoğlu ve Yiğit Yazıcı'nın eserleri sergileniyor. Üslupları farklı beş sanatçının eserleri arasında belki tematik bir bütünlük kurmak zor. Ama biraz zorlayarak sanatçıların kent ve insan ilişkisine odaklandıkları söylenebilir. Ağırbaşlılıkla hınzırlık arasında gidip gelen eserlerin yer aldığı sergi 8 Ağustos'a kadar açık. Görmek isteyenlere duyurulur.

KİTAP

NECLA BAYRAKTAR
Okuyalım pişirelim
Lezzetli yemek yapmak, tecrübe ve kaliteli malzeme gerektirir. Ama işi ilerletmek, eş dost arasında nam salmak için bir yemekseverin kendisini geliştirmesi de önemli şartlardan biridir. Yemek konusunda bu gelişimi ancak çok yemek tadarak ve okuyarak yapabilirsiniz. Mutfağı, yemek pişirmeyi sevenler bilir bu kitle küçük yaşta tencere, tavayla tanışır, Ebru Omurcalı da öyle yapmış, dokuz yaşında ilk yemeğini pişirmiş. Basit bir çorbaymış ilk yemek ama sonuçları çok kalıcı olmuş, şu anda yemek bir tutku Omurcalı için. Aslında iktisat mezunu olan Ebru Hanım, yıllarca tüm dünyadan tariflerin peşine düşmüş. Ardından sadece çorba satan bir restoran olan Shorba'yı açmış. Bu arada tam altı yemek kitabı yazmayı da başarmış. Çorbanın Kitabı, Binbir Gece Sofraları, Tatlının Kitabı, Çorbanın Kitabı 2, Makarnanın Kitabı, Salata Kitabı derken sıra Atıştırmalıklar Kitabı'na gelmiş. Atıştırmalıklar Kitabı bir yemekseveri baştan çıkaracak cinsten. Anlaşılır ve bulunabilir malzelmelerle hazırlanmış tarifler, güzel fotoğraflar... Omurcalı'nın Atıştırmalıklar Kitabı Alfa Yayınları tarafından yayımlandı. Eğer yemek pişirmeyi seviyorsanız, pişman olmazsınız.

GÖSTERİM

OLKAN ÖZYURT
Açık hava sinemaları bir zamanlar İstanbul'un olmazsa olmazları arasındaydı. Yaşı yetenler bilir, bir yandan kasmadan film izlemenir bir yandan da sosyalleşirdiniz. Zamana yenik düşürüldüler belki ama yine de bir nostalji unsuru olarak hayatımızda yer etmeye devam ediyorlar. İstanbul Modern, YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı kapsamında müzenin bahçesine bir açık hava sineması kurdu. Burada seyirciyi yazın ve İstanbul'un ruhuna uygun bir şekilde sahillerinde gezintiye çıkaran üç filmle buluşturacak. 'Bu Sahilde' başlıklı etkinlikte Boğaziçi Şarkısı, Yalnızlar Rıhtımı gösterildi. Sırada bugün saat 21.30'da Sırrı Gültekin'in Tophaneli Ahmet: Bir Aşk Hikayesi filmi gösterilecek. 1971 yapımı Kadir İnanır, Münir Özkul, Nükhet Egeli, Melek Görgün, Suna Pekuysal'un oynadığı 1970'ler İstanbulu'nun sahil ve adalarının yanı sıra, Sultanahmet Meydanı ve Rumeli Hisarı gibi birçok tarihi yeri görme şansı bulacağınız film, eğlenceli bir romantik komedi.

FESTİVAL

Caz parkta da dinlenir

22. İstanbul Caz Festivali'nde bir haftayı geride bıraktık. İKSV'nin düzenlediği SABAH'ın basın sponsoru olduğu festivalin ikinci haftasında yine birbirinden usta müzisyenler, caz tutkunları ile buluşmaya hazırlanıyor. Festivalin en 'yeşil' etkinliği Parklarda Caz, bugün gerçekleşiyor. Buluşma noktası Fenerbahçe Parkı. Güneş içimizi ısıtırken çimlere yayılıp cazın büyüleyici dünyasına kendimizi bırakacağız. Serinin bu yılki konuğu funk, soul ve caz parçalarına eğlenceli yorumlar getiren New Orleans bandosu Soul Rebels. İkinci konuk ise Gettysburg College Jazz Ensemble. Seri kapsamında Genç Caz Yarışması'nın finalistleri de sahnede olacak. Ücretsiz konserler 17.00'de başlayıp 24.00'e kadar devam edecek. Festival seyircisine yepyeni bir alan açan Gece Gezmesi ise bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek. The Away Days, Gaye Su Akyol, Kalben gibi Türkiye alternatif müzik sahnesinin öne çıkan 18 ismi, 8 Temmuz Çarşamba günü Kadıköy-Moda-Yeldeğirmeni eksenindeki sekiz mekanda sahnede olacak. Mekanlar arasında mekik dokurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Bilet fiyatı 50 TL. Geçirdiği ciddi bir kaza sonrasında müzikoterapiyle iyileşen soul müzisyeni Melody Gardot, yeni albümü Currency of Man'le 6 Temmuz pazartesi akşamı Sepetçiler Kasrı'nda. Yaptığı müzik programıyla dünya çapında üne kavuşan Jools Holland ise 7 Temmuz Salı gecesi Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda piyanist ve şarkıcı kimliği ile eğlenceli bir gece vaat ediyor. Enerjisine hayran kaldığımız müzisyene sahnede Marc Almond eşlik edecek. Öncesinde ise Imelda May sahnede olacak.

MERT VİDİNLİ

IN - OUT
Darbukalı zurnalı meyhaneler OUT, yeni nesil meyhane Veranda'da efkarsız, zurnasız MSA'lı şeflerin hazırladığı mezeler IN.
İstanbul'da Türkçe müzik mekan denilince akla gelen kışlık mekanlar Sess ve Albüm OUT, onların yazlık şubeleri Türkbükü ve Yalıkavak'da yazlık Türkçe'leme IN.
Yazlık erkek alışverişi için büyük AVM'lerin erkek mağazaları OUT, sıra dışı olun Karaköy Bey'e gidip, özenle seçilmiş yerli tasarımcıların ürünleri IN.
Her şeyin dijitalleştiği bu döneme başkaldırıyoruz o zaman dijital dergiler OUT, bakınız en keyifli analog, yaratıcı bir dergi Calling IN
Maçakızı'nın lahmacunu OUT, tabii ki Maçakızı'nın Nuxe spa'sında terapik takılmalar, rahatlamalar IN.

NOT DEFTERİ

1-
Ramazanda Caz Festivali bugün başlıyor. Festivalin ilk konserinde Okay Temiz ve Roman Orkestrası, saat 21.15'te Maslak'taki Uniq İstanbul Açıkhava Sahnesi'nde sahneye çıkacak.
2- 12. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında Karşıyaka Oda Orkestrası, Hakan Şensoy yönetiminde Mavi Geceye Müzik konseri ile Muğla Antik Taş Ocağı'nda sahne alıyor. Konserin biletleri tam 35 TL öğrenci 17.50 TL.
3- Pera Müzesi'nde Çanak Çömlek etkinliği kapsamında çocuklar, Grayson Perry'nin seramiklerini yakından inceleyerek üç boyutlu çömlekler yapabilecek. Yarın başlayacak etkinliğin kontenjanı 10 kişi. Fiyatı 45 TL.
4- Uğur Uludağ'ın Necmiq adlı tiyatro oyunu 6 Temmuz'da İzmir'de Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu'nda sahnelenecek. Saat 21.30'da başlayacak oyunun bilet fiyatları 56, 50 TL ve 45 TL.
5- Hollandalı Thomas Newson, 6 Temmuz saat 22.30'da Odyssea Music Festivali kapsamında Summer Garden Alanya sahnesinde. Bilet ise 40 TL.
6- Pop sanatçısı Ege, İzmir Hayal Kahvesi Çeşme Marina'da 7 Temmuz Salı günü saat 21.00'de sahne alacak. Konserlerin bilet fiyatı 45 TL.
7- İstanbul'daki Feriye Lokantası'nda Afro-Latin müzik fırtınası estirecek olan, Buena Vista Social Club ile dünyayı turlayan Kübalı caz piyanisti Fonseca ile Diawara 8 Temmuz'da İstanbul gecelerine renk katacak. Saat 21.45'te başlayacak konserin bileti tam 89.50 TL, öğrenci 56 TL.
8- Ankaralı rock grubu Son Feci Bisiklet, 8 Temmuz'da IF Performance Hall Ankara'da müzikseverlerle saat 20.00'de bir araya geliyor. Bilet 22 TL.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7/24 şehirde yaşam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN